1

Temat: Ciśnienie na grzaniu/chłodzeniu w splicie

Lamerskie pytanie ale mnie to interesuje - czy dobrze rozumiem że na grzanie sprężarka (układ) wytwarza większe ciśnienie niż na chłodzeniu w typowym domowy splicie przy np. max obciążeniu? Jeśli tak o ile w % mniej więcej to jest? Chodzi mi o taką teoretyczną sytuacje gdzie np. na śrubunku jest słabo skręcone i podczas chłodzenia to wytrzymuje albo puszcza tak minimalnie że praktycznie bez znaczenia a po włączeniu grzania czynnik idzie w powietrze.

2

Odp: Ciśnienie na grzaniu/chłodzeniu w splicie

400 procent na grubej rurze .

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Ciśnienie na grzaniu/chłodzeniu w splicie

A nawet więcej. Książkowo odparowanie na chłodzeniu powinno być troszkę powyżej 0 oC czyli dla R410A ok 7 Bar na manometrach przy zerowym przegrzaniu.    Razy 4 daje 28 Bar co daje tylko 48 oC skraplania.
Producenci (niektórzy) podają ciśnienie próby 38 Bar a Daikin "życzy" sobie 41 Bar. Co nie jest żadnym nadmiarem, bo przełączenie klimatyzatora w tryb grzania w lecie wygeneruje wyższe ciśnienia.  Niestety się to zdarza.
Z drugiej strony wpływ ciśnienia w rurociągu na zmianę docisku stożków rury i złączki jest pomijalny. Przy rurze 1/2" mamy powierzchnię ok 1.3 cm2 co da ok 50KG. wydaje się dużo, ale siła od dobrze skręconej nakrętki jest dużo większa.
Także musi coś być naprawdę słabo skręcone lub powierzchnie stożków pokaleczone (najczęściej) lub ... nakrętka jest pęknięta.