1

Temat: Split na korytarzu - 3 pokoje.

Witam, piszę do was z prośbą o poradę.

Na piętrze mam 3 pokoje o powierzchni około 10m2 każdy i korytarz 1,5mx4m.
Plan mam taki, żeby klimatyzację split zawiesić nad schodami w kierunku korytarza i w ten sposób zasilić chłodem każdy pokój.

Czy jest w miarę możliwe dobre rozwiązanie dla 3,5kW?

https://www.dropbox.com/s/cw2d4zfu6zsdz … c.JPG?dl=0

2

Odp: Split na korytarzu - 3 pokoje.

Każdy sposób jest dobry aby się choć troszkę ratować przed upałami

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

forum.klimatyzacja.pl

3

Rekinowaty napisał/a:

Witam, piszę do was z prośbą o poradę.

Na piętrze mam 3 pokoje o powierzchni około 10m2 każdy i korytarz 1,5mx4m.
Plan mam taki, żeby klimatyzację split zawiesić nad schodami w kierunku korytarza i w ten sposób zasilić chłodem każdy pokój.

Będzie dobre, ale musisz mieć otwarte drzwi podczas pracy klimatyzacji.

4

Nie ,nie będzie dobrze,całe zimne powietrze poleci klatką schodową poziom niżej.Szkoda pieniędzy na takie rozwiązanie...

5

Lokalizacja jest w miarę dobra, jak się skieruje strumień na wprost, to dużo chłodu na dół nie ucieknie. Ja mam podobne rozwiązanie na piętrze, ale split 7kW i jak jest potrzeba to bleci górę, ale dziciaki muszą mieć drzwi otwarte,a nawet chylone, bo za zimno, a w dzień, przy żaluzjach skierowanych w dół obleci cały parter. Mam jeszcze splity w 2 pokojach, ale dotychczas używałem je w okresach przejściowych do dogrzania pomieszczeń.

6

A ja zamontowałem w taki sposób 3 szt. i fajerwerków w pokojach nie ma...

7

Co chwila nasz dział projektowy ma takie pytania od oszczędnych klientów:).
Zawsze dajemy tę samą odpowiedź.
"Może coś da. My za to nie damy żadnej gwarancji, że to zadziała"

Z szybkiego rachunku wyszło mi, że razem z korytarzem masz ok 54m2, przy założeniu wysokości 2,5m daje to 135m3. zakładając 40W/m3 masz 5,4kW mocy chłodniczej. Obliczenie nie uwzględnia zupełnie tego na którą stronę są okna/świetliki, jakie są sprzęty w pokojach itd itp
Gdzie miałby być czujnik wiodący dla jednostki? Jakiś termostat czy w samej jednostce wewnętrznej? Jak w wewnętrznej to opcje są dwie. Albo będzie przechładzał, albo będzie miał krótki obieg z przedpokoju i nie spełni swojego zadania.
Rozwiązanie o kant. Kilka takich serwisowałem i klienci jakoś nie byli specjalnie zadowoleni ze swojej pierwotnej oszczędności;]

Ostatnio edytowany przez catanonim (2018-06-19 21:28:30)

8

catanonim napisał/a:

Co chwila nasz dział projektowy ma takie pytania od oszczędnych klientów:).
Zawsze dajemy tę samą odpowiedź.
"Może coś da. My za to nie damy żadnej gwarancji, że to zadziała"

Z szybkiego rachunku wyszło mi, że razem z korytarzem masz ok 54m2, przy założeniu wysokości 2,5m daje to 135m3. zakładając 40W/m3 masz 5,4kW mocy chłodniczej. Obliczenie nie uwzględnia zupełnie tego na którą stronę są okna/świetliki, jakie są sprzęty w pokojach itd itp
Gdzie miałby być czujnik wiodący dla jednostki? Jakiś termostat czy w samej jednostce wewnętrznej? Jak w wewnętrznej to opcje są dwie. Albo będzie przechładzał, albo będzie miał krótki obieg z przedpokoju i nie spełni swojego zadania.
Rozwiązanie o kant. Kilka takich serwisowałem i klienci jakoś nie byli specjalnie zadowoleni ze swojej pierwotnej oszczędności;]

100W/m2 to na oko trzy razy więcej niż potrzebne dla dobrze zaizolowanego domu. Taki klimatyzator ogrzeje tą powierzchnię bez problemu. Ogrzewam podobną już od lat. Z chłodzeniem poradzi sobie podobnie jeśli nie wpadnie zbyt dużo energii przez okna.

Należy obliczyć zapotrzebowanie na cieplowlasciwie.pl i nie przejmować się normami z ubiegłego tysiąclecia które wymyślono w epoce węgla łupanego (kamiennego) dla nieocieplonych domów. Teraz 30-40W/m2 to standard. Klimatyzację dla ogrzewania projektuje się pod względem zapotrzebowania średniego a nie maksymalnego. Na ekstrema zimą należy zapewnić sobie grzejniczek olejowy za 200 zł i przechowywać go w garażu, bo prawdopodobnie nie będzie potrzebny.

Czujnik wiodący będzie w jednostce wewnętrznej a nastawa temperatury i wentylatora zostanie ustawiona tak żeby było ciepło. W przypadku chłodzenia główną zaletą klimatyzacji jest obniżenie wilgotności i komfort będzie odczuwalny natychmiast, zanim temperatura spadnie.

Jeśli są duże przeszklenia od strony południowej, to bardzo się przydadzą rolety.

Ostatnio edytowany przez adidas (2018-06-20 06:43:34)

9

Tu chodzi o chłodzenie, a nie ogrzewanie, bo do tego taka sytuacja z czujnikiem w jednostce w ogóle się nie nadaje. Nagle robi się gorąco w korytarzyku i klimatyzator staje. Tylko z 3,5 kW bym się nie pisał.

10

Nie stanie, bo otwarte drzwi.

11

i chyba okna, aby był przeciąg.

12

Cyrkulacja wystarczy.