26

Odp: Całoroczne grzanie klimatyzatorem typu split

W wariancie z klimatyzacją kanałową chciałbym zrobić w ten sposób:
1) Jednostka wewnętrzna umieszczona w piwnicy pod łazienką
2) Jednostka zewnętrzna od strony kuchni (ściana bez okna) - około 13-15 metrów od jednostki wewnętrznej
3) Dwa kanały nawiewowe - jeden fi 150 około 10 metrów z nawiewnikami fi 150 w pokojach i drugi około 7 metrów z nawiewnikami fi 150 w kuchni, łazience i przedpokoju
4) Jeden kanał wlotowy - około 5 metrów fi 200 z wlotem w przedpokoju
5) Kanały z Termoflex
6) Kanały obudowane karton gipsem wielkości 35x35 pod sufitem - nie zabrałoby dużo miejsca a od dołu dałbym halogeny
7) W ten sposób eliminuje hałas w domu (jednostka w piwnicy). Nie wiem czy kanały nie zbyt małego przekroju. Chciałbym, aby nie było słychać przepływu powietrza.

Czy takie rozwiązania ogrzeje mi mieszkanie nawet zimą?

Dołączam kolejny szkic.

Post's attachments

rzut-mieszkani-przedpokoj-poprawione.png 40.52 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

27

jack63 napisał/a:
manitou napisał/a:

powietrze unosilo sie z dolu ku górze a nie bylo siła i halasem spychane na dol.

Wymyśliłeś nową metodę transportu powietrza. "Spychanie hałasem" ... Dobre.

Chyba nie rozumiesz:) majac jednostkę przy suficie musisz ustawic wyzszy bieg (halas) aby uzyskac równy rozkład temp. W pomieszczeniu bo ustawiając niski bieg będziesz mial zimno przy podlodze i gorąco przy suficie:) możesz nie wierzyć ale mam dwa pomieszczenia obok siebie na Multi z konsola przypodłogowa i drugie z j. Naścienna. I wiem że za nic na świecie nie chciałbym pchać ciepła z gory na dół bo to wymaga wyższej prędkości powietrza i generuje halas. To sprawiło ze w mieszkaniu zamontowalen klimakonwektory przypodłogowe zamiast jednostek nasciennych.

forum.klimatyzacja.pl

28

pawelessss napisał/a:

W wariancie z klimatyzacją kanałową chciałbym zrobić w ten sposób:
1) Jednostka wewnętrzna umieszczona w piwnicy pod łazienką
2) Jednostka zewnętrzna od strony kuchni (ściana bez okna) - około 13-15 metrów od jednostki wewnętrznej
3) Dwa kanały nawiewowe - jeden fi 150 około 10 metrów z nawiewnikami fi 150 w pokojach i drugi około 7 metrów z nawiewnikami fi 150 w kuchni, łazience i przedpokoju
4) Jeden kanał wlotowy - około 5 metrów fi 200 z wlotem w przedpokoju
5) Kanały z Termoflex
6) Kanały obudowane karton gipsem wielkości 35x35 pod sufitem - nie zabrałoby dużo miejsca a od dołu dałbym halogeny
7) W ten sposób eliminuje hałas w domu (jednostka w piwnicy). Nie wiem czy kanały nie zbyt małego przekroju. Chciałbym, aby nie było słychać przepływu powietrza.

Czy takie rozwiązania ogrzeje mi mieszkanie nawet zimą?

Dołączam kolejny szkic.

2. Trzeba dodać czynnika.
3 i 4. Nie za cienkie? Jaką wydajność m3/h ma jednostka wewnętrzna?
5. OK.
6. To może Climaver lub podobne zamiast Termoflex?
7. Za małe. Będzies szumiało. Na oko suma przekrojów kanałów nawiewnych lub wywiewnych powinna wynosić >600cm2 czyli dwa razy tyle co u Ciebie.
Zwiększ przekrój kanałów, grubsze rury itp to zmniejszysz poziom szumu, zwiększysz COP i SCOP oraz zmniejszysz zużycie energii. Prawdopodobnie musisz kupić klimatyzator o wysokim sprężu np 150Pa.
Bez problemu taki klimatyzator może być głównym źródłem ciepła dla domu.

29

DBKlima napisał/a:

H
Nadmuch z dołu ma tylko jeden plus: ciepłe powietrze idzie ku górze nic po za tym .
Stosuje się to w dużych willach domach gdzie sprzątaczka liże wszystko codziennie bo w
powietrzu będzie zaje....cie dużo kurzu inna sprawa jest też taka że chłodzenie latem będzie słabe .

Proponuję wysoki spręż, dodatkowa filtracja G3 na wlocie klimatyzatora. Nie będzie kurzu.
Do ogrzewania nadmuch z dołu jest lepszy niż z góry. Sezon grzewczy to pół roku.

30

adidas napisał/a:
DBKlima napisał/a:

W jakim celu ty chcesz pakować jednostkę kanałową do piwnicy ?

Masz przedpokój i masz wysokość 250 nawet jak byś zająć miał 30cm to i tak było by i tak dostatecznie dużo miejsca by wszystko upchnąć w przedpokoju a z przedpokoju rurami spokojnie wejść do każdego pomieszczenia .

Zaproś firmę od klimatyzacji niech ci dadzą wycenę na 1kpl x 7kW lub według mnie 2 odzielne kanałówki x 3,5kW były by lepsze .

Po to żeby mu nie szumiało albo żeby poprowadzić wygodnie kanały pod podłogą.
Firmy od klimatyzacji nie mają pojęcia.

Gdybym chciał też bym napisał że nie masz pojęcia o tym co piszesz .
Każdy projekt można zrealizować na wiele sposobów.
... może cię to zdziwi ale uważam że twoja koncepcja jest do dupy .

adidas napisał/a:

Do ogrzewania nadmuch z dołu jest lepszy niż z góry. Sezon grzewczy to pół roku.

I starci funkcjonalność między innymi chłodzenia, a następne 6 miesięcy .

31

DBKlima napisał/a:

I starci funkcjonalność między innymi chłodzenia, a następne 6 miesięcy .

W naszym klimacie konieczność chłodzenia występuje z długimi przerwami przez cztery. Grzanie to pół roku bez przerwy.
U mnie stosunek energii pobieranej przez klimatyzator na chłodzenie do tej na grzanie to 1:30.

Można chłodzić nawiewami w podłodze ale może to być niekomfortowe. Zależy od ich rozmieszczenia w konkretnym przypadku. Można też dać trójniki i przepustnice - na lato uruchamiać nawiewy z wyżej położonych anemostatów. Inne rozwiązanie, które jest dobre przy umiarkowanych potrzebach chłodniczych to uzyskiwanie komfortu przez osuszanie, a nie chłodzenie. Ustawienie klimatyzacji na program "dry" lub jeśli go nie ma praca ciągła na małym przepływie przy nastawieniu temperatury niewiele niższej od tej w pomieszczeniu. Rezultatem jest znaczne zmniejszenie strumienia zimnego powietrza, obniżenie wilgotności w pomieszczeniu skutkujące znacznym wzrostem komfortu.

32

Adidias wie o czym pisze. Popieram w całej rozciągłości. Jak już nie ma przyjemnego ciepła z radiacji to chociaż rozkład temp. Należy zrobić sensowny.

33

Patrząc w jaki sposób zabiera się do dystrybucji powietrza to do sukcesu jeszcze sporo brakuje.
Chłodzenie podałem tylko dla przykładu ...  Jak widać zdania są jak dupa... podzielone

Ostatnio edytowany przez DBKlima (2018-07-09 08:38:54)