1

Temat: Klima do drukarni

Witam.
Posiadam  budynek 60m.  Ściany są ocieplone, podłoga bez izolacji (stare budownictwo). Dach kryty papą, jeszcze nie ocieplany. Chciałbym stworzyć dobre warunki w pomieszczeniu 30m, wys ok 3,5m. Pomieszczenie posiada 2 duże okna (sklep) na zachodnią stronę.
Zależy mi bardziej na optymalnych warunkach dla papieru i druku, niż komforcie dla siebie.
Posiadam osuszacz fral Flipper Dry 300.
Czytałem, że przy wzroście temperatury wzrasta wilgotność. Chciałbym utrzymywać w miarę stałą wilgotność, ponieważ papier jest czuły na zmiany i występują problemy.
Czy jest sens montażu klimatyzacji w moim przypadku?
Jeśli tak to co wybrać? Nie zależy mi na wyglądzie, a na funkcjonalności.

2

Odp: Klima do drukarni

Przy wzroście temperatury spada wilgotność względna, a bezwzględna nie zmienia się. Źle czytałeś. Jeśli chcesz utrzymać stałą wilgotność i występuje u Ciebie jej nadmiar, to klimatyzacja będzie dobrym rozwiązaniem. Klimatyzator split o mocy 3kW + moc średnio pobierana przez maszyny.

forum.klimatyzacja.pl

3

adidas napisał/a:

Przy wzroście temperatury spada wilgotność względna, a bezwzględna nie zmienia się. Źle czytałeś.

Może w zamknietym sloiku..... ale nie  w atmosferze a tym bardziej w pomieszczeniu drukarni, ktora musi miec wentylację i sama dużo pary wodnej generuje. Dla papieru wilgotnosc musi być stała, niezależnie od tego jaka pora roku i warunki panują i tyle.

4

zastosuj klimatyzację Carrier firma ta zbudowała pierwszą klimę na świecie,zainstalowaną w drukarni .

5

essoM napisał/a:
adidas napisał/a:

Przy wzroście temperatury spada wilgotność względna, a bezwzględna nie zmienia się. Źle czytałeś.

Dla papieru wilgotnosc musi być stała, niezależnie od tego jaka pora roku i warunki panują i tyle.

Drukarnia mała cyfrowa, więc pary nie generuje tak jak w zwykłych drukarniach, gdzie różne systemy są stosowane.
Ale zależy mi właśnie na stałej wilgotności kontrolowanej automatycznie. Papier jest czuły na zmiany warunków.
Na urządzeniach klimatyzacji nie znam się. Odnoszę wrażenie, że wszystkie mają te same funkcje.

6

I masz rację. Jak masz za ciepło, to zastosuj klimatyzację do obniżenia temperatury, a co do wilgotności to są specjalne urządzenia pilnujące wilgotność i to w dwie strony. Wiadomo, że klimatyzacja obniży Ci wilgotność w czasie schładzania pomieszczenia i jak ono będzie intensywne, może Ci nawet przekroczyć minimalny założony Przez Ciebie próg. Gdzieś widziałem takie profesjonalne urządzenia, jak poszukam to podam Ci, ale cena też była niemała. Ja obsługuje dużą drukarnie, nic nie mówiono o problemach z wilgotnością, tylko były problemy z umiejscowieniem, aby strumień powietrza nie zakłócał cyklu pracy maszyny (nie wiem offsetowej?). Ale tam mamy założone z 12 jednostek i to większość 7 kW.