Temat: Płukanie parownika przez zawór rozprężny Opel Zafira Tourer C

Chcę wypłukać parownik w celu usunięcia starego oleju. Czynnik ewakuowany, system otwarty(rozkręcony na poszczególne części-sprężarka,skraplacz). Niestety dostęp do zaworu rozprężnego jest bardzo trudny i po rozebraniu całego podszybia więc jestem zmuszony płukać parownik przez zawór rozprężny. Mam kilka pytań:
-czy zawór rozprężny jest otwarty i będzie przepuszczał w przeciwną stronę czyli od wyjścia do wejścia w tym stanie układu(otwartego) jak opisałem powyżej?
-jak płukać żeby go nie uszkodzić-w kierunku krążenia czynnika czy w przeciwnym i czy rozpuszczalnikiem szybkoparującym(Belnet) czy samym tylko czynnikiem albo powietrzem albo azotem starczy?
-jakie maksymalne ciśnienie płukania i przedmuchiwania powinno być żeby go nie uszkodzić?
Dlaczego nie można płukać przez zawór rozprężny, ze względu zapchania go brudem, zbyt dużego ciśnienia?Nie ma nigdzie tego wyjaśnionego. Jeśli będę się z nim "delikatnie" obchodził z zachowam jakiś specjalnych wytycznych to czy jeśli przez niego przepłuczę to też go uszkodzę?

Ostatnio edytowany przez Radek12 (2018-09-09 17:02:12)

2

Odp: Płukanie parownika przez zawór rozprężny Opel Zafira Tourer C

Zawor nalezy wymontowac

forum.klimatyzacja.pl

3

radekklimat napisał/a:

Zawor nalezy wymontowac

Niekoniecznie.Jeśli się płucze czynnikiem chłodniczym to nie trzeba.

4

Czyli dajesz gwarancje że przed zaworem wszystko jest wymyte? Widać że niepotrzebnie w ogóle zadałeś pytanie wink

Jeżeli musisz zdemontować podszybie to to robisz i tyle. Myślisz że w CLSie z 14 roku jest łatwiej? demontuj i płucz bez zaworu.

5

Jak wiesz lepiej to po co pytasz

6

Z zaworem nie wypłuczesz, a płukanie czynnikiem nic nie da oprócz jego straty, tylko cieczą przy użyciu maszyny do płukania, najlepiej używając funkcji pulsacji płynu. Nawet przy bezpośrednim płukaniu nie mamy 100% pewności, że jeszcze jakieś resztki nie pozostały w zakamarkach.