1

Temat: błąd sondy lambda po włączeniu klimatyzacji

Witam,

Mam problem z Focusem mk3 2013r. 1.6 125KM benzyna, klima manualna, przebieg symboliczny, nieco ponad 36 tys. km., 1,5 roku temu był wymieniany skraplacz klimatyzacji, klima sprawna (odczucie użytkownika).

Od pewnego czasu pojawia się błąd sondy lambda P2A03 ("Zakres/jakość sygnału w obwodzie O2 - rząd cylindrów 2, czujnik 1 - Częstotliwość sygnału zbyt niska"), który powoduje wyświetlenie żółtej kontrolki "check engine". Auto było u mechanika, było testowane, sonda pracowała ok - opisałem to na forum "fordowskim":
https://forum.fordclubpolska.org/showpo … stcount=38

Po pewnym czasie zorientowałem się, że błąd pojawia się tylko podczas jazdy z włączoną klimatyzacją (w serwisie pewnie testowali na wyłączonej klimie). Jestem laikiem, ale wydaje mi się, że włączenie klimatyzacji (która jest przecież układem zamkniętym) nie powinno mieć wpływu na jakość spalin. Na forum "forda" nikt nie jest w stanie mi pomóc, może spece od klimatyzacji dadzą jakąś wskazówkę? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Ostatnio edytowany przez ignas (2019-01-17 14:57:20)

2

Odp: błąd sondy lambda po włączeniu klimatyzacji

Klima ma wplyw na prace silnika chociazby taka, ze po jej wlaczeniu sterownik podnosi obroty a co za tym idzie zwieksza dawke paliwa, jezeli jest jakies zaklocenie zwiazane w tym przypadku z sonda to moze wywalic blad, jak dodatkowo auto ma gaz to raczej sonda do wymiany

forum.klimatyzacja.pl