1

Temat: Pasteryzator do lodów carpigiani

Witam kolegów, dostałem do naprawy pasteryzator do lodów Carpigiani - Icemaster 60. Sytuacja jest taka, iż zamarzła woda w chłodnicy wodnej, sprężarka pociągła wody i oczywiście wszystko stanęło.
Oczywiście brak jest jakichkolwiek oznaczeń na urządzeniu i sprężarce. Z racji wieku urządzenia i po zaworze rozprężnym domyślam się, że to pracowało na R22.
Propozycja podana przez klienta. Wymienić sprężarkę oraz zastosować skraplacz powietrzny.
I tutaj moje pytanie. Czy ktoś tutaj przerabiał już podobny temat? Kto się orientuje jakiej wielkości zastosować sprężarkę? Wsad to 60 litrów zaczynu.

2

Odp: Pasteryzator do lodów carpigiani

snoze napisał/a:

Kto się orientuje jakiej wielkości zastosować sprężarkę?

Przecież masz starą, uszkodzoną sprężarkę, to odczytaj jej typ i dobierz nową o podobnej wydajności objętościowej.
Co z czynnikiem? Raczej nie wrócisz do R22.

forum.klimatyzacja.pl

3

jack63, zbeształeś gościa a on jak byk napisał, że brak oznaczeń na urządzeniu i sprężarce czytanie ze zrozumieniem nie boli. snoze jeśli chodzi o skraplacz powietrzny to musisz porozmawiać z klientem gdzie użytkowane jest urządzenie, najczęściej wygląda to tak, że maszynka pracuje w sezonie letnim w budce z lodami w której jest gorąco jak w piekarniku i z racji ograniczonej ilości miejsca pasteryzator jest upchnięty gdzieś w rogu z kiepskim przepływem powietrza. Mi raz udało się wskrzesić takie urządzonko po zalaniu, poszedł nowy skraplacz płytowy, filtr odwadniacz, olej no i kilka dni próżnia z azotem na zmianę i ruszyło, wiadomo super pięknie nie jest ale jeszcze parę sezonów posłuży nie wielkim kosztem.

4

Sprężarkę można rozebrać i pomierzyć pojemność skokową. To określi wydajność objętościową oryginału, a dalej to już szukanie po katalogach. Skraplacz powietrzny zazwyczaj ma wentylator pchający w takim sprzęcie.

5

Haurox91 napisał/a:

ack63, zbeształeś gościa a on jak byk napisał, że brak oznaczeń na urządzeniu i sprężarce czytanie ze zrozumieniem nie boli.

Nikogo nie beształem! Insynuujesz i tyle.
Wiem z doświadczenia, że stare sprężarki miały oznaczenia "wybijane" na obudowie. Trzeba poszukać.
Można też szukać w internecie po producencie i typie urządzenia. Już nawet moc silnika może coś wnieść do sprawy.
Ostatecznie zrobić jak pisze :

freegass napisał/a:

Sprężarkę można rozebrać i pomierzyć pojemność skokową. To określi wydajność objętościową oryginału

Jak nie to do wróżki.... lub wypłakać się na forum.
A najlepiej aby ktoś przez internet naprawił urządzenie, a cały wysiłek sprowadził się pobrania kasy.

Ostatnio edytowany przez jack63 (2019-01-23 10:16:10)

6

Poprosiłem o pomoc, bo miałem nadzieję, że ktoś z kolegów przerabiał podobne urządzenia i chciałby się podzielić informacją. Jak nie chce na ogólnym forum, to może zawsze napisać PW. Widzę, że niektórzy nadal jak coś wiedzą, nie chcą się podzielić z młodszymi kolegami, a tylko jakieś zgryźliwe wpisy.
Tak jak pisałem wcześniej na urządzeniu i sprężarce brak jakichkolwiek tabliczek znamionowych. Tak, sprężarka starego typu, tylko model jej był na tabliczce notowanej do korpusu i odpadła. Dlatego zapytałem tutaj.

Jak nadal chciałby ktoś podzielić się wiedzą na temat owego urządzenia, chętnie usłyszę.
Jak się domyślacie, nie mam doświadczenia z tego typami urządzeń. Klient się zgłosił, pasuje go obsłużyć.
Dziękuję za zainteresowanie, pozdrawiam

7

Carpigiani stosuje kompresory Copelland
Skraplacz powietrzny nie ma uzasadnienia poniewaz maszyna.jest na kolkach poza tym wydajnosc, na skraplaczu wodnym jest poprostu wydajniejsza maszyna

8

co to znaczy pasteryzator? czy sprężarka jest uszkodzona czy zalana wodą? czy potrafisz osuszyć układ?
jak nie wiesz jakiej wielkości jest sprężarka to zobacz na zaworze jaka jest dysza i nie obrażaj się tutaj ciężko jest uzyskać pomoc ale jak jesteś zdecydowany naprawić to ustrojstwo to pytaj

9

frost-ch napisał/a:

co to znaczy pasteryzator? czy sprężarka jest uszkodzona czy zalana wodą? czy potrafisz osuszyć układ?
jak nie wiesz jakiej wielkości jest sprężarka to zobacz na zaworze jaka jest dysza i nie obrażaj się tutaj ciężko jest uzyskać pomoc ale jak jesteś zdecydowany naprawić to ustrojstwo to pytaj

Pasteryzator towarzyszy każdej maszynie do lodów i podczas pasteryzacji nie jeden serwisant poległ patrząc na wziernik

Jeśli myślisz że kłócisz się z idiotą.To ten drugi myśli to samo co Ty.