Temat: Gree Amber Prestige jak grzeje ?? Algorytm.

Zwracam się z uprzejmą prośbą do użytkowników klimatyzatora Gree Amber Prestige i do instalatorów/serwisantów, którzy znają ten sprzęt BDB.

Posiadam dwa klimatyzatory, różnych firm. Zachowują się one ,w tej samej sytuacji, całkowicie odmiennie. Chciałbym kupić wersję Prestige i chcę by był to świadomy wybór. Chodzi mi o grzanie bo 80% pracy to będzie grzanie.

Sytuacja nr 1 - temp. pomieszczenie 20 stopni C, zadana grzania 25. Następuje start:
-klimatyzator nr 1 załącza sprężarkę, pracuje 4-5 min, następnie załącza wentylator, jednostki wewnętrznej. Natychmiast dmucha ciepłe/gorące powietrze
-klimatyzator 2 załącza sprężarkę, po 1 minucie załącza wewnętrzny wentylator, dmucha zimnym powietrzem 3-4 min, dopiero po tym czasie leci ciepłe, ale nie tak gorące jak przy klimatyzatorze nr 1. Dopiero przez kolejne 5 min leci gorące.

Pytanie - jak zachowa się Amber Prestige w tym przypadku ?? Jaki ma algorytm grzania ?

Sytuacja nr 2

Ustawiona temp. grzania 25 stopni C i taka ma być pilnowana. Oba zaczynają grzać gdy spadnie temp. do 24. Oba mają FAN AUTO.
-klimatyzator nr 1 - załącza sprężarkę, pracuje z mocą minimalną (odczyt z watomierza 400-416 W poboru), moduluje wentylatorem przez następne 3 min, temp. osiągnięta 25 - grzeje nadal, po kolejnych 4 minutach, temp. osiągnięta 27, grzeje nadal mocą minimalną (400-410 W). Po 10 min od uruchomienia, wyłącza kompresor, staje. Temp. 27-28 różnie (zależy od temp. zewnętrznej). Ale zawsze staje po 10 min jak osiągnie temp. powyżej zadanej. Chyba działa tu funkcja minimum 10 min pracy sprężarki...
-klimatyzator nr 2 - załącza sprężarkę, pracuje z mocą minimalną (odczyt z watomierza 380-410 W poboru), moduluje wentylatorem przez 1 min. Teraz zaczynają wzrastać obroty sprężarki (pobór wskazuje do 1600 W) temp. osiągnięta 27 - trwało to 2-3 minuty, grzeje nadal, schodząc z mocą - zajmuję to kolejnych 3- 4 minuty (w sumie minęło 7-8 min od startu), temp. osiągnięta 27. Wyłącza się kompresor gdy przeskoczy temp na 28 i po 1 sekundzie natychmiast staje. Zajmuje ten proces np. 7-8 min (różnie). Czasem trwa to 10 min (gdy na zewnątrz jest np. -5), wtedy zdąży, po tym wzroście do 1600W zejść do 400-500W i się wyłączyć kompresor. Ale zawsze staje gdy przekroczy 2 stopnie powyżej zadanej (czyli na wyświetlaczu pojawi się 28 i wtedy 1 sekunda - stop).

Pytanie - jak zachowa się Amber Prestige ? Będzie pracował z mocą minimalną cały czas czy zacznie modulować w górę, potem w dół ? Czy wyłączy się 2 stopnie powyżej przegrzania choćby nie wiem co...Jaki jest algorytm ?

Dziękuję za odpowiedzi. Jeżeli ktoś zna algorytmy Prestige lub ewentualnie U-Crown, proszę napisać swoje doświadczenia...

2

Odp: Gree Amber Prestige jak grzeje ?? Algorytm.

Znalazłem algorytm na stronach innego państwa. Może komuś się przyda.

Wygląda on tak:

Heating Mode
? The condition and process of heating
If Tamb.?Tpreset+2°C(3.6°F), heating mode will act, the compressor, outdoor fan and reversal valve will run, the indoor fan will delay 3min to stop at the latest
If Tpreset +2°C(3.6°F)<Tamb.<Tpreset +5°C(9°F),the unit will keep running in the original mode.
If Tamb.?Tpreset+5°C(9°F), the compressor will stop, the outdoor fan will delay 30s to stop and indoor fan will blow 60s at low speed, the fan speed cannot be shifted within blow residual heat.
? In this mode, the temperature setting range is 16 ~30°C(68~86°F).
? The air conditioner will adjust the running frequency of the compressor automatically according to the change of ambient temperature.
? When the unit is turned off in heating mode, or switched to other mode from heating mode, the four-way valve will be powered off after the compressor stops.
? When compressor is running (not including each malfunction and protection):
a.When outdoor ambient temperature?20°C(68°F) and indoor fan speed is low or medium, the fan speed will turn to high; if indoor fan speed is high or super high, it will keep the same.
b.When outdoor ambient temperature?18°C(64.4°F) , the fan speed will resume set fan speed.
c. When 18°C<outdoor ambient temperature<20°C(68F), it will run at present fan speed (set fan speed or high fan speed); but when first exiting cold air prevention after entering heating mode, it will run in set fan speed.

Reasumując - wentylator wewnętrzny załącza się po 2 min wg rysunku (a 3 min wg opisu - rozbieżność) od startu kompresora (nie interesuje go temp. pomieszczenia ani zawór rozprężny). Sam kompresor pracuje 6 min wzrastając obroty, następnie dochodzi do maksimum i schodzi w dół z modulacją (trwa to kolejnych 3 min). Następnie ustala prędkość kompresora w zależności od temperatury pomieszczenia i temp. zadanej.

Algorytm Amber zbliżony do mojego klimatyzatora nr 2... a to oznacza, nawiew chłodnego powietrza do pomieszczenia tzn. mieli to powietrze i dmucha nim na pomieszczenie (modulacja wentylatora zależna od temp. pomieszczenia ale zawsze dmucha). Zanim się rozhula układ (tzn. uzyska max obroty sprężarka trwa to do 9 min). Hmmm trochę mnie to zbiło z tropu bo myślałem, że będzie komfortowo i cieplutko od zaraz...

Potwierdzi ktoś odczucia z użytkowania Amber Prestige ??

Post's attachments

amber_algorytm.jpg
amber_algorytm.jpg 60.91 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

forum.klimatyzacja.pl