1

Temat: zyski ciepła w pomieszczeniu

Witam,

Mam pytanie co do liczenia bilansu i zysków ciepła całkowitych potrzebnych do określania właściwej mocy chłodnicy i wymaganej temperatury nawiewu.
Całkowite zyski ciepła są to zyski od ludzi, urzadzeń oświetlenia, przegród itp. - dziś chciałbym się skupić na zyskach od ludzi. Jest sala taneczna na 170 osób. Najpierw obliczam

2

Odp: zyski ciepła w pomieszczeniu

Witam,

Mam pytanie co do liczenia bilansu i zysków ciepła całkowitych potrzebnych do określania właściwej mocy chłodnicy i wymaganej temperatury nawiewu.
Całkowite zyski ciepła są to zyski od ludzi, urzadzeń oświetlenia, przegród itp. - dziś chciałbym się skupić na zyskach od ludzi. Jest sala taneczna na 170 osób. Najpierw obliczam strumień ciepła suchego od tych osób wg wzoru Q=n*qs*fi (n- liczba osób, qs strumień jednostkowy z tabeli i fi czyli współczynnik jednoczesności przebywania osób)
Dalej liczę sobie strumień wilgoci wydzielanej przez te osoby ze wzoru W=n*w*fi (w- strumień jednostkowy wydzielanej wilgoci z tabeli)
Dalej liczę sobie strumień ciepła mokrego.
Czy do określenia mocy klimatyzatora czy chłodnicy, zakładając że pozostałe składowe zysków ciepła wynoszą 0 (od urzadzeń, oświetlenia itp. ) biorę sumę zysku ciepła od ludzi suchego i mokrego ? Innaczej czy biorę zarówno ciepło jawne jak i utajone ?  Zakładając że ciepło jawne to 4 kW a utajone 5 kW to moc klimatyzatora musi być 9 kW?

Ostatnio edytowany przez pol99 (2019-02-27 19:57:35)

forum.klimatyzacja.pl

3

Trzeba trochę pokopać w internecie. Odpowiedź znajdziesz chociażby tu:
http://matrix.ur.krakow.pl/~isig/kbw/po … dzial3.pdf

4

Właśnie nie do końca rozumiem. Jest napisane że zyski całkowite ciepła od ludzi to zyski ciepła jawnego i utajonego (czyli to te od wilgoci). Natomiast w obliczeniach ilości powietrza koniecznego do asymilacji zysków bierzemy tylko ciepło jawne (wg wzoru).

Podpowie ktoś jak wyznaczyć ilość powietrza na salę weselną na 170 osób i wymaganą temperaturę nawiewu?
Ja robię tak, że jak wyżej napisałem liczę zyski ciepła w pomieszczeniu - jawne i utajone, od ludzi, urządzeń, przegród itp. Dalej podstawiam do wzoru:

V= (Q*3,6) / ro*cp*(tu-tn)

Gdzie:

Q ? największa sumaryczna wartość zysków ciepła w pomieszczeniu [W] - tu biorę jawne u utajone czy tylko jawne????,
? ? gęstość powietrza, [kg/m3] (zwykle przyjmuje się 1,2 kg/m3)
cp ? ciepło właściwe powietrza (zwykle 1,005 kJ/(kg×K)),
tn ? temperatura powietrza nawiewanego [K],
tu ? temperatura powietrza usuwanego z pomieszczenia, [K] przy wysokości umieszczenia nawiewników

Dalej sprwdzam która wielkość jest więszka - tak z zyskow ciepła czy z warunku 170*30 m3/h / osobę

Kolejne pytanie - jak na sali weselnej przyjąć współczynnik jednoczesności bo 170 osób na raz nie tańczy....

5

Ale czego nie kumasz ?. To są obliczenia na uczelnię czy dla investora. Jak dla inwestora to musisz wziąć pod uwagę efekt wykraplania. Suma zyski jawne i utajone,  bo spotkasz się z nim w sądzie. Jak na uczelnie to zaproponuj  urządzenie,  które będzie pracowało w takim zakresie że nie będzie efektu  nasycenie.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

6

źle mówisz, już doszedłem do wszystkiego - liczy się zyski ciepła jawnego, bez utajonego. Zyski ciepła utajone bierze się pod uwagę jeśli chemy mieć normowaną wilgotność w lato w sali, a tutaj nie było mowy o konkretnym określeniu poziomu wilgotności. Wykroplenie i owszem, ale zimą powietrze zewnętrzne po podgrzaniu jest bardzo suche więc nie będzie problemu z wykraplaniem..... jeśli się myle to mnie popraw, jest to dla inwestora.

7

Zimą zyski ciepła są pożądane.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3