1

Temat: DOMETIC FRESHLIGHT 2200 pytanie o 12V

Witam Kolegów. Jako, że nigdy nie miałem do czynienia z klimatyzacją stacjonarną samochodową mam pytanie, czy w kamperze można jakoś przerobić klimatyzator DOMETIC FRESHLIGHT 2200 na 12 V, i czy dobrym rozwiązaniem jest zakup przetwornicy Dometic 1000W/12 V. Instalacja 12V pięknie chodzi, solar bardzo ładnie ładuje, więc mój kolega chętnie by na parę godzin skorzystał z klimy bez 230V. Może ktoś coś doradzi.

2

Odp: DOMETIC FRESHLIGHT 2200 pytanie o 12V

Wszystko zależy od tego jaki jest silnik sprężarki. Czy zwykły indukcyjny czy BLDC (tzw inverter). Na stronie DOMETIC skąpią informacji. Jest tylko bełkot marketingowy.
Najlepiej będzie ich po prostu zapytać i kupić tylko z gwarancją współdziałania urządzeń.
Z resztą to są monobloki, więc można sprawdzić współdziałanie u sprzedawcy.
Nie wiem jak pojemne akumulatory ma/planuje kolega, ale ciągły pobór mocy rzędu 700-800 W, czyli ponad 70A dla 12V i uwzględnieniu sprawności przetwornicy, wyssie aku dość szybko.
Wg. mnie moc tych klimatyzatorów jest za duża do zastosowań samochodowych.

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: DOMETIC FRESHLIGHT 2200 pytanie o 12V

Dzięki za odpowiedź. Poradziłem mu, aby dał sobie spokój z tym 12V, a najwyżej kupił jakiś dobrej marki agregat prądotwórczy. Aku ma żelowe 60Ah, po wyładowaniu za 2-3 godziny doładowują mu go solary, ale klima pochodziłaby z 20 minut. Tyłka dał dealer, który to zakładał,bo klima jest przewymiarowana (Dukato) i starczyłaby4 razy mniejsza.Dzięki jeszcze raz.