Temat: Zmienna wydajność klimatyzacji po napełnieniu - Astra F 99r.

Witajcie, chciałbym się zapytać o jedną rzecz. Mam mały problem, temperatura z kratek raz jest naprawdę niska, a czasami wyższa. Z termometru własnej roboty czasami najniższa temeperatura to jakieś 6 stopni, a czasaem jest problem i układ musi długo podziałać  aby temperatura zeszła poniżej 10 stopni, jest to odczuwalne przykładając rękę.

Klimatyzację dołożyłem sam do auta parę lat temu. Uszczelniłem sam sprężarkę. Napełniłem układ 4 lata temu, wymieniłem też jeden z presostatów, gdyż na wtyczce była nieszczelność. Niestety kupiłem zamiennik i po roku urwał się z niego jeden pin.

Po pół roku od napełnienia pojawiły się zielone plamy pod sprężarką. Mimo to, układ działał. Po jakimś czasie plamy już się nie pojawiały. Minęły 4 lata, postanowiłem wymienić presostat z urwanym pinem na Hellę, która dobrze się sprawuje w tym modelu. Niestety zaworek pod presostatem był nie do końca szczelny i podczas wymiany było dosyć głośne PSSS. Postanowiłem odciągnąć czynnik i napełnić układ na nowo.

4 lata temu nabiłem 900g wg katalogu, w wyniku ucieczki czynnika przy wymianie czujnika odessałem 745g. Czyli jak na Astrę F, Harissona V5 można powiedzieć, że to dobry wynik. Liczę, że mogło mi uciec z +-80g.

Mając na uwadze wątpliwą szczelność kompresora, nabiłem 850g. Ciśnienia: LP ~3,2bar, HP ~10bar. HP trochę za niskie, ale mimo to uważam że temperatura z nawiewów jest zadowalająca.

Chciałbym się spytać, czy problem z różną temperaturą z kratek (czasami niska, czasami koło 10-11 stopni) może wywoływać zawór dławiący w sprężarce, zawór rozprężny czy niska wydajność sprężarki? Czy może też te ciśnienia spowodowane z uszkodzeniem którychś z tych zaworów?

2

Odp: Zmienna wydajność klimatyzacji po napełnieniu - Astra F 99r.

Jak masz LP 3,2 bar, to nie może Ci lecieć 6st, tylko ponad 14 , chyba, że manometry też sam robiłeś, tak jak termometr.

forum.klimatyzacja.pl

3

Termometr zrobiłem ze starego wyświetlacza z Astry, czujnik ze zderzaka. Nie wiem na ile pomiary nim są prawdziwe, ale jest jakaś orientacja. A ciśnienia odczytane z urządzenia, którym napełniałem układ, chyba że są niezbyt wiarygodne. W każdym razie powietrze raz jest takie, a raz takie.

4

A jak układ  przeładujesz to właśnie bedziesz mial za wysokie LP.

5

essoM napisał/a:

A jak układ  przeładujesz to właśnie bedziesz mial za wysokie LP.

I za wysokie HP też...
Tutaj albo V5 się kończy lub problem z zaworem rozpreznym - moim zdaniem.

Regeneracja sprężarek klimatyzacji samochodowej

6

OK, czyli nie ma metody na ocenę co może być nie tak? wobec tego zostawiam jak jest  lol

7

Jest metoda,  zasłaniasz skraplacz tekturą i patrzysz na HP. Jak wzrosnie do 20-25 bar to sprezarka ok.
U ciebie pewnie zajechana i jak cieplejszy dzień to nie jest w stanie skroplić gazu.

8

essoM napisał/a:

Jest metoda,  zasłaniasz skraplacz tekturą i patrzysz na HP. Jak wzrosnie do 20-25 bar to sprezarka ok.
U ciebie pewnie zajechana i jak cieplejszy dzień to nie jest w stanie skroplić gazu.

Od kiedy to sprężarka skrapla gaz?

9

Od wtedy kiedy wytworzy odpowiednie cisnienie  tongue

10

essoM napisał/a:

Od wtedy kiedy wytworzy odpowiednie cisnienie  tongue

Sorry ,nie wiedziałem

11

To miał być chyba skrót myślowy... czyt. sprężarka nie jest w stanie wytworzyć ciśnienia umożliwiającego skroplenie gazu. Tak to chyba powinno brzmieć.

12

Podstawy fizyki.Cieczy nie sprężysz.Od przemiany z gazu w ciecz jest skraplacz

13

Wskazany dowód osobisty dla samochodu .

14

Tadeusz4321 napisał/a:

Nikt nie pisał że sprężarka spreża ciecz , natomiast mozliwe jest powstawanie cieczy na wyjsciu sprezarki i żaden "skraplacz" nie jest potrzebny.

Ostatnio edytowany przez essoM (2017-08-19 09:36:37)

15

essoM napisał/a:
Tadeusz4321 napisał/a:

Nikt nie pisał że sprężarka spreża ciecz , natomiast mozliwe jest powstawanie cieczy na wyjsciu sprezarki i żaden "skraplacz" nie jest potrzebny.

No to wytłumacz mi po co w kazdym aucie jest i do tego schładzany wentylatorem

16

Nie zartuj sobie , wiekszosc z nas wie po co on jest, ty rownież i nie ma sensu ciagnać pustej dyskusji.
Czepianie sie ukladu slow moze zaprowadzic w slepy zaułek. Np wyzej napisales ze "skraplacz jest schladzany wentylatorem" a to przeciez nieprawda bo chlodzony jest powietrzem ????.

17

Nie zartuj sobie , wiekszosc z nas wie po co on jest, ty rownież i nie ma sensu ciagnać pustej dyskusji.
Czepianie sie ukladu slow moze zaprowadzic w slepy zaułek. Np wyzej napisales ze "skraplacz jest schladzany wentylatorem" a to przeciez nieprawda bo chlodzony jest powietrzem ????.