1

Temat: Klimatyzacja w domu jednorodzinnym, odzysk ciepła

Cześć,

Jestem na etapie wstępnego planowania domu. Będę chciał w nim zainstalować klimatyzację. Na tym etapie chciałbym wybrać ew przyszłe rozwiązanie przez wzgląd na specyfikę montażu. W tej chwili mam w mieszkaniu klimatyzację typu split inverter. Prosta, działa bezobsługowo. Używam jej głównie do chłodzenia, bo centralne ogrzewanie jest płacone z metra i nie jest opomiarowane, więc się nią nie dogrzewamy. Jej największy minus to schładzanie tylko jednego pomieszczenia tj. salonu.

W przypadku domu chciałbym pomyśleć nad czymś, co w pewnym stopniu pozwoli na zmianę temp w całym domu, bo będzie używane także w okresach przejściowych do ogrzewania domu. Podstawowym sposobem grznaia będzie ogrzewanie podłogowe z kotłem gazowym które ma dość sporą bezwładność.

Początkowo myślałem nad klimatyzacją kanałową. Tylko czy w przypadku domu 160mkw nie będzie to przerost formy nad treścią? Będzie to dom piętrowy, co w pewnym stopniu utrudnia prowadzenie kanałów. Wstepnie myślałem nad zastosowaniem kanałów z climaver i poprowadzenie ich na parterze w podłodze w ramach wyciętych fragmentów izolacji styropanowej - teoretycznie climaver ma podobne, a nawet lepsze parametry izolacyjne, więc nie powinno być mostków termicznych.

Split ścienny ze względów estetycznych odpada. Ale zastanawiamy się nad zastosowaniem klimatycji kasetonowej. Parter będzie miał sufit podwieszany i planujemy podwyższyć nieco sufit, więc nie byłoby efektu niskego sufitu. Nie rzuca się tak w oczy i wydaje mi się, że zapewni lepszy rozkład temp w pomieszczeniach.

Ale pozostaje kwestia rozkładu temp w całym domu. Na dole będzie salon z jadalnią i kuchnią, oraz 1 pokój i łązienka. Na górze będą 3 sypialnie z łazienką. Czy istnieją klimatyzatory kasetonowe z możliwością podłączenia kanałów bocznych, którymi będę mógł rozprowadzić powietrze?
W domu będzie wentylacja z odzyskiem ciepła, która zapewni pewien ruch powietrza, ale to raczej nie wystarczy.
Dobrze by było gdyby zrobić to na 2 jednostkach. Jedna na dole, a druga na górze.

A może jeden kasetonowy na dole, a drugi kanałowy na górze? Poddasze będzie ocieplone, nieużytkowe - można tam poprowadzić kanały bez większego problemu.

A druga sprawa, to zastanawiam sie nad możliwością odzysku ciepła z jednostki zewnętrznej latem. Nie wiem tylko czy ma to jakiekolwiek uzasadnienie ekonomiczne. Początkowo myślałem na solarami do grzania CWU, ale prawdopodobnie będą ogniwa fotowoltaiczne głównie przez wzgląd na klimatyzację - w kontekście ustawy o netmetringu może się to będzie nawet opłacało.
Najprostszy sposób - moim zdaniem, to zastosowanie wymiennika ciepła powietrze woda, na wylocie z jednostki zewnętrznej, z wymuszonym obiegiem wody sterowanym termostatem. Układ podgrzewałby wodę w zbiorniku buforowym, która potem trafiałaby do właściwego zbiornika ogrzewanego kotłem gazowym. W takim rozwiązaniu odpada kwestia sterowania temp itp, a wpływ na samą klimatyzację byłby niewielki. Pytanie tylko czy w ten sposób jestem w stanie odzyskać sensowną ilość energii?
Czy jest jakiś inny sposób odzysku energii z układów klimatyzacyjnych, który będzie miał uzasadnienie ekonomiczne, ale lepszą sprawność bez większego wpływu na działanie klimatyzacji?

Pozdrawiam

2

Odp: Klimatyzacja w domu jednorodzinnym, odzysk ciepła

Najprostszy sposób to ogrzewanie nadmuchowe. System z klimą , odzyskiem, jonizator, nawilżacz i do tego każde pomieszczenie to strefa.

forum.klimatyzacja.pl

3

Zgłaszasz się do biura projektowego z "przemyśleniami" oni przygotowują ci koncept, ty go zatwierdzasz, płacisz, wychodzisz z projektem . Wysyłasz projekt i zapytanie do kliku firm instalacyjnych, dostajesz wycenę, sprawdzasz wiarygodność, spisujesz umowę.

Inną drogą jest wejście na forum i oczekiwanie uzyskania krótszej drogi pokarmowej poprzez pominięcie istotnego fragmentu tj. projektanta i projektu. Nie twierdzę że to jest błędna droga bo możesz trafić na firmę co cię "zadowoli" .

- kocioł gazowy to dobry pomysł ale ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe już takim może nie być 
- klimatyzacja kanałowa to bardzo dobry pomysł idealny dla domu jednorodzinnego i jest możliwość podpięcia kanałów z czerpnią świeżego powietrza
- klimatyzacja kasetonowa to idealne rozwiązanie dla biura, restauracji i tam gdzie innego wyboru nie ma
- odzysk ciepła z czego niby będziesz go uzyskiwał ? - byli już specjaliści od rekuperacji  big_smile  lol
- pomyśl o pompie ciepła

4

Myślałem nad kompleksowym rozwiązaniem HVAC, ale kolega, który ma ogrzewanie nadmuchowe nie jest do końca z tego rozwiązania zadowolony.

Klimatyzacja kanałowa z regulacją stref na przepusnticach też wchodzi w grę. Gdyby zastosować do tego piec, to mamy redukcję kosztów, ale nie jestem przekonany do tego rozwiązania.

Myślałem nad dwoma jednostkami kanałowymi na górę i na dół. Jeden by został zamontowany w garażu, a drugi na poddaszu. Do tego sterownik strefowy z przepustnicami i siłownikami. Gdyby to wszystko dobrze policzyć, to byłoby pewnie fajne rozwiązanie.

5

... sterowniki, sterowniki strefowe, przepustnice OMG...

"Przez przypadek" montowaliśmy kilka kanałówek  lol  lol  lol  w życiu i powiem ci że przepustnice ustawialiśmy raz podczas pomiaru dzwonem tak by było zgodne z założeniami projektowymi.

6

To, co najsensowniejszy będzie multisplit?

7

Projekt

8

Projekt na pewno, ale zanim zrobię projekt klimatyzacji chcę zrobić adaptację projektu domu - tak by uwzględnić ew założenia. Przykładowo otwory w stropie do kanałówki, sufity podwieszane itd.

9

...otwory w stropie do kanałówki - podstawowe pytanie jaka średnica ile i gdzie ?  big_smile
Najpierw projekt i uzgodnienia a dziury to odległa perspektywa .

10

No chyba odwrotnie, najpierw projekt, a potem adaptacje. Albo ja czegoś nie rozumię. Zrobisz teraz jakieś adaptacje, a potem będzie się przypasowywało układ do tego co wymyśliłeś? Najprościej byłoby połączć Twoją wentylację z kanałówką.

11

Zobacz na rozwiązanie Biawara + Emix. Podczas chłodzenia w lecie ciepło z jednostki zewnętrznej jest przerzucane najpierw do zbiornika CWU a dopiero po jego naładowaniu wyrzucana przez jednostkę zewnętrzną. Można pod nią podpiąć do 4 klimatyzacji wewnętrznych. Właśnie jestem w trakcie montażu takiej PC niestety nie mogę się na razie pochwalić jak to działa.
Oczywiście projekt to podstawa tylko niech nie robi tego studio projektowe od wszystkiego - przeważnie robią takie gnioty że się nawet zwykły instalator przewraca. Ja dziś dostałem do wyceny robotę na rozbudowanej szkole żadne piony piętra nie pokrywają się nawet z pionami parteru a wszystko musi być uzgadniane. Dziś rano straciłem 3godz na lataniu po piętrach z piwnicą włącznie żeby znaleźć rozwiązanie, jutro wzywają projektanta który wg p.dyr.był na budowie był tylko 2x na etapie przed projektem. Elektrycy od tygodnia nie mogą się doprosić o projekt zasilania windy którego nie ma w projekcie big_smile Ot papier wszystko przyjmie.

12

aras napisał/a:

Najprościej byłoby połączć Twoją wentylację z kanałówką.

To nie jest dobry pomysł. Wszystko ok kiedy działa klimatyzacja - problem pojawia się gdy chcę używać tylko wentylacji. Wtedy kanały zaprojektowane na zupełnie inny wydatek będą za duże, a co za tym idzie prędkości w kanałach wentylacyjnych zbyt małe. Pierowtnie miałem właśnie taki pomysł.

aras napisał/a:

Zobacz na rozwiązanie Biawara + Emix. Podczas chłodzenia w lecie ciepło z jednostki zewnętrznej jest przerzucane najpierw do zbiornika CWU a dopiero po jego naładowaniu wyrzucana przez jednostkę zewnętrzną. Można pod nią podpiąć do 4 klimatyzacji wewnętrznych. Właśnie jestem w trakcie montażu takiej PC niestety nie mogę się na razie pochwalić jak to działa.

Dzięki za info. Poczytam. Ciekawi mnie w jaki sposób jest oddawane to ciepło do CWU.

Co do projektu, znając przyszłą technologię można bez probelmu zaplanować co i jak. Ze względów estetycznych skłaniam się ku kanałówce, ale muszę jeszcze rozpatrzeć za i przeciw.

13

Ja kanałówkę mam na pomieszczenia na poddaszu na parterze nie potrzebuję. Wentylacji nie łączy się z ogrzewaniem czy chłodzeniem to nie ma sensu bo nie można tym sterować a wentylacja potrzebuje stałego strumienia powietrza.
Za całą operację odpowiedzialny jest właśnie moduł EMIX

14

Dokładnie, system z klimą. Mam taki sam domek jednorodzinny i taki system zamontowali mi ludzie z [reklama] i jest okej.
Ważne, by zrobili to fachowcy.

Cześć.
Pojedyncze splity albo układ multi jest najlepszy. Zaleta to przede wszystkim kontrola temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Łatwe chłodzenie. Komfortowe dogrzewanie w okresach przejściowych. Naścienna jednostka równomiernie rozprowadza ciepłe powietrze. Konsole również bardzo dobrze ogrzewają. Wady to dużo urządzeń do czyszczenia i pewne problemy z komfortowym chłodzeniem małych pokoi (trzeba sie dobrze nagimnastykować żeby znaleźć dobrą miejscówkę na montaż i klimatyzator powinien mieć modulację wydajności chłodniczej od 500 W. Po prostu w pokojach poniżej 20 m2 każdy naścienny klimatyzator jest za duży (konsola dmucha w górę) chyba że są na prawdę duże zyski ciepła (np. od okien).
Co do kaset to sporo z nich ma nawet miejsce do wyłamania zaślepki i wtedy można podpiąć kanał ale kasety mają niski spręż i raczej nie dmuchnie do innego pokoju. Jest to bardzo dobre rozwiązanie do równomiernego schłodzenia jednego pomieszczenia.
Pomysł zastosowania kanałówki do schłodzenia każdego piętra jest sprawdzonym i dobrym pomysłem o ile nie oczekuje się oddzielnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu (jest system który to umożliwia-cena w górę), dobrze dobierze się przekroje kanałów, referencyjne miejsce do pomiaru temperatury, "dostroi" instalację, etc. Duża zaleta to komfortowe chłodzenie małych pokoi (brak przeciągów).
Widziałem kilka takich instalacji. Mimo pewnych ograniczeń wszyscy zadowoleni.

...pytałeś o odzysk ciepła ze skraplacza w lecie w trybie chłodzenia.
W domu jednorodzinnym raczej przerost formy nad treścią (marne uzasadnienie ekonomiczne). Co innego gdybyś budował siłownię:) Dużo chłodzenia np. centrala wentylacyjna czy klimatyzacja (która zazwyczaj chodzi na maksa lub prawie na maksa), dużo ciepła odpadowego które można wrzucić do zbiornika CWU i w końcu duży rozbiór wody pod prysznicami. To ma sens.
Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez Maciej Szmagalski (2016-12-12 23:34:21)

16

Owczar napisał/a:

To nie jest dobry pomysł. Wszystko ok kiedy działa klimatyzacja - problem pojawia się gdy chcę używać tylko wentylacji. Wtedy kanały zaprojektowane na zupełnie inny wydatek będą za duże, a co za tym idzie prędkości w kanałach wentylacyjnych zbyt małe.

A co Ci szkodzi mała prędkość w kanale?

Bolas napisał/a:

Wentylacji nie łączy się z ogrzewaniem czy chłodzeniem to nie ma sensu bo nie można tym sterować a wentylacja potrzebuje stałego strumienia powietrza.

Z tym sterowaniem (niemożliwością) to już przegiąłeś. To tylko kwestia wiedzy i ...kasy.
Wszystkie "normalne" centrale wentylacyjne mają regulowany wydatek, chłodzenie, grzanie i nawilżanie+ew. kontrolę CO2 aby nie ciągnąć powietrza z zewnątrz niepotrzebnie. To jest dopiero klimatyzacja a nie "klimatyzacja" czyli klimatyzatorek (schładzalnik) jaki on by nie był. Nawet kanałowy.

17

Jack63 - prawda ale tylko niewielki procent klientów jest świadomych tego czego chce lub ma środki finansowe by realizować swój plan.