1

Temat: Klimatyzacja, a wentylacja mechaniczna

Witam,
Buduję dom, planuję wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Chciałbym w torze nawiewu wstawić klimatyzator kanałowy.
Przy 450m3/h wyszło mi przy dT 25K jakieś 5kW mocy chłodniczej.
Jestem inżynierem, zasadę działania klimatyzację znam i teorię przemian gazowych raczej obczajam, więc można próbować mi coś tłumaczyć.
Znam się sam na automatyce i wszelkim sterowaniu, ale obycia w dostępnych rozwiązaniach w zakresie klimatyzacji nie mam.

Pytań mam milion jeśli trafię na kogoś kto siedzi w temacie "przemian gazowych" od strony teorii i praktyki (rozeznanie w dostępnych seryjnie produktach)

Pierwsze z nich poniżej:
1. Chciałbym w torze nawiewu dać zwykły parownik bez żadnego osprzętu (miedziana podkowa z blaszkami) np. termex fno 200 iv 10/15
Czy znajdę na rynku jednostkę zewnętrzną klimatyzacji, która ma zabudowany zawór rozprężny w sobie i steruje wydatkiem na podstawie temperatury powrotu czynnika?

2. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku gdy rozprężam już w jednostce zewnętrznej przewód zasilający będzie zimny i jego izolacja jest tutaj kluczowa by się na nim nic nie skraplało?

3. Jak taką klimą sterować bez jendostki wewnętrznej? Jak jej "powiedzieć" jakiej temperatury poworotu ma pilnować?

4. Można taką klimę załączać ze "styku" na chłodznie ?

5. Czy taki sprzęt mógłby mieć jeszcze funkcję grzania? I tą funkcję możnaby załączać drugim stykiem?
Chciałbym to sobie dointegrować do alarmu i sterować razem z rekuperatorem z panela.

Bede wdzięczny za pomoc.
W zamian służę pomocą w systemach sterowania dla przemysłu.

Pozdrawiam
Jarek

Ostatnio edytowany przez jarekj (2017-03-10 20:11:15)

2

Odp: Klimatyzacja, a wentylacja mechaniczna

Sam sobie odpowiem... Znalazłem, że chyba to by spełniało wymagania Samsung AC052FCADEH.

Po pierwsze nie jestem pewien czy dobrze myślę, że to by podołało.
Po drugie dosyć drogie jak na 5 kW mocy chłodniczej.

forum.klimatyzacja.pl

3

Panie inż nie łączy się wentylacji z klimatyzacją ani z ogrzewaniem.

4

Jeśli ma to być bez  jednostki wewnętrznej to proponuje coś z AHU KIT np Samsunga ,coś taniego to AUX. To taki zestaw do chłodzenia dedykowany do central wentylacyjnych z wymiennikiem innego  producenta.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

5

Potrzebujesz agregatu skraplajacego z dedykowanym kontrolerem. Plus prownika freonowego. Takie rozwiązania ma np sinclair i toshiba. Znajdziesz w googlu. A tak w ogóle to bolas ma rację big_smile

Ostatnio edytowany przez manitou (2017-03-10 20:40:52)

6

Bolas napisał/a:

Panie inż nie łączy się wentylacji z klimatyzacją ani z ogrzewaniem.

Nie analizujmy wątku pod kątem fizjologii człowieka, jego otoczenia, mikrobiologii środowiska w kanałach itd.
Skupmy się na części technicznej, potencjalne minus korzystania z tego rozwiązania znam, zawsze można to wyłączyć lub ogarniczyć. Wymienniki gwc glikolowe działają tak samo tylko mają ograniczoną temperaturę czynnika do ~10 oC.
Klimą mogę chyba przynajmniej to samo uzyskać.

Ostatnio edytowany przez jarekj (2017-03-11 11:01:21)

7

Przeanalizowałem dalej rozwiązanie AC052FCADEH.
Zanazłem jakieś DTR od tego systemu i zobaczyłem co w środku ma jednostka wewnętrzna sufitowa.
Nie widać tam żadnego zaworu sterowanego rozpreżnego elektrycznego!

W związku z tym pytanie czy tam go nie ma czy jest w wykonaniu czysto mechanicznych?
A może to jest wskazówka, że faktycznie jednostka zew ma w sobie zawór rozprężny?

Schemat poniżej:
https://drive.google.com/file/d/0B39027 … sp=sharing

8

Panowie manitou i Amfan - jesteście w stanie zarzucić konkretnym kompletem?
Dla mnie przebijanie się przez mrowie produktów nie znając ich podstaowowych różnicy jest ciężkie.
Powiedzmy, że parownik sam mam, chodzi o jed. zew. i układ rozprężny lub wersja all-in-one.

9

Sinclair agregat skraplający DC inverter ASGE-18AIN WK + sterownik SCMI-01
Toshiba agregat RAV-SM803AT-E + sterownik  DXC010  ew. nowsze serii 804AT-E ten sam sterownik obsługuje serie digital inverter i super digital inverter.
Zawory rozprężne w j. wew są typowe dla systemów VRV, nie prostych splitów. W systemach split element rozprężny (kapilara lub EEV) są w j. zewnętrznych. Nie uruchomisz w prosty sosób inwerterowego agregatu bez dedykowanego sterownika.

10

Jednostka zewnętrzna bez elektroniki jednostki wewnętrznej nie chce żyć . błąd komunikacji .

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

11

manitou napisał/a:

Sinclair agregat skraplający DC inverter ASGE-18AIN WK + sterownik SCMI-01
Toshiba agregat RAV-SM803AT-E + sterownik  DXC010  ew. nowsze serii 804AT-E ten sam sterownik obsługuje serie digital inverter i super digital inverter.
Zawory rozprężne w j. wew są typowe dla systemów VRV, nie prostych splitów. W systemach split element rozprężny (kapilara lub EEV) są w j. zewnętrznych. Nie uruchomisz w prosty sosób inwerterowego agregatu bez dedykowanego sterownika.

Dzięki za pomoc.

Ad. toru hydraulicznego
W jednostce wewnętrznej nie ma nic więcej w torze hydraulicznym prócz samego parownika?
Zatem bardzo łatwo jest do podmienić na jakiś inny? (większa powierzchnia/niższe opory w torze wentylacji)
Czy jednak są tam jakieś kapilary lub inne cuda?
Tutaj wrzucam schemat wewnętrzny tego układu.
https://drive.google.com/file/d/0B39027 … sp=sharing

Ad. sterowania
A gdybym zamiast sterownika wziął taki zestaw w wersji kanałowej Sinclair ASD-18AIN/ASGE-18AIN WK i podmienił ten parownik na inny własny (zakładam, że jest to goły parownik bez niczego w torze hydrauliki, może jedynie ma jakieś czujniki temp. przylgowe w sobie do przełożenia)?
Zakładam, że ten przytoczony zestaw jest kompletny ma sterowanie w komplecie.
Ale czy to sterowanie idące w komplecie z tym zestawem umożliwi wybór trybu grzanie/chlodzenie przez styk?

Ad. kosztów
Możecie mi podać dobrą cenę na takie zestawy, chciałbym złapać budżet.
ASD-18AIN/ASGE-18AIN WK
ASD-12AIN/ASGE-12AIN WK
lub same
ASGE-18AIN WK
ASGE-12AIN WK
oraz ten sterownik
SCMI-01

Ad. teorii
Jak to jest, że czynnika rozpręża się już w jednostce zewnętrznej?
Tzn. że podczas chłodzenia rurka zasilania jednostki wewnętrznej jest już zimna, ale dzięki izolacji nie nagrzewa/nie chłodzi otoczenia?

Ad. SCMI-01
Nie za bardzo widzę tryb pracy, który umożliwiałby regulację powietrza wylotowego za jednostką wewnętrzną z możliwością wyboru trybu grzanie/chłodzenia. Jest niby tryb wyboru grzanie/chłodznie, ale samemu trzeba sterować wydatkiem w celu regulacji tej temperatury. Ja chciałbym wybierać stykiem grzanie, drugim chłodzenie i żeby mi regulował do zadanej temperatury powietrza wylotowego w danym trybie ustawionej. Taka najprostsza forma do integracji z alarmem, który pilnowałby on/off.

Ostatnio edytowany przez jarekj (2017-03-11 19:19:05)

12

W jedn. wew masz jeszcze zwykle czujnik obrotów wentylatora. Jak chcesz wymienić parownik na taki jak masz bez wentylatora to przecież musisz oszukać elektronikę aby nie zgłaszała błędu. Masz jakiś pomysł jak to zrobić? Jak już tak chesz kombinować to chociaż przestudiuj dokładnie DTR od SCMI-1 masz tam kilka sposobów sterowania, w tym z temperatury zadanej. Jak chcesz ze styku sterować grzanie chłodzenie to kup sobie on offa i przerób tylko nie zapomnij przy programowaniu ująć cykl rozmrażania po czasówce na grzaniu. Sterowniki które Ci podałem są dedykowane właśnie do rozwiązań w centralach wentylacyjnych. Na Twoje pytanie co jest w j. wew przecież zawsze odpowie Ci instrukcja serwisowa (DTR), po prostu je przeczytaj.