1

Temat: Całoroczne grzanie klimatyzatorem typu split

Witam serdecznie,

szukam sposobu ogrzewania do mieszkania 45 mkw. Po przeczytaniu i przeanalizowaniu wielu wątków i kilku forów coraz bardziej skłaniam się do ogrzewania klimatyzatorem typu split.

Mieszkanie 45 mkw w kostce z lat 60 (w której są w sumie 4 mieszkania). Parter, połowa mieszkania podpiwniczona. 3 ściany zewnętrzne. Nad mieszkaniem lokal ogrzewany. Mieszkanie niedocieplone - zapotrzebowanie wg cieplowlasciwe 5.5 kW (bez wody). Jeśli ociepliłbym to 2.9 kW.

Dotychczasowo grzałem zwykłym śmieciuchem dwa takie mieszkania. Aktualnie jedno sprzedałem i chciałbym pozbyć się uciążliwego rozpalania. Piece na paliwo stałe są względnie drogie i przede wszystkim za duże do takiego mieszkania. Rachunki za ogrzewanie dotychczas oscylowały w kwocie 1500-2000 zl.

Jaki klimatyzator wybrać? Czy takie ogrzewanie poradzi sobie bez ocieplenia mieszkania?

2

Odp: Całoroczne grzanie klimatyzatorem typu split

Daikin cold przypodlogowy.

forum.klimatyzacja.pl

3

Czy jeden klimatyzator centralnie w przedpokoju wystarczy?

To miałby być taki? Klimatyzator podłogowy Daikin Cold FVXS25F/RXL25M3

[reklama]

4

Tak to ta seria. Ale jeden w lrzedpokoju nie wystarczy bo cieplo bie rozejdzie się równomiernie do innych pomieszczeń. Jak chcesz jeden to kup kanałowy. Ten daikin to tak naprawdę urządzenie najlepsze do grzania ale możesz kupić dużo tańsze urządzenia a na mrozy -20 kup sobie konwektor. Być może wogole noe będzie potrzebny ale warto fo mieć.

5

grzałem klimatyzatorem mieszkanie 60 m2, I piętro w środku, 1 ściana zewnętrzna, założyłem oddzielne pod liczniki, koszt 202 zł/miesiąc, temperatura 20 całą dobę.  Co mogę powiedzieć, jest super, przede wszystkim bezobsługowe.  Rada, należy zastosować klimatyzatory przypodłogowe lub jedną kanałówkę i korytarzem rozprowadzić powietrze. Polecam sterownik naścienny lub rozbudowany pilot z możliwością ustawienia temperatur w kilku przedziałach dzień/noc. Osobiście uważam to za najlepsze źródło ogrzewania.

6

Dobre, bezobsługowe i w miarę tanie źródło ciepła z jedną uwagą. W sypialni na pewno nie zlokalizowałbym jednostki wewnętrznej, tylko i wyłącznie kanałówka zlokalizowana w innym pomieszczeniu. Wszystko jest ok do momentu odszraniania, i tak jak w dzień to nie przeszkadza tak w nocy jest to uciążliwe.

7

Odszranianie nocą przestało być uciążliwe po zainstalowaniu podkładek gumowych pod jednostkę zewnętrzną.

8

adidas napisał/a:

Odszranianie nocą przestało być uciążliwe po zainstalowaniu podkładek gumowych pod jednostkę zewnętrzną.

????? I to co spowodowało również wyciszenie tego co dzieje się przy wewnętrznej?  big_smile

9

Mieszkanie ma 2.5 m wysokości. Klimatyzacja kanałowa odpada bo podwiesić sufitu nie dam rady. Co prawda mieszkanie jest podpiwniczone, więc ewentualnie tam mógłbym zamontować klimatyzator kanałowy, a kanały jakoś ułożyć pod sufitem w przedpokoju i obudować karton-gipsem. O ile tak się w ogóle da.

Wrzucam rzut jakby to mogło wyglądać oraz rzut mieszkania.

Jeśli nie ma opcji zamontowania klimatyzatora kanałowego, to co innego najlepiej zainstalować? Co kupić i gdzie zamonotwać?

Ostatnio edytowany przez pawelessss (2018-07-01 00:14:49)

Post's attachments

rzut-mieszkani-przedpokoj-2.png 133.05 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

10

JaroS napisał/a:
adidas napisał/a:

????? I to co spowodowało również wyciszenie tego co dzieje się przy wewnętrznej?  big_smile

Coś się dzieje przy wewnętrznej? Co takiego, bo nic nie słyszę?

11

Po przeanalizowaniu biorę pod uwagę 3 warianty (wszędzie przyjąłem, że budynek zostanie ocieplony):

1) Jeden klimatyzator typu split w przedpokoju z 4 łopatkami do rozprowadzenia ciepła - moc grzewcza musiałaby być około 4-5 kW
2) Dwa klimatyzatory typu multisplit. Jeden w przedpokoju i drugi w pokoju dziennym - moc każdej z jednostek musiałaby być 2.5-3 kW
3) Klimatyzator kanałowy. Mieszkanie ma 2.5 m wysokości, więc nie dam rady podwiesić sufitu. Myślałem o montażu w piwnicy i rozprowadzaniu kanałów w przedpokoju i zabudowaniu ich płytą karton gips.

Budżet jaki mam to maks 8 k zł z montażem.

Dodam, że aktualnie grzeje śmieciuchem, który jest na wykończeniu. Na sezon mniej więcej 2.5-3 tony węgla. Czyli 2000-2500 zł.

W załączniku proste rysunki poszczególnych rozwiązań.

Możecie polecić konkretne modele/rozwiązania wraz z ceną?

Montaż w okolicach Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie). Możecie polecić jakaś dobrą firmę?

Post's attachments

ogrzewanie-mieszkania-klimatyzacja-warinat-123.png 261.45 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

12

Za 8k poszukaj jakiejs pompy ciepla pw i podłącz ja do istniejącej instalacji ze smieciuchem. Komfort przy ogrzewaniu to tez radiacja cepla a tego żaden system powietrzny Ci nie da. Z twoich rozwiązań tylko opcja kanalowa ma sens. Ja to piszę Z perspektywy 4 lat grzania Klima i zrobienia sobie pompy ciepla pw z klimatyzatora.

13

Po pierwsze osobiście robił bym wszystko by wykonać ogrzewanie kanałówkami .
Po drugie nie montował bym multi tylko pojedyncze splity .

...moim zdaniem jest dość miejsca w przedpokoju by spokojnie zamontować 2 komplety i wprowadzić rury do wszystkich pomieszczeń włącznie z łazienką .
Dwa klimatyzatory które będą pewnym zabezpieczeniem na wypadek nawet najdrobniejszej awarii i oczekiwania na serwis.

8tysięcy wystarczy tylko na tanie klimatyzatory co oznacza że prawdopodobnie za 5 lat będą na śmietniku i ponownie wydasz taką samą kwotę na nowe. Oczywiście tak też można . Choć ja wolałbym kupić droższe kanałówki i tgz markowego producenta Fuji Mitsubishi Daikin i mieć spokój na wiele lat.

14

Dwa oddzielne klimaryzatory to tez dwa zamiast jednego buczace pudla na ścianie budynku który chyba nie jest w całości już własnością autora... W zimie bucza 24/7 bo trzeba grzać całą dobę a zwlaszcza w nocy.  Trzeba mieć informacje czy sąsiadom nie będzie to przeszkadzać...

15

Zazwyczaj dwa oddzielne agregaty będą cichsze niż jeden duży agregat o tej samej mocy .
Po za tym podczas awarii klimatyzacji przy jednym komplecie nie będzie miał żadnego ogrzewania.

Pomijam temat zgody bo to fakt oczywisty . Jest potrzebna tak samo przy 1KPL jak i przy 2KPL.

16

pawelessss napisał/a:

Po przeanalizowaniu biorę pod uwagę 3 warianty (wszędzie przyjąłem, że budynek zostanie ocieplony):

1) Jeden klimatyzator typu split w przedpokoju z 4 łopatkami do rozprowadzenia ciepła - moc grzewcza musiałaby być około 4-5 kW
2) Dwa klimatyzatory typu multisplit. Jeden w przedpokoju i drugi w pokoju dziennym - moc każdej z jednostek musiałaby być 2.5-3 kW
3) Klimatyzator kanałowy. Mieszkanie ma 2.5 m wysokości, więc nie dam rady podwiesić sufitu. Myślałem o montażu w piwnicy i rozprowadzaniu kanałów w przedpokoju i zabudowaniu ich płytą karton gips.

Budżet jaki mam to maks 8 k zł z montażem.

Dodam, że aktualnie grzeje śmieciuchem, który jest na wykończeniu. Na sezon mniej więcej 2.5-3 tony węgla. Czyli 2000-2500 zł.

W załączniku proste rysunki poszczególnych rozwiązań.

Możecie polecić konkretne modele/rozwiązania wraz z ceną?

Montaż w okolicach Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie). Możecie polecić jakaś dobrą firmę?

1. Rozwiązanie tanie i dobre, ale nie najlepsze. Za duża moc. Weź klimatyzator dobrej marki ale nie przewymiaruj go. Zwróć uwagę na moc minimalną, a nie nominalną. Powinna być jak najmniejsza. Nominalna grzewcza 2,5-3kW wystarczy. To rozwiązanie zwróci Ci się najszybciej - 2-3 zimy.
2. Drogo i bez sensu.
3. Najlepsze rozwiązanie ale jeśli chcesz się zmieścić w budżecie to musisz zastosować chińszczyznę. Markowe kanałówki to 7 tys bez montażu.

Grzanie śmieciuchem - drogo i brudno oraz dużo pracy.
Ogrzanie średnio ocieplonego domu splitem to poniżej 50kWh/m2/zimę.

17

Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli wybrałbym wariant nr 3 i zwiększył budżet to o jakiej kwocie mowa z montażem mniej więcej? Dodatkowo, taka klima kanałowa w piwnicy musiałaby mieć jakiś wlot powietrza wyprowadzony do przedpokoju? Jakiej wielkości kanały dobrać - każdy pokój powinien mieć osobny kanał czy można na trójnikach?

18

W jakim celu ty chcesz pakować jednostkę kanałową do piwnicy ?

Masz przedpokój i masz wysokość 250 nawet jak byś zająć miał 30cm to i tak było by i tak dostatecznie dużo miejsca by wszystko upchnąć w przedpokoju a z przedpokoju rurami spokojnie wejść do każdego pomieszczenia .

Zaproś firmę od klimatyzacji niech ci dadzą wycenę na 1kpl x 7kW lub według mnie 2 odzielne kanałówki x 3,5kW były by lepsze .

19

Dzięki za info.

Możecie polecić jakąś firmę z okolic Bydgoszczy? Czy taki klimatyzator oraz rury mogę schować pod płytą karton-gips?

20

Musisz mieć do niego dostęp, trzeba zrobić rewizję z/w KG pod urządzeniem .

21

albo założyć barizol zdejmowany

22

DBKlima napisał/a:

W jakim celu ty chcesz pakować jednostkę kanałową do piwnicy ?

Masz przedpokój i masz wysokość 250 nawet jak byś zająć miał 30cm to i tak było by i tak dostatecznie dużo miejsca by wszystko upchnąć w przedpokoju a z przedpokoju rurami spokojnie wejść do każdego pomieszczenia .

Zaproś firmę od klimatyzacji niech ci dadzą wycenę na 1kpl x 7kW lub według mnie 2 odzielne kanałówki x 3,5kW były by lepsze .

Po to żeby mu nie szumiało albo żeby poprowadzić wygodnie kanały pod podłogą.
Firmy od klimatyzacji nie mają pojęcia.

23

A zwlaszcza po to aby cieple powietrze unosilo sie z dolu ku górze a nie bylo siła i halasem spychane na dol.

24

Hałas będzie dokładnie taki sam bo zależne jest to od urządzenia, od kanałów i kratek.

Nadmuch z dołu ma tylko jeden plus: ciepłe powietrze idzie ku górze nic po za tym .
Stosuje się to w dużych willach domach gdzie sprzątaczka liże wszystko codziennie bo w
powietrzu będzie zaje....cie dużo kurzu inna sprawa jest też taka że chłodzenie latem będzie słabe .

25

manitou napisał/a:

powietrze unosilo sie z dolu ku górze a nie bylo siła i halasem spychane na dol.

Wymyśliłeś nową metodę transportu powietrza. "Spychanie hałasem" ... Dobre.