Temat: Klimatyzator kanałowy na poddasze domu - jakie rurki? Jakie urządzenie

Witam
Jestem w trakcie budowy domu. Planuję montaż klimatyzacji kanałowej, ale dopiero w przyszłym roku. Teraz chciałbym położyć miedź i przewody elektryczne, aby je schować pod elewacją.
Niestety nie wiem jaki przekrój rurek wybrać, bo jak zauważyłem, średnica zależy od urządzenia. Czy istnieje jakiś 'złoty środek' jeśli chodzi średnicę rurek? Czy już muszę wybrać urządzenie?
Klimatyzator ma schładzać trzy pokoje na poddaszu. Każdy po 12 m2 (około 110 m3). Planuję anemostaty nawiewne w pokojach i wywiew na korytarzu. W domu jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
Wydaje mi się, że powinienem szukać urządzenia w przedziale 4 - 5kW. Czy dobrze kombinuję?

2

Odp: Klimatyzator kanałowy na poddasze domu - jakie rurki? Jakie urządzenie

Przecież to dobiorą Ci monterzy klimy, wcześniej robiąc bilans.

forum.klimatyzacja.pl

3

Jasne, bardzo dużo robimy obiektów w trakcie budowy/wykończenia. Zaproś firmę, zaprojektujcie instalację i niech ją położą. Nie proś się o problemy, aby potem instalator zwalił winę na instalację, do której nie ma dostępu.

Rozmawiałem z czterema wykonawcami. Zaproponowane przez nich warunki są dla mnie nie do przyjęcia. Jeden zażądał 50% wpłaty wartości zamówienia, gdzie koniec realizacji (optymistycznie) przewiduję na maj- czerwiec 2019. Do tego czasu, to on może zawinąć interes, złamać kręgosłup itd, pieniędzy za drogi montaż rurek nie odzyskam... Właśnie kończę dwa niekompletne zlecenia po "fachowcach", bo nie mogę się doprosić o przyjazd i wywiązanie się z umowy.
Drugi "nie ma czasu na jeżdżenie po kilka razy na tą samą inwestycję", albo robię całość za jednym razem u niego, albo mam szukać innej firmy (chyba na brak klientów nie narzeka). 
Trzeci i czwarty po wizycie na budowie, już ponad dwa miesiące przesyłają wycenę, którą chciałbym załączyć do ewentualnej umowy smile
Poza tym lada chwila ekipa wchodzi na elewacje. Więc stąd pomysł na położenie rurek i przewodów samodzielnie. Będę wdzięczny za rady osób z odpowiednią wiedzą techniczną.

5

W jakiejś dziwnej okolicy mieszkasz. Jeśli Klient wybiera coś ze standardowej oferty to robimy kosztorys, wykonujemy instalację i kasujemy po uruchomieniu. Jak sobie coś wymyśli z wysokiej półki, lub niszowego, to wystawiamy FV na urządzenia, płaci i wykonujemy instalację, resztę dopłaca po uruchomieniu. Raczej forum nie jest po to, aby projektować Ci instalację, tym bardziej na odległość.
To, że dwie firmy po wizycie u Ciebie, a chciały robić bo przyjechały i wygenerowały sobie jakieś koszty milczą też jest zastanawiające, ja też nieraz odpuszczam po spotkaniu z Inwestorem.
"Będę wdzięczny za rady osób z odpowiednią wiedzą techniczną" sorry, ale z tej wiedzy żyjemy i musimy rodziny utrzymać. Nikt za darmo tej wiedzy nam nie dał.

Nie wiem czy dziwna okolica (Łódź). Po prostu trafiłem na takich a nie innych ludzi. Nie tylko w tym zakresie prac "fachowcy" wybierają sobie zlecenia, wyceniając je wysoko jeśli nie mają ochoty ich robić, albo się nie odzywają po wizycie w obiekcie. Tylko, że jeden powie, że moje zlecenie jest mało opłacalne dla niego, albo ma mało czasu i muszę zaakceptować wyższą stawkę, jeśli się upieram żeby to on zrobił. Tak np. miałem z dachem. Dopłaciłem kilka % do standardowej stawki, ale nie ryzykowałem, że trafię na partacza.
Nie liczę na to, że ktoś zaprojektuje mi całą instalację za darmo. Pytałem głównie o średnicę rurek w kontekście ich "uniwersalności". Przejrzałem kilka postów i widziałem, że raczej udzielane są odpowiedzi na tak ogólne pytania...
Biorąc powyższe pod uwagę, zapytam inaczej:
Czy jest ktoś chętny na udzielenie odpłatnej pomocy w doborze urządzenia i zaprojektowania instalacji z ewentualnym uruchomieniem w późniejszym terminie (przyszły rok)?

Ostatnio edytowany przez inspektor_żbik (2018-09-18 14:40:14)

7

Nie ma uniwersalnych rurek. Średnica jest podana w specyfikacji urządzenia, nawet jak się z tym nie zgadzam (np. dla 09 1/4-1/2") to takie kładę ze względów gwarancyjnych.
A Twoja propozycje bardzo fajna, sam bym spróbował, tylko mam strasznie daleko. Tylko sobie przemyśl, czy takie rozbicie inwestycji nie pozbawi Cię gwarancji. Bo ja nie dałbym gwarancji na Twój "system" nie wiedząc co może być w założonej instalacji. Kilka ziarenek piachu zniszczy klimatyzator. Ja robiąc instalację Klientowi i zostawiając ją oprócz standardowego zabezpieczenia końcówek rurek stosuję jeszcze plomby termokurczliwe numerowane, abym miał pewność ich czystości.

8

... wydaje mi się że masz dwie możliwości
- zlecasz zaprojektuj i wykonaj
- zlecasz projektantowi wykonanie projektu, następnie zlecasz firmie by ci według projektu wykonała instalację 

Co do rurek jeśli chcesz schłodzić poddasz to powinieneś przyjąć minimum 5kW znamionowej mocy chłodniczej
Moc 5kW rury chłodnicze Armacell 6/12 tj 6,35/12,70 czasami się zdarzają klimy wynalazki na 6/10 tj 6,35/9,52 sterowanie 5x1,5mm2 będzie pod wszystko co jest na rynku oraz zasilanie do agregatu 3x2,5mm2 z zabezpieczeniem odwodu C16/C20 Japończyk/Chińczyk .
Rur nie obcinaj tylko zwiń i zostaw niech będą zabezpieczone fabrycznie instalator przytnie tam gdzie trzeba to samo z przewodami . Musi wystawać na elewacji tak z 1,5mb .
Rury i przewody paskuj razem mają być ze sobą spięte tak by miały taką samą długość a nie każda oddzielnie o różnych długościach . Instalacja pod 5kW nie powinna przekraczać 15mb ma to wpływ na wydajność urządzenia .

9

obser napisał/a:

[...]Ja robiąc instalację Klientowi i zostawiając ją oprócz standardowego zabezpieczenia końcówek rurek stosuję jeszcze plomby termokurczliwe numerowane, abym miał pewność ich czystości.

My azotujemy jeśli instalacja ma być "wykorzystana" za rok czy dwa .
Są na instalacje chłodnicze koryta podtynkowe takie odcinki na 30 czy 40cm tak że klientowi nie wystają rury ze ścian . Zdejmujesz panel maskujący i montujesz zaleta taka że masz czyste rury a reszta jest wkuta w ścianę .

10

na to nie wpadłem, aby zostawić cały krążek rur. Wtedy moja teoria spiskowa o piasku traci moc.

11

Dziwnie trafiłeś, dla mnie kanałówki w domach to konik, dzięki takim tematom mam najwięcej klientów z polecenia.

12

DBKlima dziękuję za rzeczową odpowiedź. Rurki i przewody zamówione - kładę w tym tygodniu. Zdążę przed ekipą od ociepleń smile

PS Czy urządzenia firm Haier, Midea, MKV można brać pod uwagę czy omijać szerokim łukiem?

13

Skoro sam montujesz to pewnie, że można ;]

*MDV

14

Osobiście polecam do domów czy mieszkań tylko klimatyzację markową masz Panasonic, Mitsubishi, Daikin, Fuji, Toshiba, i pewnie kilka innych producentów od Japończyka . Trzeba naprawdę dobrze zwalić montaż by urządzenie działało wadliwie lub mieć gigantycznego pecha.

Nie dotykaj się montażu urządzeń bo na milion procent sobie nie poradzisz z prawidłowym montażem tak samo jak z prawidłowym ułożeniem kanałów zostaw to firmie która wie co i jak robić z twojej okolicy masz u siebie kilka dużych firm .

Firmy które podałeś nie polecił bym nikomu do domu chińczyki to do biur się sprzedaje .
Zadaj sobie pytanie czy kupisz lub polecił byś telewizor firmy Manta czy Panasonic Sony LG Toshiba itp . ?
Tak samo jest w klimatyzacji markowy sprzęt będzie działał latami i będzie mało awaryjny tylko tu wymaga prawidłowego montażu przez dobrego instalatora .