1

Odp: Opel Zafira-nie działa klimatyzacja

Kupiłem Opla Zafire z 2001 r. z nie działającą klimatyzacją.Pojechałem do mechanika,gdzie wymieniono w samochodzie filtr i nabito gazem,klima działała przez kilka dni.Pojechałem powtórnie sprawdzono wszystko,odciągnięto gaz i nabito nowy z barwnikiem, klimatyzacja działała kilka dni.Powtarzało się to kilkakrotnie i w końcu zlokalizowano usterkę,była to wypalona wtyczka /złączka elektryczna/sprężarki.Ponieważ złączka ta jest na bardzo krótkim kablu przez to jest bardzo trudny dostęp/od spodu samochodu po zdjęciu osłony/.       Zaproponowano mi/niechętnie/wyciągnięcie gazu i wymontowanie sprężarki,przez co koszt miałby być dość wysoki.Ponieważ nie mieli takiej wtyczki,naprawa została odwleczona .Kupiłem wtyczkę inną na dwie "żyły"/jak oryginał /i postanowiłem sam ją przylutować bez demontażu sprężarki.Jednak pomyliłem kable przy demontażu /b.ciasno/a kable dochodzące jak i wychodzące,są różnego koloru/trudne do sparowania/.Sparowałem na chybił trafił,jednak  źle , bo spaliłem bezpiecznik Nr40 7,5 A  / w skrzynce bezpiecznikowej /, założyłem  nowy i prze lutowałem kable  jednak sytuacja się powtórzyła.                                                                                                                                                         Pytanie:co mogłem popsuć podłączając  źle kable we  złączce ?.Proszę o pomoc !

2

cewka sterowana jest plusem a masa podłaczona jest na stałe tak wynika ze schematu

Diagnostyka komputerowa, specjalność BMW, grupa VAG.

forum.klimatyzacja.pl

3

cewka posiada diodę. jeżeli zmieniłeś polaryzację spaliła się ona i robi zwarcie

4

Dzięki! dla " redeklimat" i "tom 17" za szybką odpowiedz.Upewniliście mnie,że muszę znaleźć Fachowca do tej awarii,żeby nie zepsuć więcej.

5

Dzięki dla "radekklimat"za odpowiedz i przepraszam za pomyłkę!

6

Praktycznie musisz wymienić cewkę, ale może być trudno bez demontażu sprężarki. Jeśli duży przebieg to wskazane jest również wymienienie łożyska w kole pasowym.

7

Przebieg ?  185 000 km - mam nadzieje. Dzisiaj byłem w serwisie Opla w Kielcach.Rozpocząłem rozmowę o przeprogramowaniu komputera tak,aby wyświetlał informacje po polsku.Mogą to zrobić za 106 zł.ale jak im się nie uda to i tak muszę zapłacić 106 zł.Natomiast co do klimatyzacji musiałbym się umówić na termin,ale jak im się nie uda naprawić .......a ta naprawa nie trwałaby 10 minut  jak podłączenie komputera. Pozdrawiam  Wszystkich.

8

To do klimy raczej proponuje kogoś od klimy bo w serwisach to im sie rzadko udaje coś więcej niż nabić no ale są wyjątki