1

Odp: Pompa Ciepła- dobór komponentów

Witam. Mam Copelanda ZR 81KCE-TFD522. Pomóżcie dobrać do niej parownik, skraplacz, zawór i ekonomizer. Mam też mały zbiornik czynnika czy jest potrzebny w PC?

2

jaka to ma być pompa  woda-woda ,woda-powietrze ,powietrze-powietrze  czy powietrze -woda  .jeśli nie masz pojęcia o tej robocie odradzam  chałupnictwo .

forum.klimatyzacja.pl

3

Wiecej szczegułów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jeśli coś poszło źle, to na pewno był ktoś, kto mówił, że tak będzie.

4

Przepraszam nie podałem PC glikol-woda. Co do czynnika to zastanawiam się nad R22. Wymienniki SWEP albo Alfa Laval. Zawór rozprężny Danfoss. Chcę skompletować klocki i poskładanie zlecić fachowcowi. Kiedyś tym się zajmowałem i mam trochę pojęcia. Teraz technika poszła do przodu i wolę temat skonsultować przed podjęciem działań. Znam kilku chłodników w swoim rejonie, ale oni mają nikłe pojęcie o pompach ciepła.

5

wybij sobie R22 z głowy gumowym młotkiem.

6

Według tabel szybkiego doboru SWEP

Parownik
20 płytek, wymiary 119/526/55, TYP V80-20 (5) V27

Skraplacz
20 płyt , wymiary 119/526/55, TYP B80 - 20 B27.

7

barbie napisał/a:

jaka to ma być pompa  woda-woda ,woda-powietrze ,powietrze-powietrze  czy powietrze -woda  .jeśli nie masz pojęcia o tej robocie odradzam  chałupnictwo .

A ty pracujesz w altyrerii Barbie? Wydajności sprężarki w ziemi czy powietrzu się niezmieniają.Tylko niepisz że zależy to od głebokości i wysokości

8

Mały zbiornik ciekłego czynnika nie zaszkodzi, a R-22 jest najlepszy o ile sam będziesz sobie serwisował.

9

Dzięki mg za merytoryczną odpowiedź. Podpowiedz jeszcze jaki byś proponował zawór i ekonomizer? A  czy warto przewymiarować parownik? (mniejszy opór dla glikolu).                                                                                                                  Czemu nie R22 barbie?

10

R22 jest zabroniony jeśli tego nie wiesz to oznacza brak zielonego pojęcia o chłodnictwie .co jest bardziej opłacalne  -kupno nowego samochodu czy złożenie go z nowych części ? .

11

Parownik może być lekko przewymiarowany. Aby zmniejszyć opory po stronie glikolu może lepiej wybrać krótszy parownik a z większą ilością płytek. (jest to uzasadnione)
Zawór rozprężny z wyrównaniem wewnętrznym. Ekonomizer?, co masz na myśli?.

12

mg napisał/a:

Ekonomizer?, co masz na myśli?.

Wymiennik rura w rurze ogrzewający odparowany czynnik za pomocą ciepłego czynnika powracającego ze skraplacza, podnoszący wydajność układu. Możesz podać konkretny model zaworu?                                                                                       Słuchaj barbie: Włącz się do dyskusji merytorycznie.

13

dyskusja z laikami na fachowe tematy jest bezsensowna,przestaję pisać na ten temat .

14

barbie napisał/a:

dyskusja z laikami na fachowe tematy jest bezsensowna,przestaję pisać na ten temat .

Bardzo się cieszę że użyłeś w końcu gumowego młotka.

15

r.tyrman napisał/a:
mg napisał/a:

Ekonomizer?, co masz na myśli?.

Wymiennik rura w rurze ogrzewający odparowany czynnik za pomocą ciepłego czynnika powracającego ze skraplacza, podnoszący wydajność układu. Możesz podać konkretny model zaworu?                                                                                       Słuchaj barbie: Włącz się do dyskusji merytorycznie.

Pamiętaj ż e ten wymiennik sprawdza się  dobrze w dobranych układach.Np jeżeli bedziemy mieli za mały skraplacz i zastosujemy tkzw.ekonomizer,z czego zaznaczam że tą nazwę słyszę po raz pierwszy to przegrzanie tak wzrośnie że może uszkodzić sprężarkę podwpływem ciśnienia i temperatury pary zasysanej przez sprężarkę.

16

Honeywell TMV, TMVBL. Ekonomizer czyli regeneracyjny wymiennik ciepła smile

17

mg napisał/a:

Kiedyś przechładzacz czynnika,aby mokre pary czynnika niedostawały się do sprężarki i jednocześnie poprawiały wydajność.

18

mg napisał/a:

Słyszałem też o dochładzaczu cieczy smile

Masz rację.Ale dochładzacz cieczy polega na tym że np.jak w co niektórych ladach ciastkowych linię cieczy puszczamy np przez zbiornik odpływu skroplin.1i2 mają inne osiągi.Dochładzaczem cieczy nazywamy także rurkę kapilarną puszczoną w rurociągu ssawnym.

19

Dobrze wiesz jak nazywam linie cieczy w zbiorniku skroplin smile
Czyli ekonomizer to regeneracyjny wymiennik ciepła.

Zobacz, jak jesteśmy grzeczni to punktów przybywa . big_smile

Ostatnio edytowany przez mg (2010-03-13 22:17:30)

20

R-40 napisał/a:

Pamiętaj ż e ten wymiennik sprawdza się  dobrze w dobranych układach.Np jeżeli bedziemy mieli za mały skraplacz i zastosujemy tkzw.ekonomizer,z czego zaznaczam że tą nazwę słyszę po raz pierwszy to przegrzanie tak wzrośnie że może uszkodzić sprężarkę podwpływem ciśnienia i temperatury pary zasysanej przez sprężarkę.

Dzięki R40. Wiem że układ musi być dobrze dobrany i dlatego jestem na tym forum.   Czy Twoim zdaniem wymienniki podane przez mg będą OK?  Jeśli tak to jaki przechładzacz czynnika byś zaproponował?

21

mg napisał/a:

Dzięki mg. Może jeszcze jakieś sugestie?

22

mg napisał/a:

Dobrze wiesz jak nazywam linie cieczy w zbiorniku skroplin smile
Czyli ekonomizer to regeneracyjny wymiennik ciepła.

Zobacz, jak jesteśmy grzeczni to punktów przybywa . big_smile

Punkty mam gdzieś bo za nie bółek córce do szkoły niekupię.Ale lubię kompromisy.Jak to zwał wiesz o co chodzi.I to jest najważniejsze.

23

A czy Honeywell TLEX 4,5 byłby OK?

24

Zawór moim zdaniem będzie dobry. Co do wymiennika, wejdź na stronę danfosa w zakładce chłodnictwo/dokumentacja techniczna znajdziesz wymienniki ciepła typu HE. Dobór tych wymienników generalnie sprowadza się do dopasowania do średnicy rury ssącej i cieczowej układu chłodniczego, poradzisz sobie.

25

Dzięki mg. Chodzi mi po głowie pomysł aby zaszaleć i skonstruować PC hybrydową.    Mianowicie z podwójnym DZ. Ponieważ kolektor glikolowy DZ będzie w wodzie (nieduży koszt)  może by go zdublować parownikiem powietrznym. Zamontować prostą automatykę mierzącą temp. glikolu i powietrza atmosferycznego sterującą elektrozaworami przekierowującymi czynnik z jednego parownika do drugiego. I tu pytanie: jak rozwiązać odszranianie i skąd wziąć parownik?  I podstawowe pytanie czy to ma sens?