Temat: Ilość osob w pomieszczeniu.

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Zaczynam właśnie swoją przygodę z klimatyzacją i wentylacją i mam do Was kilka pytań.

Mam do obliczenia zyski ciepła w okresie lata i bilans ciepłą dla okresu zimowego.

Z całego budynku interesują mnie tylko 2 pomieszczenia ( biuro oraz sala konferencyjna) i tutaj mam pierwsze pytanie.
Ile metrów kwadratowych przypada na jedną osobę przebywającą w biurze, a ile w sali konferencyjnej?

pozdrawiam M.

2

Odp: Ilość osob w pomieszczeniu.

tyle ile osób wejdzie lub urzęduje.

znam biura gdzie na 6 m2 siedzą 3 osoby i znam takie, że jedna osoba ma 40m2 biura na wyłączność.
sale konferencyjne -też różnie...
pogadaj z użytkownikiem.

klimy nie możesz dobierać pod jakieś wydumane warunki. masz uwzględnić rzeczywiste warunki.

forum.klimatyzacja.pl

3

A co to za idiotyczne pytanie???  big_smile
Co ma piernik do wiatraka???
Możesz rozwinąć swój tok myślenia bo trochę nie nadążam... tongue

4

Robię przykładowy projekt, więc nie pogadam z użytkownikiem hmm

Z tego co czytałem, wymagane jest 2m^2 dla jednej osoby pracującej w biurze, więc z tego wynika, że mogę nawet usadzić 10 osob w pomieszczeniu 20m^2 jeśli każda z nich bedzie miala 2m^2 PODŁOGI  yikes

5

Są różne biura. Żeby zrobić poprawny bilans musi mieć wytyczne na papierze od inwestora. Musisz też uwzględnić jaki sprzęt będzie się tam znajdował, komputery, drukarki, ksero, oświetlenie, itp.
Potrzebujesz to do jakiegoś kosztorysu, czy jesteś studentem i robisz jakąś pracę?

6

W skrajnych przypadkach nawet 1,5 m kw wystarczy, ale nie idź tą drogą. Oblicz kubaturę, załóż krotność wymiany powietrza i na tej podstawi oblicz ile ludzi  może jednocześnie przebywać w biurze (zgodnie z normami higienicznymi - zapotrzebowanie powietrza na jedna osobę). Później na podstawie określonej liczby ludzi wykonaj dokładny bilans cieplny uwzględniający wszystkie możliwe urządzenia. I to by było na tyle...

7

czy jesteś studentem i robisz jakąś pracę?

Tak, robię prace na zaliczenie przedmiotu, stąd brak wymagań od inwestora. Muszę trzymać się jedynie obowiązujących norm.

Oblicz kubaturę, załóż krotność wymiany powietrza i na tej podstawi oblicz ile ludzi  może jednocześnie przebywać w biurze

Pomieszczenie biurowe o powierzchni 30m^2 u wysokości 3m.
Mam tabele " zwyczajowo stosowana intensywność wentylacji" i dla pomieszczenia biurowego 3-8 wymian/h

wg PN-83/B-03430/Az3:2000 mam powiedziane, że na jedną osobe w pomieszczeniu z oknami, przy zakazie palenia powinno przypadać 30m^3/h strumienia powietrza.

Skoro tak, to zakdam, że u mnie w biurze będzie pracowało 6 osób. 30m^3/h czystego powietrza, więc aby było to spełnione muszę przynajmniej mieć 2 wymiany/h, zgadza się?

Albo inna droga: ilosc powietrza wentylacyjnego obliczana na podstawie zaleznosci : zanieczyszczen, jakosci powietrza zew. efektywnosci rozdzialu pow. w pomieszczeniu ...

8

Małe pomieszczenie więc trzymaj się krotności powietrza równej 3. Przy takim założeniu wpompujesz do pomieszczenia 270 m3 powietrza na godzinę. Przyjmij higieniczne zapotrzebowanie powietrza na poziomie 30 m3/h i wychodzi, że maks może być w pomieszczeniu 9 osób. Teraz należy zastanowić się czy taka liczba osób będzie pracowała w takim biurze. Nieco powyżej 3 metrów kw na osobę powinno bez problemów każdemu wystarczyć. A teraz oblicz wszystko dokładnie wykonując bilans zysków i strat ciepła.

9

Ok. Przyjmuję w takim razie 9 osob.

Zyski już mniej więcej policzyłem. Zrobiłem wszystko w excelu, więc ewentualne błedy w dość prosty sposób będę mógł poprawić.
Co do zysków przez okna, to skoro mam wszystkie okna od srony N, to w takim razie Irmax = Icmax oraz cały czas moje okna będą w cieniu. Więc Rc=1, Rs=0 zgadza sie?

I jeszcze takie pytanie. Jak liczę zyski przez oświetlenie, ( mam fluorescensyjne) to korzystam ze wzorów, gdzie mam zyski gdy oświetlenie jest włączone i kiedy jest wyłączone. Zastanawiam się, jak sprawdzić, czy dane oświetlenie jest wystarczające. Mam powierzchnię: 30m^2 , moc 10W/m^2 . Jak to sprawdzic? ;]

Dzieki za porady i wskazówki. ;]

10

i jeszcze tylko wymiana dla sali konferencyjnej.
W tabelce mam podane: sala posiedzeń 6-8 wymian oraz sala zebran 5-10.
Są to wartości "zwyczajowo stosowane".

Moja sala ma 23m^2 oraz wysokosc 3m. Wynika z tego, że przy n=6, zmiesci sie 14 osob yikes

11

Kraken napisał/a:

Małe pomieszczenie więc trzymaj się krotności powietrza równej 3. Przy takim założeniu wpompujesz do pomieszczenia 270 m3 powietrza na godzinę. Przyjmij higieniczne zapotrzebowanie powietrza na poziomie 30 m3/h i wychodzi, że maks może być w pomieszczeniu 9 osób. Teraz należy zastanowić się czy taka liczba osób będzie pracowała w takim biurze. Nieco powyżej 3 metrów kw na osobę powinno bez problemów każdemu wystarczyć. A teraz oblicz wszystko dokładnie wykonując bilans zysków i strat ciepła.

Zupełnie nie rozumiem tego toku myślenia:
Im mniejsze pomieszczenie tym większa wymiana moim skromnym zdaniem, bo w klitkach biurowych gdzie nawalone jest ludzików, komputerów i innego badziewia, szybko się robi duszno... Jeżeli kierujesz się prędkością przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi, to potrzebna odpowiednia ilość nawiewników i odpowiednia prędkość na nich. Liczenie ilości osób z ilości powietrza wentylacyjnego to błąd w sztuce, ucz przyszłego projektanta jaka jest kolej rzeczy, a nie kolejny projekt, zaliczone i z bani. Skoro masz podaną kubaturę, a nie masz podaj ilości osób to przyjmij jakąś wartość i napisz w projekcie: "W związku z brakiem wytycznych odnośnie ilości osób w pomieszczeniu, przyjęto ilość osób w pomieszczeniu biurowym na 10 osób, a w sali konferencyjnej 15 osób, po otrzymaniu wytycznych lub szczegółowego projektu architektonicznego, należy zweryfikować zgodność z założeniami". Teraz dla każdego pomieszczenia policz zgodnie z wymaganiami sanitarno epidemiologicznymi: np. 10 x 30m3/h = 300 m3/h. Jeśli profesor chciał byś liczył wentylację ze względu na inne uwarunkowania, to policz, ale dla biura i konferencyjnej to szukanie dziury w całym, bo ani zysków ciepła nie masz miejscowych, ani zysków wilgoci, zapachów... etc. Lub napisz: Ze względu na brak innych negatywnych czynników wpływających na dobór systemu wentylacji przyjmuje się 900m3/h. Potem wylicz ilość wymian: 900 / 300 = 3 mieści się w granicach przyjętych w literaturze. Ale dla Twojej informacji to jedynie sprawdzenie i nigdzie w przepisach czy normach nie ma wymagań co do ilości wymian, bo to zbytnie uogólnienie, to jedynie weryfikacja wyniku, lub podpowiedź w wyborze systemu wentylacyjnego... Ja dobieram wentylację na czuja po wymianach, ale jak wiem że nie ma "szczególnych przesłanek", jak są dodaję ilość wymian i jeszcze nie narzekali... ale w oficjalnym projekcie nie powinno się powoływać na "w biurze 5 wymian to 500m3" bo to błąd IMHO. Nie zapominaj, że jeśli systemem wentylacji chcesz ogrzewać lub klimatyzować pomieszczenie, musisz dostarczyć pewną moc, oczywiście przez odpowiednią obróbkę powietrza, i wtedy to temperatura nawiewanego powietrza jest dla Ciebie wyznacznikiem ilości powietrza wentylowanego, ale ilość świeżego powietrza się nie zmienia... można to osiągnąć na kilka sposobów, ale jeśli Twój projekt tego nie wymaga, to nie będę Ci mącił ^^

Polecam Wentylacja i Klimatyzacja Malickiego. Mnie ta książka bardzo spasowała.

NO

12

Zupełnie nie rozumiem tego toku myślenia.....

Zaproponowany model określenia liczby osób w pomieszczeniu jest z punktu widzenia teorii poprawny. Należy zauważyć, że w takim pomieszczeniu ilość nawiewników oraz wywiewając jest ograniczona i należy kierować się jak najmniejszą liczbą wymian. Zgadzam się, że nie można liczyć nic z tzw. "krotności wymiany", ale wartość ta przydaje się do określenia właśnie pewnych założeń typu liczba osób w pomieszczeniu. Wyliczona w ten sposób wydajność systemu musi być uzupełniona o elementy wynikające z bilansu cieplnego (bilans ciepła i wilgoci) I to w tym momencie zaczyna się projektowanie.

13

Znajdź mi choć jeden projekt, w którym to w branży wentylacji jest szacowana ilość osób w pomieszczeniu... tego nie ma i to liczenie sztuka dla sztuki... a skoro profesor nie podał wytycznych należy coś założyć do projektu, a zainteresowanego pouczyć skąd się takie dane uzyskuje, żeby w przyszłości wiedział gdzie ich szukać. Co do liczby wymian w małych pomieszczeniach: najpierw liczymy co nam potrzeba, rozmieszczamy elementy nawiewne, których jest naprawdę spory wybór teraz, przestrzeń miedzy stropowa (podwieszany, a właściwy) daje spore możliwości... a dopiero na końcu gdy już naprawdę nie ma jak zaniżamy m3/h, ale nie na starcie założeń. Liczba wymian i owszem się przydaje: do wstępnego wyboru systemu, wstępnego szacowania wielkości kanałów, do weryfikacji wyliczeń... do wielu rzeczy, ale nie do liczenia liczby osób w pomieszczeniu, no błagam... ktoś tak zaprojektuje na studiach, projekt przejdzie - profesor pomyśli nie miał danych wszystkich to sobie sprytnie policzył, że "od dupy strony" to nic, a potem projektant będzie rysował rurki przez 10 lat, trafi się temat z wentylacją i takiego babola walnie ^^ Nie ma dziadostwa, jak już kogoś uczyć czegoś, to tak jak być powinno, nie "na potrzeby projektu". Jeśli to projekt wentylacji, a nie klimatyzacji, to bilans wilgoci zbyteczny, ciepła to jeden wzór na ogrzanie powietrza, bo zysków też nie ma co liczyć.

Pozdrawiam

NO

14

Ja w całości się z tobą zgadzam w tym wszystkim oprócz tego, że nie można na oko przyjmować ilości osób w pomieszczeniu. Określenie w ten sposób jak zaproponowałem to najprostszy sposób oszacowania liczby osób. To prosty sposób dzięki któremu omija się wstawianie wartości z "nieba". Dzięki czemu można przejść do realnego projektowania (obliczania zysków ciepła, wilgotności itd). Student się pytał jak określić liczbę osób w pomieszczeniu więc dałem mu wskazówkę jak to zrobić. Musi to mieć bo ma obliczyć dokładny bilans ciepła latem i zimą, a bez określenia liczby osób to jest niemożliwe. Owszem nie można w projekcie wprowadzać takich obliczeń ale jak go profesor zapyta skąd przyjął liczbę osób to student odpowie, że przyjął taką metodę i będzie w porządku. Nie ma co się spierać bo w ogólnym podejściu zaproponowaliśmy mu prawie identyczną liczbę osób i chłopak będzie mógł zacząć projekt.

Pozdrawiam

15

I chyba każdy z Nas przy swoim zostanie: Ty z ilości wymian byś policzył ilość ludzi, by mieć dane wejściowe do projektu, ja bym je założył i napisał o tym, że je przyjąłem do obliczeń z braku wytycznych, bo dla mnie liczenie ich z wymian to wpajanie złych nawyków smile
Pozdrawiam również, choć widzę że student dostał gotowca, przerobił, a my się produkujemy wink

NO

16

przeciez co roku magluja to samo - wiec - od czego sa starsi koledzy  ?  smile
W wiekszosci wypadkow - zrobisz cos inaczej w porownaniu do roku ubieglego - bedzie zle. Ma byc tak i koniec  roll
Aczkolwiek dobrze jest zaciagnac informacji z innego zrodla - zrodla praktycznego.

Ostatnio edytowany przez Robert81r (2011-11-02 23:10:25)

17

Tak. Zdecydowanie student na tym najlepiej wyszedł hehe smile