1

Temat: Tabela ciśnień HP i LP czynnika R134a od temperatury?

Witam, szukam i nie mogę się doszukać lub linki już wygasły dlatego proszę o jakąś informację lub link, gdzie mogę znaleźć informację o wartościach ciśnień HP i LP w układzie klimatyzacji samochodowej w zależności od temp. otoczenia.
Z góry dzięki.

Ostatnio edytowany przez shel82 (2012-05-28 08:58:24)

2

Odp: Tabela ciśnień HP i LP czynnika R134a od temperatury?

Hmm nikt niepodpowie?

forum.klimatyzacja.pl

3

Temperaturę otoczenia w tych układach reguluje wentylator skraplacza.

"Wszelka innowacja nie jest zasługą badań rynkowych ani starannie dobranych grup dyskusyjnych, ale dziełem rozzłoszczonych ludzi."

Tom Peters

4

mentor12 napisał/a:

Temperaturę otoczenia w tych układach reguluje wentylator skraplacza.

Chyba źle mnie zrozumiałeś, interesuje mnie jakie powinny być wartości ciśnień (HP i LH) w napełnionej i sprawnej klimatyzacji w zależności od temperatury otoczenia?

Dosłownie dla przykładu ile powinno wynosić niskie i wysokie ciśnienie czynnika R134a w temperaturze otoczenia - 20'C?

5

Kolego gdybyś zaczął od podstaw,tych najprostszych to prawdopodobnie nie zadawałbyś takich pytań.
Ciśnienia będą zależały od wielu czynników ujętych w projekcie klimatyzacji dla danego autka.Pomijam,że również obroty silnika też mają na to wpływ.
Nie licz na to,że autoklimatyzacja to takie nabijanie zapalniczek i w każdym układzie będzie to samo.
Na tak zadane pytanie można jedynie odpowiedzieć,że HP będzie wyższe od LP

Forum nigdy nie zastąpi szkoły.

6

awax napisał/a:

Kolego gdybyś zaczął od podstaw,tych najprostszych to prawdopodobnie nie zadawałbyś takich pytań.
Ciśnienia będą zależały od wielu czynników ujętych w projekcie klimatyzacji dla danego autka.Pomijam,że również obroty silnika też mają na to wpływ.
Nie licz na to,że autoklimatyzacja to takie nabijanie zapalniczek i w każdym układzie będzie to samo.
Na tak zadane pytanie można jedynie odpowiedzieć,że HP będzie wyższe od LP

Hmm ok, ale z tego wynika, że większość tzw. serwisów (naprawiaczy klimatyzacji) robi to na wyczucie, dlatego chciałbym wiedzieć gdzie szukać takich informacji?

Dodam, że mnie osobiście interesuje klimatyzacja w moim aucie - tj. VW Passat 2001, 1.9TDI-PD ze sprężarką i tu jest problem, ponieważ nie mogę odczytać więc podaję to co mówią katalogi:
DENSO (8D0 260 805 J)
7SB-16C - ilość R134a = 600g+/- 25g
7SEU16 - ilość R134a = 500g+/-25g.

Aha z tego co pamiętam, bo kiedyś mierzyłem po nabiciu klimatyzacji ciśnienia na wyłączonym silniku wynosiły:
HP 15-16
LP 2,5-3
a na włączonym silniku
HP 10-12
LP 1,5-1,8
przy temp. otoczenia około 25'C.

Ostatnio edytowany przez shel82 (2012-06-02 19:23:59)

7

No cóż,może warto wyłączać silnik gdy włączasz klimatyzację?

8

Kolego. Przy wyłączonym silniku, a co za tym idzie przy wyłączonej klimatyzacji ciśnienia powinne być sobie równe. Oczywiście ważne jest czy klimatyzacja przed wyłączeniem pracowała (5 minut, a może 2h) czy nie itp...

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

9

Widzę, że czepiacie się szczegółów odbiegając tym samym od mojego pytania wiem, że przy wyłączonym silniku nie ma co porównywać ciśnień, ale można wywnioskować inne spostrzeżenia, dlatego je podałem...

10

shel82 napisał/a:

Widzę, że czepiacie się szczegółów odbiegając tym samym od mojego pytania wiem, że przy wyłączonym silniku nie ma co porównywać ciśnień, ale można wywnioskować inne spostrzeżenia, dlatego je podałem...

Skoro to Wiesz to po co wypisujesz takie ciśnienia przy wyłączonym.
Napiszę jeszcze raz ,zacznij od podstaw.
W szkole dzieci najpierw uczą się dodawania,odejmowania i tabliczki mnożenia,a nie zaczynają od całek czy pochodnych.

11

Mnie osobiście interesuje klimatyzacja w moim aucie (a dokładniej ciśnienia LP i HP) - tj. VW Passat 2001, 1.9TDI-PD ze sprężarką i tu jest problem, ponieważ nie mogę odczytać więc podaję to co mówią katalogi:
DENSO (8D0 260 805 J)
7SEU16 - ilość R134a = 500g+/-25g

Z tego co pamiętam, bo kiedyś mierzyłem po nabiciu klimatyzacji ciśnienia na włączonym silniku (działającej klimie) wynosiły:
HP 10-12
LP 1,5-1,8

12

shel82 napisał/a:

Mnie osobiście interesuje klimatyzacja w moim aucie (a dokładniej ciśnienia LP i HP) - tj. VW Passat 2001, 1.9TDI-PD ze sprężarką i tu jest problem, ponieważ nie mogę odczytać więc podaję to co mówią katalogi:
DENSO (8D0 260 805 J)
7SEU16 - ilość R134a = 500g+/-25g

Z tego co pamiętam, bo kiedyś mierzyłem po nabiciu klimatyzacji ciśnienia na włączonym silniku (działającej klimie) wynosiły:
HP 10-12
LP 1,5-1,8

HP masz do przyjęcia,natomiast LP za małe i tu może być zapchany już filtr odwadniacz lub uszkodzony zawór rozpręzny

13

Tadeusz4321 napisał/a:

HP masz do przyjęcia

Co to znaczy?
Interesują mnie własnie te granice!

Odwadniacz - osuszacz wymieniłem na nowy, zaworu rozprężnego nie mam, bo mam dyszę rozprężną - dławiącą, także wymieniona na nową.

14

A jakim manometrem mierzone.Ciśnienie absolutne? manometryczne? smile

"Wszelka innowacja nie jest zasługą badań rynkowych ani starannie dobranych grup dyskusyjnych, ale dziełem rozzłoszczonych ludzi."

Tom Peters

15

mentor12 napisał/a:

A jakim manometrem mierzone.Ciśnienie absolutne? manometryczne? smile

Ciśnienia bezwzględne - według Twojego nazewnictwa manometryczne, takim oto zestawem:
http://img269.imageshack.us/img269/6098/img2012052200232.jpg

16

No to jesteś fachowcem.I nie wiem skąd się biorą Twoje nie jasności.

Tom Peters

17

Kupił sobie chłopak do swojego samochodu takie kupując zapasowe żarówki.
Każdy przecież ma manometry i KTS a w bagażniku razem z narzędziami i kołem zapasowym.
Inaczej tego nie mogę wytłumaczyć bo z takim poziomem wiedzi to chyba nie jest serwisantem??????????????????

18

mentor12 napisał/a:

No to jesteś fachowcem.I nie wiem skąd się biorą Twoje nie jasności.

Za fachowca się nie uważam, a moje niejasności biorą się z stąd, że nie wiem jakie granice (minimalne i maksymalne) ciśnień (HP i LP) powinny występować w moim aucie-klimatyzacji przy nabitym i sprawnie działającym układzie.

19

awax napisał/a:

Kupił sobie chłopak do swojego samochodu takie kupując zapasowe żarówki.
Każdy przecież ma manometry i KTS a w bagażniku razem z narzędziami i kołem zapasowym.
Inaczej tego nie mogę wytłumaczyć bo z takim poziomem wiedzi to chyba nie jest serwisantem??????????????????

Serwisantem nie jestem, a dopytuję dlatego, że już przez niejednego pseudofachwca-serwisanta zostałem zrobiony w babuko, zresztą nie tylko ja i dlatego zaopatrzyłem się w zestaw manometrów i postanowiłem sam dojść co i jak korzystając między innymi z wiedzy ludzi, którzy piszą na tym forum, ale zaczynam się zastanawiać czy dobrze mniemam, skoro nikt nie może mi odpowiedzieć nawet w przybliżeniu na moje pytanie.

Ostatnio edytowany przez shel82 (2012-06-02 22:07:33)

20

W przybliżeniu to już dostałeś odpowiedz,że Lp za niskie.Tyle,że przy minimalnym nawiewie wewnątrz mogą być takie.
Szczerze to nie wierzę Ci.Myślę,że startujesz w branży i wstydzisz się ,że nie Masz o tym pojęcia.Nie Ty jeden,tyle ,że uczciwiej byłoby się przyznać,wtedy i porady byłyby normalne.
Nie oczekuj na konkretną odpowiedz co do 1 bara bo to NIEMOŻLIWE .wpływ ma nie tylko temp zewnętrzna.
Poza nią to obroty silnika ,nadmuch wewnętrzny,stan pracy wentylatora skraplacza,rodzaj sprężarki itd itd.Nie mówiąc o usterkach typu nieprawidłowe napełnienie (pompę próżniową też sobie kupiłeś do tego jednego autka) brudny skraplacz itd itd

21

No i jeszcze jedno,dlaczego w ogóle to wszystko robisz,bo nie napisałeś nigdzie czy ta klima chłodzi czy nie?robisz to z ciekawości?bo przy tych ciśnieniach to powinna chłodzić

22

Człowiek chce się czegoś dowiedzieć, ale jak widać na tym forum moja wiedza po przeczytaniu paru artykułów i zakupieniu manometrów chyba już przewyższa niektórych mentalność.

awax, nie bój się nie zrobię Ci konkurencji, bo nawet nie planuję zarabiać w tej branży, po prostu chciałbym coś wiedzieć na ten temat i nie dać się już nikomu naciągnąć, poza tym czytaj i pisz ze zrozumieniem.

HP 10-12
LP 1,5-1,8

a teraz chciałbym wszystko doprowadzić do porządku, tak jak powinno być.

Ostatnio edytowany przez shel82 (2012-06-02 22:26:34)

23

"Odwadniacz - osuszacz wymieniłem na nowy, zaworu rozprężnego nie mam, bo mam dyszę rozprężną - dławiącą, także wymieniona na nową."
Do tego zaopatrzyłeś się w narzędzia i pewnie czynnik.
To wszystko dlatego,że nie ufasz serwisom.?????
Przecież właśnie na tym forum oczekujesz od serwisantów porad.To wzajem,nie się wyklucza.
Może napisz skąd jesteś i skontaktuje się z Tobą serwis z okolic gdzie pojedziesz i klima zostanie naprawiona.
To Ty piszesz niezrozumiale,nie ufasz serwisom,a chcesz od nich porad,zdecyduj się albo przestań ściemniać.
O to czy zrobisz mi konkurencję się nie obawiam,z tym poziomem wiedzy ?????

Ostatnio edytowany przez awax (2012-06-02 22:46:05)

24

Jak widać po waszych wypowiedziach należycie albo do tego samego grona serwisantów, którzy lubią się wymądrzać i nabijać wszystkich w bambuko albo wasz brak wiedzy przytłacza was samych, dlatego nie potraficie odpowiedzieć na moje pytania, ale nie boję się konfrontacji, dlatego proszę polećcie mi jakiś serwis w Płocku lub okolicach na którym nie sparzył się klient, z chęcią zweryfikuję to z innymi użytkownikami VW Passat z mojej okolicy.

Ostatnio edytowany przez shel82 (2012-06-02 23:34:06)

25

OK, czyli jak widać specjalisty obeznanego w temacie tutaj nie znajdę szkoda bo myślałem, że moje pytanie nie jest aż tak trudne...