Temat: Ile czynnika na 1 metr rurociągu?

Witam.Ile należy przyjąc ilosci czynnika R 410a na 1 metr rurociągu 1/2+1/4?

2

Odp: Ile czynnika na 1 metr rurociągu?

jak dodasz 20gram na metr to będzie ok tylko nie które firmy klim dobija się po 3m w górę najczęściej po 5m w górę więc jak masz około 10m rurociągu to dobij 100gram POZDRAWIAM

http://www.klimatyzacja.pl/forum/login.php

forum.klimatyzacja.pl

3

Klima-cool napisał/a:

jak dodasz 20gram na metr to będzie ok tylko nie które firmy klim dobija się po 3m w górę najczęściej po 5m w górę więc jak masz około 10m rurociągu to dobij 100gram POZDRAWIAM

Dzięki za odpowiedź.To jest dual -jeden rurociąg 10 m a drugi 15m czyli w jeden obwód dopełnię 100g,a wdrugi 200g i powinno być ok.

4

Aby przyjąć taką ewentualność należy przeczytać i zrozumieć DTR danego producenta urządzenia.

Kiedy wszystko inne zawiedzie-zacznij pytać na FORUM.

5

To zalęży od firmy ale większość ma raczej powyżej 7m po 20g na każdy dodatkowy metr.
Nie masz DTRki!
Nie jesteśmy Aptekarzami jak dasz 350 g nic sie nie stanie!

6

rura grubsza nie ma znaczenia dla dopełniania .

7

miezala5 napisał/a:

To zalęży od firmy ale większość ma raczej powyżej 7m po 20g na każdy dodatkowy metr.
Nie masz DTRki!
Nie jesteśmy Aptekarzami jak dasz 350 g nic sie nie stanie!

Rozmawiamy o pionie czy poziomie?A może o partyzantce klimatologicznej?A może o powrocie oleju do sprężarki prawidłowym?.Kolego miezala dtr udostępniają producenci osobom z branży.Tak to działa?Aby osoba niezrównoważona psychicznie nie miała dostępu do budowy bomby z opóżnionym zapłonem?Kolega barbie  zapewne przypomina sobie przypadek lądowanie agregatu chłodniczegoI nie do końca myślących pracowników naprawiających układ chłodniczy?

Ostatnio edytowany przez klimatolog (2013-07-12 21:20:38)

8

Dla wiadomości różnica poziomów ok 3m między jednostką zewnętrzną(niżej)a wewnętrznymi.Zajmuję się klimatyzacją samochodową dlatego pytam bardziej doświadczonych. A urządzenie zakładam sobie. Jeszcze jedno pytanie: posiadam manometry na których skala jest dla czynników r12,r134a,r407 czy któraś ze skali mogłaby mi pomóc w odczytaniu parametrów czynnika r410a?

Ostatnio edytowany przez czarunio (2013-07-12 23:37:45)

9

zwykle na ssaniu jest 7 do 8 barów .gwinty na przyłączach są większe niż w starszych urządeniach .na pompę próżniową potrzebna zwykle redukcja na większy gwint .

10

7-8 bar ale dobij pomału tyle co masz dobić niech pochodzi z 10min 15 i dopiero wtedy sprawdź ciśnienie

http://www.klimatyzacja.pl/forum/login.php

11

ciśnienie oczywiście ale parametr którego powinieneś się trzymać przy dopełnianiu to przegrzanie

12

kubabaku napisał/a:

ciśnienie oczywiście ale parametr którego powinieneś się trzymać przy dopełnianiu to przegrzanie

Trzymać się można tego parametru o ile jesteśmy pewni kilku rzeczy np.Czystość filtrów która przy zabrudzonych może być wynikiem zbyt małego przegrzania układu.Lub wzrost przegrzania spowodowany zyskami ciepła ponieważ pomieszczenie zostało adoptowane do innych celów bez korekcji wydajności schładzalnika danego pomieszczenia.

13

mówimy o nowym, dobrze dobranym urządzeniu więc można pominąć kwestię filtrów itd

14

Ja nic nie wywnioskowałem aby rozważać nowy układ kolego kubabaku.

15

no nie było powiedziane, że nowe...może błędnie założyłem
ale dobijając 20g na dodatkowy metr i kontrolując przegrzanie można sobie ułatwić życie...zdecydowanie

16

To ty  kontrolujesz przegrzanie a nie ja.

17

klimatolog napisał/a:

to czytaj uważnie a nie cwaniakujesz. Jak zwykle. I wychodzisz na wała.

czarunio napisał/a:

Dla wiadomości różnica poziomów ok 3m między jednostką zewnętrzną(niżej)a wewnętrznymi.Zajmuję się klimatyzacją samochodową dlatego pytam bardziej doświadczonych. A urządzenie zakładam sobie. Jeszcze jedno pytanie: posiadam manometry na których skala jest dla czynników r12,r134a,r407 czy któraś ze skali mogłaby mi pomóc w odczytaniu parametrów czynnika r410a?

Proste, jasne i logiczne. Tylko ty szukasz wydumanych problemów.

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

18

Urządzenie jest nowe, jeśli chodzi o ścisłość, marka AEG KWA 1212 HU. Rurociąg wczoraj zamontowany(szacunek dla zawodowych instalatorów i dla ich pracy)jeden 12,5 m a drugi 10 m. Na spokojnie przy wzmocnieniu organizmu czytam DTR a tam jest napisane cyt: moduły zewn. przy dostawie napełniane są czynnikiem. Jeśli maksymalna długość splitowych zostanie przekroczona(patrz tab. danych technicznych)to należy uzupełnić układ czynnikiem. A w danych jest tak : maks. dł. przewodów splitowych 15m.Czyli nie muszę uzupełniać czynnika ?Maks. długość jest podana dla jednego rurociągu jak mniemam ?Czyli  mógłbym skonstruować dwa rurociągi po 15 m bez dopełniania czynnika? Na jednostce zewnętrznej są cztery wyjścia na rurki(dwa obwody) i na tabliczce jest napisane R410a 1,48+1,42kg.Rozumiem,że ta różnica dla poszczególnych obwodów splitowych jest spowodowana konstrukcją jednostki zewnętrznej i ni ma różnicy do którego przyłącza podłączę dłuższy układ a do którego krótszy ? Z góry dziękuję za pomoc mi tu okazaną.

19

Witam

Przy splitach jak i multisplitach podaje się dwie wartości długości instalacji tak jak na rysunkach: standardowa długość i maksymalna, z tym że w multisplitach jest podana maksymalna dla wszystkich linii a nie pojedynczej.

Pozdrawiam

Post's attachments

ilosci.jpg
ilosci.jpg 60.21 kb, 1 pobran od 2013-07-14 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

20

Oto scan danych technicznych pytanie czy mam dopełnić czynnika dla rurociągów o a)dł.12,5m+b)o dł10m?Z jedn. zewnętrznej wychodzą dwa obwody: a oraz b

Ostatnio edytowany przez czarunio (2013-07-14 10:27:28)

Post's attachments

Skanowanie 2013-07-14 10-19.pdf 178.67 kb, 10 pobran od 2013-07-14 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

21

Witam

Powiem Ci tak- nie wiem co autor miał na myśli pisząc długość przewodu splitowego. Myślę że najlepiej do niego to pytanie skieruj.

Pozdrawiam

22

w instrukcji jest napisane, że jeżeli długość przewodów zostanie przekroczona to należy uzupełnić czynnik...wydaje mi sie że 15mb to będzie w sumie na 2 linie...mogę się mylić. Zmierz przegrzanie i według niego uzupełniaj

23

Shitashii napisał/a:
klimatolog napisał/a:

czarunio napisał/a:

Shitashii]]] skąd te nerwy?Zapewne jak kolega zajmuje się autoklimatyzacją to zapewne ma tam w tej maszynce za 18 tysi różne czynniki.A jak nie to wystarczyło kupić manometr elektroniczny lub analogowy i ciśnienia pracy poszukać w przeglądarce internetowej.Shitashii] a może to twój sąsiad?Odbierający tobie i rodzinie dżem?

24

klimatolog napisał/a:
Shitashii napisał/a:
klimatolog napisał/a:

czarunio napisał/a:

Shitashii]]] skąd te nerwy?Zapewne jak kolega zajmuje się autoklimatyzacją to zapewne ma tam w tej maszynce za 18 tysi różne czynniki.A jak nie to wystarczyło kupić manometr elektroniczny lub analogowy i ciśnienia pracy poszukać w przeglądarce internetowej.Shitashii] a może to twój sąsiad?Odbierający tobie i rodzinie dżem?

Żadnej maszynki za 18 tys nie posiadam tylko waga, manometr i stacja do odzysku. Nie zabieram nikomu chleba .Serwisować  tego też nie będę ja. Chciałbym chociaż montaż przeprowadzić i nie ma w tym nic złego . Człowiek uczy się całe życie i wiedzę należy moim zdaniem pogłębiać a nie się uwsteczniać.

25

Ponieważ zawsze jak napełniam układy w samochodach to najpierw ładuję układ taką ilością czynnika jaką podaje producent danego samochodu, a następnie patrzę na manometry . Po co utrudniać sobie pracę . Ja na przewody przyłączeniowe(dł.1,5m) od zaworów do listwy  dodaję 15 dkg czynnika . Nie mam doświadczenia ile się przyjmuje czynnika na metr rurociągu stąd moje pytanie . Po co od razu kombinować przy nowym urządzeniu. Jak dopełnię właściwą ilość czynnika dla długości mojego rurociągu to powinno być ok.