Temat: Uproszczone obliczenie zysków ciepła

Witam, jestem jeszcze studentem i zastanawiam się nad takim zadaniem (czy moje podejście ma sens)

"Oblicz w sposób przybliżony maksymalne zyski ciepła (jawne, utajone i całkowite) w Sali konferencyjnej o następującej charakterystyce:

powierzchnia 100 m2
    okna (?typowe?, podwójnie oszklone) od orientacji zachodniej o sumarycznej powierzchni 15 m2
    ściana zewnętrzna (zachodnia) 30 m2
    nad salą znajduje się stropodach (dobrze izolowany)
    40 osób
    1 rzutnik z komputerem
    Co druga osoba ma laptopa"

W książce Malickiego są pokazane obliczenia na które nie będzie czasu na egzaminie. Czy można liczyć zyski ciepła na podstawie wsp. przenikania ciepła tak jak zrobiłem ? Proszę o podpowiedzi smile
Niestety nie mogę dołączyć pliku, ale daje linka kliknij tutaj

Ostatnio edytowany przez pasozyt6 (2013-08-29 12:48:31)

2

Odp: Uproszczone obliczenie zysków ciepła

Dla mnie wygląda to ok.  Zależy jak do problemu  podejdzie prowadzący przedmiot smile

forum.klimatyzacja.pl

3

Mi się nie podoba współczynnik jednoczesności.  Ale to tak w ogóle. 
Przy oknach nie masz zysków od nasłonecznienia, bo przenikalności ścian, okien i stropów jak widać to ok 5% całości.

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

4

Małe pytanko,jak długo te 40 osób będzie przebywać w tym pomieszczeniu? i czy się nie poduszą?

Forum nigdy nie zastąpi szkoły.

5

Współczynnik za niski ?
Ile będą przebywały w pomieszczeniu nie podano w treści -> wydaje mi się, że chodzi o warunki obliczeniowe więc wtedy kiedy zyski mogą być maksymalne
Jeśli chodzi o zyski od nasłonecznienia to przy obliczaniu odczytuje się wiele wartości/współczynników z tabel, których nie będe miał na egzaminie (chyba że o złej metodzie policzenia tego myślę)

Dodałbym jescze jedno pytanie: Centrala energooszczędna to taka, która ma rekuperator i komorę mieszania ?

Ostatnio edytowany przez pasozyt6 (2013-08-31 11:00:06)