Temat: SINCLAIR - SLIM MULTI dziwny problem

Witam

Chciałem zapytać o konwencjonalnego DUAL-SPLITa SINCLAIR-a z serii SLIM MULTI

Konkretnie mam na myśli 2 x 2,6 kW

Próba azotem pozytywna..
Próżnica przez ponad 30 minut..

Długości przewodów około 5m (wg DTRki skraplacz ma R407 dla każdego obwodu na 4m).
Po uruchomieniu jeden obwód na ssaniu po pierwszym "szoku" osiąga 4 bar. Drugi 3 więc nieco za mało..

No to odłączam węże z manometrem (miałem manometr REFCO podłączony do obydwu obwodów przy oczywiście zamkniętych zaworach) od tego działającego prawidłowo 4-5 bar i nagle ciśnienie na ssaniu tego drugiego skacze mi na 7-8..

Tryb to chłodzenie na 16 st..
Wie ktoś o co tu chodzi ??

I tu kolejne pytanie czy ciśnienie na ssaniu sprawdzać dla każdego obiegu z osobna czy przy obydwu włączonych ?

Ostatnio edytowany przez nijuniro (2010-08-31 20:18:25)

2

Odp: SINCLAIR - SLIM MULTI dziwny problem

seniorbiovital napisał/a:

szanowny kolego, bierzesz się za multi,a nie masz pojęcia o chłodnictwie. zajmij się lepiej czymś bardziej pozytywnym, np. wykończeniem wnętrz

oczekuje konkretnych odpowiedzi a nie krytyki na każdym kroku. Zdaje sobie sprawę jak wiele jeszcze nie wiem co nie oznacza że nie mogę nawet zapytać.

forum.klimatyzacja.pl

3

czy z tego drugiego obwodu wyciągnołeś próżnię ? .

4

Oczywiście że tak..
Pompa pracowała ponad 40 minut

5

czy w manonetrach otworzyłeś obydwa zawory ? .

6

barbie napisał/a:

czy w manonetrach otworzyłeś obydwa zawory ? .

w trakcie robienia próżni najpierw obydwa a później każdy z osobna dla zmniejszenia objętości nad którą pracuje pompa

Oczywiście po zrobieniu prózni obydwa zawory zakmnąłem

Ostatnio edytowany przez nijuniro (2010-08-31 21:54:00)

7

Ciekawe ile ojciec banity sprzedał rogacizny że syn tyle wiedzy posiadł  wink

8

To może udzielisz mi chociaż jeden jedyny raz rzetelnej odpowiedzi

9

seniorbiovital napisał/a:
nijuniro napisał/a:

No to odłączam węże z manometrem (miałem manometr REFCO podłączony do obydwu obwodów przy oczywiście zamkniętych zaworach) od tego działającego prawidłowo 4-5 bar i nagle ciśnienie na ssaniu tego drugiego skacze mi na 7-8..

Tryb to chłodzenie na 16 st..
Wie ktoś o co tu chodzi ??

człowieku, to nie jest nagle, to jest czas ustalania się parametrów obwodu. przez nawet 5 minut możesz mieć głupoty na zegarach, to jest całkiem normalne.
Nie musisz dziękować

To akurat wiem.. Ja mówie o spostrzeżeniach po 20 minutach.
Naprawde nie uważam się za niewiadomo kogo ale zdobyłem świadectwo kwalifikacyjne
i byłem na szeregu szkoleń u róznych producentów. Niestety praktyczne braki wychodzą dopiero teraz..

10

A konia ojciec sprzedał?  smile
Tak serio, samo porównanie ciśnień nic nie wnosi, możliwe jest np. że urządzenia były nierównomiernie obciążone lub po prostu w jednym z układów temperatura została szybciej osiągnięta.
Może brakuje czynnika.

11

mg napisał/a:

Tak serio, samo porównanie ciśnień nic nie wnosi, możliwe jest np. że urządzenia były nierównomiernie obciążone lub po prostu w jednym z układów temperatura została szybciej osiągnięta.
Może brakuje czynnika.

Najbardziej do mnie przemawia zbyt mała ilość czynnika i osobiście obstawiam te opcję ale po to właśnie wchodze na forum by dowiedzieć sie czegoś nowego.. być może czegoś o czym jeszcze nie słyszałem..

Dziekuję wszystkim za zaangażowanie w mój temat i konkretne odpowiedzi

12

Wcześniej koledzy to nie raz opisywali a ja pozwolę sobie przypomnieć o tym ponownie. Kolego jeżeli robisz pomiar to nie schodzi on tylko do sprawdzenia ciśnień.Na mojej stronie jest zaamieszczony program który pokazuje jak potrafią zmieniać się ciśnienia w zależności od warunków zewnętrznych . Jażeli mierzysz klimatyzator to mierzysz ciśnienie które powienno utrzymywać się w odpowiedznich przedziałach , mierzysz odparowanie co jest jak gdyby głównym wykładnikiem tego co się dzieje w układzie ale pod warunkiem że ciśnienia sa bliskie prawidłowych no i mierzysz prąd poibierany przez kompresor bo to też wiele nam mówi i z tych trzech podstawowaych informacji już dużo łatwiej stwierdzić co się dzieje w układzie . Stwierdzenie co powoduje jakieś anomalie takiej pracy już należą wtedy to serwisanta na podstawie tych parametrów. Nie napisałeś czy twój układ posiada jedną sprężarkę czy dwie bo to też jest ważne , Myślę że nie sprawdzałeś też temperatur w pomieszczeniach co przy multi tez czesto potrafi wprowadzać w błąd bo różne temperatury pomieszczeń mamy. Wielu serwisantów opiera się tylko na pomiarze ciśnienie gdzie to jest bardzo złe podejście . Jeżeli na zewnątrz mamy pogody rzędu 15-18 st to według specyfikacji producenta wiele klim nie powinno działać bo jest zbyt niska temperatura zewnętrza , ale życie swoje i klimy pracują i gdy wtedy serwisanci robią pomiar ciśnienia to sie okazuje ż ebrakuje sporo czynnika i go doładowywują. Pokilku godzinach gdzy temperatura na zewnątrz się podniesie to sie okazuje że układ zaczyna źle pracować a to tylko dlatego ż eserwisan dopełnił układ gdzie nie powinien tego robic więc na koniec powtórze . Pomiar ciśnienia ,przegrzanie par na saniu i pomiar proądu . To są najważniejsze parametry do sprawdzenia układu.

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

13

Do tego możesz sprawdzić temperaturę nawiewu i zasysania z parownika i masz już wszystkie dane aby stwierdzić co się dzieje z układem.. Pzdr

14

Dziękuje Wam za te cenne wskazówki.
Zastanawiam się tylko czy przegrzanie lepiej mierzyć z manometrów analogowych (+ termometr na tłoczeniu) czy cyfrowych z wbudowaną funkcją pomiaru przegrzania

I tutaj pytanie bo o ile w przypadku R410 przegrzanie powinno mieścić sie w przedziale 6-10K to jak jest z R407 ?

15

Metoda jką przyjmiesz nie ma znaczenia bo przegżanie zawsze wyjdzie tak samo jedyne to to że przy manometrach cyfrowych odrazu wynik masz podawany natomiast przy analogowych musisz to sobie sam przeliczyć co uważam nie jest jakieś skomplikowane . Przegżanie par to jest różnica temperatur między wskazaniem temperatury odparowania odczytanym na manometrach a temperaturą odczytana na rurce sawnej chłodnicy gdzie przy tak małych układach i braku możliwości zrobienia na chłodnicy często ten pomiar jest robiony na ruże sawnej wchodzącej do jednostki zewntrznej . Myślę ze ten błąd jest tak mały że nie ma najmnijszego wpływu na wiarygodność pomiaru i może być stosowany

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać