Temat: klimatyzacja - diagnozowanie usterki

Witam. Pacjent to focus mk1.

Byłem dobić klimę bo kompresor włącza się i wyłącza na przemian. w układzie ma być 750 gram , a było 550 ... dobili mi brakujące 200 i przetestowali klimę ... kompresor jednak ciągle włącza się tylko na chwile i wyłącza. klima mało wydajna ... minimalnie spadło do 8 - 9 stopni ale potem skacze na 12. Po wyjechaniu od nich nic już nie działała. w domu potem mi też troszkę pochłodziła do tych 10 stopni ale przy wyjechaniu na jazdę próbną już wialo ciepłe.

Przy podpiętym aucie kompresor bardzo szybko dmuchał z 9 atm. do 14 - 15 po czym się wyłączał i spadało do 9 i tak w kółko. Nie zwróciłem uwagi na LP , ale powodem wyłączania sprężarki jest właśnie czujnik LP ( mostkowałem ).

Czynnik nabity , LP rozłącza sprężare , klima nie chłodzi .... ;/   co morze być przyczyną ??

P.S

rurka idąca do kabiny jest zimna , ale nie oszroniona .... w momencie włączania kompresora robi się wyczówalnie chłodniejsza i tak w kółko.

2

Odp: klimatyzacja - diagnozowanie usterki

z tego co mi sie przypomina raczej na 100% to własnie tak powinno być ze sprężarka pracuje cyklicznie a powodem słabego chłodzenia jest coś innego może klapy w desce sie nie domykają i zimne powietrze miesza sie z ciepłym
dotknij rurkę od lp czy jest bardzo zimna

forum.klimatyzacja.pl

3

aha nie doczytałem że dotykałes rurki
czyli jak jest zimna to ok. to raczej coś z klapami

4

Filtr do wymiany. To na początek. Zawór przeczyścić.

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

5

Czy wymieniłeś dyszę?, mam podobny przypadek.
http://www.forum.klimatyzacja.pl/viewtopic.php?id=6322

Ostatnio edytowany przez mg (2011-06-12 07:48:21)

6

Bardzo dziękuje za zainteresowanie tematem.  Wątpię jednak żeby były to klapy  ponieważ to czujnik niskiego ciśnienia rozłącza sprężarkę ... na wolnych obrotach powinna praktycznie chyba chodzić non stop , lub też długimi cyklami .... a u mnie 2 sekundy pracy i dłuuuugi odpoczynek.

P.S

Chodzi o filtr kabinowy ??

Aha , czy jak pojadę do serwisu na wymianę dyszy ( nie mam zaworu tylko dysze rozprężną ) to oddessą mi stary czynnik wymienią i nabiją nowy , i zapłacę za usługę wymiany dyszy czy dodatkowo też jak zwykle 150 na dzień dobry za podłączenie cudownej maszyny ??

7

Chodzi o filtr osuszacz.

8

osuszacz jes tciepły ... podobno jeśli jest zimny to źle a ciepły ok.

Czyli moja teoria z zaworem jest prawdopodobna ?? znaczy z dyszą ??

9

Jak nie osuszacz, to może być dysza.  roll

10

RADEKdsr napisał/a:

osuszacz jes tciepły ... podobno jeśli jest zimny to źle a ciepły ok.

Czyli moja teoria z zaworem jest prawdopodobna ?? znaczy z dyszą ??

W focusie osuszacz jest na ssaniu i musi być zimny(lodowaty) szkoda że niema LP to by dużo wyjaśniło, ale na 90%dysza.

11

No LP nie pamiętam ale skoro czujnik LP rozłącza kompresor to musi spadać poniżej chyba 1.6 lub 2.0 ... nie pamiętam dokładnie od ilu czujnik łapie .... na 100% wyłącza sprężarkę czujnik LP bo po mostku chodzi sprężara cały czas.

PS

Włącza mi się z klimą tylko jeden wiatrak ,. ale raczej to nie to bo wtedy było by za duże ciśnienie na HP i raczej czujnik HP by wywalał ciśnienie prawda ??? Poza tym nawet nie zaskoczył II bieg , a pamiętam że jak w upał ciśnienie podskoczyło to hp włączył drugi bieg dmuchawy .. czyli od tej strony raczej jest wszystko ok.

układ niby nie był pusty więc myślę , że osuszacz jest ok ... a powiedzcie mi czy jeśli dysza jest zabita oznacza to jakąś awarię? Czy jest opcja że po jej wymianie wszystko będzie banglało ??

12

Witam
Chyba najrozsądniej podjechać do serwisu i niech zdiagnozują,a nie zlecać konkretną naprawę typu wymiana dyszy itp.
Przyczyn może być wiele np niesprawny czujnik LP,zanieczyszczony filtr lub parownik,wspomniana dysza,wreszcie czynnik po "dobijaniu ma inny skład.
Płacąc w serwisie warto wymagać aby to oni postawili prawidłową diagnozę.
Pozdrawiam

Forum nigdy nie zastąpi szkoły.

13

Wolałbym uniknąć bezsensownej wymiany połowy instalacji ;/ Nie bardzo mnie na to stać big_smile

Czujnik LP odpada , bo nawet po mostku kiedy klima chodzi cały czas chłodzi praktycznie wcale , filtr racze mam nadzieje też bo układ był cały czas szczelny ( po ponad roku brakowało ok 150 gram czynnika tylko ). 

Parownik ... hmmmm ;/ jeśli okazałby się przyczyną to musiałbym chyba pół auta w środku rozbierać prawda ;/ ??

Myślę , że najrozsądniej będzie jeśli każe spuścić czynnik i zająć się dyszą ... jeśli będzie mega zapchana to wymiana i składanie , a jeśli stosunkowo rześka wtedy chyba będzie trzeba szukać innej przyczyny ...

14

Teoretycznie przy wymianie dyszy czynnik zostanie ściągnięty z układu i wpuszczony do niego spowrotem, bez konieczności dopełniania i dodatkowej opłaty. Teoretycznie, w praktyce wiąże sie to z dodatkowym nakładem pracy i czasu więc koszt czynnika nie jest tu decydujący. Nie zapominaj, że prowadząc warsztat ponosi się jakieś koszty i trzeba na nie jakoś zarobić.

15

rozumiem to doskonale big_smile Ale chodzi o to , że gdyby brakowało mi np 600 gram czynnika to cena powinna być inna niż wtedy gdy nic mi nie brakuje a trzeba jedynie podpiąć maszynerię smile

No nic , podjade i zlece zdiagnozowanie klimy , na początek skupiając się na dyszy .... jeśli ta będzie ok to pomyślę co dalej .....

P.S

Czy zapchanie dyszy to częsta usterka ??