1

Temat: Proste sterowanie z zewnętrznego systemu klimatyzacją.

Jestem na etapie wyboru klimatyzacji do dwóch pomieszczeń w domu. Wstępnie jestem zainteresowany Panasonikiem raczej na R410.
Tym, na czym mi zależy jest możliwość przewodowego sterowania nią w ograniczonym zakresie (zwykłe on/off, ewentualnie przełączanie między dwoma ustawieniami temperatury).
Czy istnieją modele (niekoniecznie Panasonic - celuje w średnią półkę) które mają takie wejście sterujące? Jak nie ma takich wejść to mogę jeszcze zagadać po RS485 - coś się takiego da znaleźć?
Nie wchodzą w grę systemy typu sterowanie po WiFi itp. bo ich nie zintegruje z tym co mam.

2

Odp: Proste sterowanie z zewnętrznego systemu klimatyzacją.

a co masz?
zwykłe ON/Off możesz zrealizować na przekaźniku, teraz już chyba każda klima ma autostart.
są bramki pod dany system, do niektórych klimatyzatorów, czy to po KNX, MoDBUS, BACnet, niektóre piloty przewodowe też po RSie działają( w tym przypadku można sterownik wykorzystać jako pilot przewodowy)

Ostatnio edytowany przez Patrykk (2018-04-06 13:49:37)

forum.klimatyzacja.pl

3

Patrykk napisał/a:

a co masz?
zwykłe ON/Off możesz zrealizować na przekaźniku, teraz już chyba każda klima ma autostart.

W ostateczności tak zrobię. Tyle, że to trochę chamskie sterowanie przez odcięcie zasilania smile.
Mam trochę logiki w oparciu o Satela plus odcinanie części odbiorników przy zbyt dużym obciążeniu (maty grzewcze, klima) plus system własny na Linux. Idealnie by było, gdyby można przełączać na dwa ustawienia temperatury i on/off. Mamy cuda na kiju, piloty, WiFi - dziwne będzie jeśli się okaże że trzeba rozpruć pilota i coś mu dolutować - takie mało eleganckie jednak smile.

4

Satel to system alarmowy i tylko do tego się sprawdza, może czasami można otworzyć bramę, sterowanie domem na tym to porażka. Są systemy dedykowane do takich rzeczy np KNX, ( to już nie jest takie drogie jak kiedyś)  już lepiej dać jakiś chiński PLC ale rób jak uważasz
to Ty bedziesz sie wk...

5

Patrykk napisał/a:

Satel to system alarmowy i tylko do tego się sprawdza...

No nie tylko. Mam z niego informacje o otwarciu okien, drzwi i czy ktoś się rusza. A to już dużo. Do tego proste sterowanie. Od zaawansowanej logiki jest Linux. A tam jest już wszystko począwszy od danych z analizatora sieci i liczników poprzez zużycie gazu, wody itd.
Na czym by to jednak nie było to wracam do punktu wyjścia - jak sterować klimą? Z czegokolwiek co nie jest zamkniętym systemem producenckim? Najwyżej sobie jakieś międzymordzie zrobię. Ale nie chce mi się łamać protokołu producenta. To jest upierdliwe.

6

Do Panasonica dokupujesz modul wifi i sterujesz za pomoca apki do kilku uzadzen bez zbednych kombinacji

7

Witam. Jeżeli chcesz mieć sterowanie raz jedną a raz drugą klimą to może programowalny bezpiecznik i wtedy ustawiasz godziny kiedy która klima ma działać i w jakich godzinach. Wtedy albo klima włącza się przez restart albo sam z pilota włączasz. Pzdr

8

Kolega pisał że chce po kablu nie po wifi, stworzył na centrali alarmowej system automatyki budynkowej, ale satel nie ma możliwości integracji protokołów jedynie steruje wejściami i wyjściami cyfrowo( O/1), jedyna opcja to może na tym linuxie coś pokombinować żeby po WIFI chodziło ale moim zdaniem nic z tego nie będzie.
Ja zajmuje się automatyką budynkową od ładnych kilku lat, dużo ciekawych projektów robiłem ale tutaj nie widzę przyszłości.

9

Satel do sterowania??? Widziałem to, nie jest to ani rozwiązanie dobre ani też  ekonomiczne, żeby jeszcze samo niezawodnie działało. Zastanawiam się  czemu ludzie w to inwestują?   Wyrzuć  to i spal a w ramach pokuty wpłać na ubogich.  Masz  linuxa to aż się prosi  zainstalować openhab   lub  coraz bardziej popularny u nas  domoticz (robiony zresztą przez naszych sąsiadów). Nie chce Ci się  analizować  protokołu  pakiet lirc  przychodzi z pomocą. Trzeba tylko  pogrzebać  w dokumentacji  a znajdziesz   dużo markowych urządzeń aircondiotion.  Jeśli ma to być fabrycznie sterowane to większość urządzeń  da się tak wysterować  jednak niestety  takie rozwiązanie  nie jest tanie.

10

Potrzebuje proste włącz/wyłącz (bo otwarte okno, bo przeciążenie na zasilaniu, bo wyszedłem z domu i zapomniałem wyłączyć). Luksusem by była możliwość przełączania dwóch temperatur. I na tym KONIEC moich potrzeb sterowania. Jak się nie da inaczej to będę po prostu odcinał prąd. Ale to naprawdę kiepskie rozwiązanie jak na urządzenia które się chwalą pilotami, WiFi i w ogóle...

To NA CZYM zrobię do tego logikę jest zupełnie nieistotne. Mogą być tyczki bambusa że sznurkami smile
Jak macie coś działającego na PLC, KNX czy czymkolwiek innym co ma dokumentację to poproszę, dalej sobie poradzę. Szukam informacji, które urządzenia da się z zewnątrz sterować (bez rozwiązań zamkniętych!). A nie CZYM sterować.

Dobierałem się do zamkniętych protokołów i przestało mnie to już bawić. Gotowce w sieci zawierają rażące błędy. No, można pisać wszystko od podstaw. Tylko prościej tej klimie byłoby zrobić własny sterownik!!! W końcu to tylko ze cztery silniki do sterowania.

PS.
Satel jest dość wredny i ma sporo wad. Ale mam fizycznie podłączone do niego około 90 wejść. I obsługuje to, co może wywnioskować na podstawie danych z tych wejść. I tylko tyle. Proszę sobie to przeliczyć na dowolny inny system...

Ostatnio edytowany przez Tomkii (2018-04-07 08:44:29)

11

Albo jeszcze prościej. Chce kupić klimę która:
1/ wyłączy się jak otworze lub uchylę okno (wykrywanie przez skok temperatury to pic na wodę, nie działa poprawnie),
2/ wyłączy się na 5 minut jeśli prąd na dowolnej fazie na zasilaniu budynku przekroczy 20A,
3/ wyłączy się jak wyjdę z domu (zakoduję alarm).
Jak to zrobić???

12

wszystko zrobisz na najlepszym BMSie na świecie czyli na satelu i 1 przekaźniku.

13

Patrykk napisał/a:

wszystko zrobisz na najlepszym BMSie na świecie czyli na satelu i 1 przekaźniku.

No to wracamy do punktu wyjścia - która klima da się wyłączyć przez przekaźnik? Odcinanie zasilania to wiem, praktycznie każda. Potrzebuje jedno wejście takie "hold"...
Albo co zrobi panasonic jak mu podepnę pilota przewodowego i bezprzewodowego razem (który będzie sterował temperaturą?). Bo mógłbym podpiąć pilota przewodowego, ukryć go gdzieś w puszce i podłączyć przekaźnik po przycisk power po prostu smile.
Jakieś pomysły?

14

w poście #11 zadałeś pytanie na które odpowiedziałem ci jak to zrobić za darmo prawie( bo o to chyba chodzi)
jak już pisałem są bramki do różnych klimatyzacji obsługujące różne protokoły, poszukaj może coś się przyda, tak samo ściągnij DTRkę klimy którą chcesz kupić i poczytaj jak działa co można podłączyć, Ty chcesz panasonic ale w zależności od modelu różnią się opcjami może do którejś można podłączyć wejścia wyjścia bądz dedykowany interfejs, nie wiem nie bawiłem się tak , bo są interfejsy do komunikacji, jak chcesz koło na nowo wymyślać to proszę.
Kolega gadget też dobrze radzi z tym Openhabem, ale ja tego nie znam bo nie miąłem potrzeby takiej, zobacz jakie są możliwości tego.
PS:
Jak robisz teraz instalacje w domu to na wszelki wypadek zrób hybrydową, jak Cie ten Satel wk... to bedziesz mógł sterować normalnie, bez prucia ścian i kładzenia nowej instalacji.

Ostatnio edytowany przez Patrykk (2018-04-07 11:00:52)

15

W tym dowcip. Że zadałem pytanie licząc, że ktoś po prostu wie, które modele mają takie możliwości. Zawsze warto zapytać mądrzejszych i bardziej doświadczonych.
To w takim razie które modele klimatyzacji (średnia półka) pracują z openhub? Jestem na etapie wyboru, więc łatwiej dobrać model niż potem coś dziwnego rzeźbić. Jestem w stanie spokojnie przerobić sobie cokolwiek co pracuje po openhub. Ale muszę wiedzieć z czym się on dogada a z czym nie.
Ktoś w ogóle próbował integrować klimatyzację z czymkolwiek? Jakieś PLC czy coś?

Zostawmy w spokoju tego Satela. On mi nie steruje instalacją. Instalacja elektryczna jest zwykła, tradycyjna, niesterowalna (i taka jest od paru lat, przeróbek nie planuje). Satel załatwia parę dupereli które uznałem za stosowne i tyle.

16

Klimatyzatory które maja złącza NC lub NO to bardziej komercyjne i duże czyli kanałówki Przysfufitowe i kasety a przy ściennych to jakoś sie nie spotyka teraz żeby były wyprowadzone takie złącza bo większość producentów oferuje moduły wifi które z nimi pracują ale tez tylko z konkretnym oprogramowaniem. Jedyne sterowanie takiego ściennego to odłączając napięcie ale to mało estetyczne i nie fachowe.

Ostatnio edytowany przez byniom (2018-04-07 11:45:15)

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

17

Potrzebuję 3,5kW mocy chłodniczej, ścienna. Kasety (lub kanałówki) niestety raczej nie mam jak powiesić. Natomiast nie mam nic przeciwko wersji prof jeśli to załatwiało by temat.

18

z PLC to tak ale tez poprzez bramki, czy to modbus czy KNX i to nie są tanie rzeczy, openhuba nie znam musisz poszukać samemu, chyba że ktoś tu coś wie na ten temat, druga sprawa to fedback, musisz wiedzieć czy sie załączyło czy wyłączyło, na przekaźniku "po chamsku" to będziesz wiedział, na bramkach masz zazwyczaj komunikacje w obie strony wiec tez będziesz wiedział, jedynie tanio to jak pisałem na początku za symulować pilot przewodowy z jakiejś klimy co znajdziesz do niej komendy i rozpiskę bitów- ja takiej nie szukałem bo nie miałem potrzeby. Reszta to szukać szukać i czytać DTRki. jest też forum openhuba na pewno, może tam ma sens zadać pytanie czy poszukać w wątkach jaka klima z tym pracuje.

19

Sprawdź ofertę LG oraz ich moduł drycontact.

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy a nic nie działa,
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a nikt nie wie dlaczego.

20

p.obelix napisał/a:

Sprawdź ofertę LG oraz ich moduł drycontact.

O! To jest dobry trop smile.
Dzięki temu znalazłem też coś podobnego do Fujitsu (UTY-XWZX Dry Contact Wire Kit External).
A do Panasonic PAW-SERVER-PKEA do serii PKEA. No tanie nie jest... Ale ma to co trzeba.

Ostatnio edytowany przez Tomkii (2018-04-07 18:48:55)

21

Widzę że dyskusja rozgorzała,  sterownika do klimatyzatora  racze łatwo nie zrobisz,  obecnie sprężarka zasilana z inwertera, silniki wentylatorów to bldc  ze sporym kawałkiem  elektroniki wewnątrz poza tym komunikacja z  jednostką zewnętrzną   to zagadka że o sterowaniu silnikiem zaworu rozprężnego nie wspomnę.   Jeśli chcesz zostaje analiza  protokołu  komunikacji klimatyzatora tylko po co skoro można kupić gotowe rozwiązanie. Kiedyś były wyjścia AUX czy jakoś tak, tym mogłeś  sterować.  Obecnie prawie każdy producent  oferuje takie sterowanie. W szajsungu masz moduł  MIM-B14      za 100 zł  nie wiem jednak  czy to  wystarczy. Ale większość producentów oferuje takie  wynalazki.

22

Fujitsu ma wyjścia fabrycznie na płycie wewnętrznej. Nic nie trzeba dokupywać. Ale przed ostatecznym zakupem się upewnij.

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy a nic nie działa,
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a nikt nie wie dlaczego.

23

Kup sobie LG z Drycontactem, na drycontakcie są wyjścia które sterujesz sygnałem bezpotencjałowym, takie jak masz na satelu, drycontakty masz w dwóch wykonaniach z jednym i dwoma wyjściami, (te drugie trochę droższe), jak wybrałeś na początku Panasonica to LG jest w tej samej strefie cenowej i jakościowej. Nie rób tego na przekaźniku ściągającego napięcie z klimy bo za długo elektronika w niej nie popracuje jak będzie sterowanie "wyciągnięciem wtyczki z kontaktu".

24

Patrykk napisał/a:

Panasonica to LG jest w tej samej strefie cenowej i jakościowej

Proszę Cie kolego... Większego syfu niż LG na naszym rynku chyba nie ma. Awaria jeszcze w okresie gwarancyjnym prawie pewna  lol

25

pasażer napisał/a:
Patrykk napisał/a:

Panasonica to LG jest w tej samej strefie cenowej i jakościowej

Proszę Cie kolego... Większego syfu niż LG na naszym rynku chyba nie ma. Awaria jeszcze w okresie gwarancyjnym prawie pewna  lol

Kolego to nie ja pisałem źle zacytowałeś