1

Temat: Klima w cysternie

Witam Kolegów. Może ktoś coś takiego robił, opowiem skrótowo
- cysterna koloejowa ścianki stalowe 10mm
- klimatyzacja split 3,5 kW
- w środku komory będzie panowało nadciśnienie 1 bar
Jak przeprowadzić rury fronowe (1/4-3/8"), bo z kablownią sprawa jest do powtórzenia tak jak podciągnięto tam prąd, są specjalne dławice hermetyczne.
Może jakieś pomysły, robić to musimy, bo już wydałem uchwyt i skraplacz inwestorowi, aby porobił mocowanie jak ma teraz spawaczy i założy już jednostkę zewnętrzną. Z uwagi na dużą odległość wydałem też dwa krążki armacella, ale z przepustem kazałem się wstrzymać, do przemyślenia.

2

Odp: Klima w cysternie

Przepust typu ROXTEC masz dużo opcji do wyboru z tego systemu.

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Klima w cysternie

Przemyślałeś sprawę nadciśnienia w cysternie i jaki będzie to miało wpływ na pracę urządzenia.

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy a nic nie działa,
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a nikt nie wie dlaczego.

4

Odp: Klima w cysternie

obser napisał/a:

w środku komory będzie panowało nadciśnienie 1 bar

Jaki gaz? A może ciecz?
Czym grozi ew. rozszczelnienie układu?
Skąd ciepło, które trzeba odprowadzić?

5

Odp: Klima w cysternie

Dzięki @Haurox91, chyba coś się dobierze, choć tą kwestię zostawiłem inwestorowi, a co do pracy urządzenia, to skropliny będą wypompowywane retencyjnie, podczas dehermetyzacji, nad sprawą nadciśnienia myślę i szukam. Parownik w trybie chłodzenia powinien się mniej szronić. Zresztą już takie układy chodzą, widizałe zdjęcia zrobione z daleka i średniej jakości wewnątrz. Taki wywiad gospodarczy. Zamontowany tam jest budżetowy LG EM i od wiosny dawał radę.
Jack zmodyfikowana atmosfera, dużo CO2, rozszczelnienie raczej niczym nie grozi, dużo ciepła wytwarzać mogą osoby i nagrzewanie się budowli. Będzie to też źródło ciepła w zimniejszych okresach z awaryjnym dogrzaniem elektrycznym.

Ostatnio edytowany przez obser (2018-09-28 12:06:34)

6

Odp: Klima w cysternie

obser napisał/a:

Jack zmodyfikowana atmosfera, dużo CO2, rozszczelnienie raczej niczym nie grozi, dużo ciepła wytwarzać mogą osoby i nagrzewanie się budowli. Będzie to też źródło ciepła w zimniejszych okresach z awaryjnym dogrzaniem elektrycznym.

Nie wiem co to za tajemnicza "kapsuła kosmiczna"? Jak ludzie mogą w żyć przy ciśnieniu otoczenia ok. 2 bar ?
Jak może rozszczelnienie nie być groźne dla ludzi.
Może dasz jeszcze R32 i grzejnik elektryczny "mało EX'owy" ?
Dziwna sprawa.
Z przepustów, to widziałem w Agregatach skraplających Climawenety. Takie "łupki" skręcone śrubami uszczelnione płaskimi uszczelkami lub oringami. Do obu łupek wlutowana jest rura a łupki zaciskają przegrodę. Niestety nie wiem jak to się nazywa.
Jednak wszystkie te przepusty wymagają płaskiej powierzchni, o którą w cysternie ciężko...
A może wystarczą takie złączki hydrauliczne jakie stosowane są przy gazowych kotłach CO (ja ma takie przy moim Imergassie) z uszczelnieniem oringiem który odpowiednia nakrętka zaciska na twardej rurze miedzianej.
Ew. takie jak przy solarach. one mają tzw o;oliwki mosiężne , które zaciskają się na miedzianej rurze.
Chodzi o to aby przechodząca rura z czynnikiem została od zewnątrz uszczelniona i gaz z cysterny nie mógł się wydostać.

7

Odp: Klima w cysternie

Takie teraz cuda zdrowotne wymyślają, ale mnie to za bardzo nie interesuje, choć wykonywujący takie cudo 80% czasu chciał poświęcić na cudownym działaniu przebywania w zmodyfikowanej atmosferze.
Nawet jakbym chciał to R32 odpada, bo nie mam w zasięgu urządzenia, które wymyśliłem do tego. Chodzi mi o grzanie do -20, funkcja +8 st, defrost na żądanie. Takie urządzenie miałem tylko na 410a. Drobne wycieki "cudownej atmosfery" przy tej kubaturze i częstym jej korekcją raczej są dopuszczalne, więc inwestorowi postawiłem warunek, że przejście musi być wykonane łącznie z oryginalną izolacją rur. Już szuka tego uszczelniena ROXTEC. Wczoraj oglądałem szyby do tego ustrojstwa, to te od "bestii" Prezydenta USA są delikatniejsze. Zobaczymy, robota ciekawa, płatna, większość roboty zrobi inwestor, już dziś przysłał zdjęcie zamontowanych wsporników skraplacza na przyspawanej do cysterny konstrukcji. Bardzo fachowo wykonane i wg moich zaleceń. Musi zatrudniać fachowcó z uprawnieniami, bo będzie to odbierane przez UDT, Sanepid, Straż.

8

Odp: Klima w cysternie

Ciekawa robota.
Interesujące jest jak uszczelni przepusty gdy rury z izolacją?
Zależy jeszcze, jaką izolację planujesz użyć?
Ta cysterna będzie stała na zewnątrz?
A może jeszcze na kołach i kawałkach szyn?

9

Odp: Klima w cysternie

W roxtecu nie ma potrzeby dawania izolacji w miejscu uszczelnienia. Osobiście mam to przetestowane w wielu przypadkach nawet na mroźniach i nie ma problemu, z izolacją wątpię czy będzie w ogóle możliwość zrobienia tego na szczelnie.

10

Odp: Klima w cysternie

nie mam pojecia

11

Odp: Klima w cysternie

W sumie co się okazuje, aż tak super szczlnie na tych małych przepustach nie potzrbuje być, tylko aby zdławiło ciśnienie, ponieważ i tak co kilka do kilkunastu minut ( w zależności od ilości osób) musi nastąpić wyrzut tej zmodyfikowanej atomosfery i szybkie jej uzupełnienie, ponieważ wzrasta zawartość CO2 z wydychanego przez ludzi powietrza. Z drugiej strony inwestor wziął tą sprawę na siebie, jak to wykona tak będzie. Z dzisiejszej rozmowy wynika, że chce wspawać trochę mniejsze średnicowo rurki i za pomocą lubrifikatora wsunąć rury razem z izolacją. Robi już próby średnicowe na kawałkach, które mu dałem na próby. Po obydwóch stronach wykona jakby flansz,tuleje większe i zapełni je jakąś specjalną plastyczną masą epoksydową. Tyle wiem na razie. Uruchomienie jak nie będzie poślizgów pod konieć miesiąca. Zobaczymy.

12

Odp: Klima w cysternie

Czy mowa jest tu o zbiornikach normobarycznych?

13

Odp: Klima w cysternie

tak

14

Odp: Klima w cysternie

A chodzi o klimatyzację w śluzie czy w komorze głównej?

15

Odp: Klima w cysternie

Już założona w komorze głównej. Działa super. Będą przerwy w "seansach", więc śluza się samoczynnie nagrzeje, albo starczy mały grzejniczek. Wyszło super, przejście inwestor zrobił na specjalnych dławicach elektrycznych, same rurki, ale one przechodzą w powietrzu zamknięte hermetycznie w tej dławicy. Parę minut i 25st osiągnięte od temp.9 st. Inwestoer bardzo zadowolony, zakładamy jeszcze 4 szt w recepcji i trzecg gabinecikach przyległych do komory. Więc zdecydował się na ogrzewanie jedynie klimatyzacją.
Jedyny śmiech, że się nie dogadaliśmy i puścił nam komunikację 3 kable 3x2,5

Ostatnio edytowany przez obser (2018-10-15 10:03:27)

16

Odp: Klima w cysternie

A co z Klimą w śluzie?
Podstawowy problem śluzy to wzrost temp. w trakcie kompresji, osoby bardziej wrażliwe lub te bardziej chore liczące na pomoc komory mogą wtedy mieć problemy.
Choć pewnie bardziej latem...

Dzięki za podpowiedź Roxtex'a.

17

Odp: Klima w cysternie

Na razie w funkcji grzania chodzi bajerek. Ale jest bardzo dobra natryskowa prawie 50cm izolacja.