1

Temat: Pompa ciepła 15-18 kW

Witam Kolegów. Jako, ze na pompach ciepła powietrze-woda wcale się nie znam, a ubzdurałem sobie założenie sobie w domu takie coś chciałbym o poradę doświadczonych Kolegów co do wyboru. Interesuje mnie wydajność cieplna 15-18 kW. Będę korzystał tylko z funkcji grzania, bo dom mam w pełni zasplitowany. Muszę uzyskać jak największą temperaturę wody obiegowej, bo 95% powierzchni ogrzewane jest grzejnikami, tylko łazienka podłogówka. Marki które mam dostępne w moich hurtowniach to: LG, Hitachi, Toschiba, Mitsubishi. Planuję wpiąć moduł wodny w istniejący system, gdzie już jest nowy kocioł z podajnikiem na Eko, kocioł żeliwny nowy Camino, nowy kocioł elektryczny 15 kW (założony 10 lat temu i nigdy nie używany), więc wielkiej spinki na grzanie w ekstremalnie niskich temperaturach nie mam, najwyżej rozpalę na jakiś czas mrozów np. ekogroszek. Prace instalacyjne wykonamy we własnym zakresie, wszak i uprawnienia i umiejętności są. Tylko całkiem tym tematem się nie interesowałem. Może ktoś z Kolegów podpowie coś z doświadczenia, by się na jakąś minę nie nadziać. Cena.., no cóż jestem zdania, że za coś dobrego trzeba dobrze zapłacić i to nie powinno być wiodącym argumentem. Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady.
Sorry, że idę na taką łatwiznę, ale nie chcę grzebać w katalogach i wysłuchiwać chwalebnych opinii handlowców na temat ich asortymentu.

Ostatnio edytowany przez obser (2019-09-02 22:05:40)

2

Odp: Pompa ciepła 15-18 kW

Powierzchnia domu?  I jaki masz zbiornik wody?

forum.klimatyzacja.pl

3

140m2, bojler 140l, ale na razie w ostatnich latach pracuje na prądzie bo 1 godz w taryfie nocnej i 1 h też w taryfie nocnej 14-15 starcza, grzałką 2 KW. Myślę że przy taryfie G12 potrzebny byłby zasobnik

4

Proponuję panasonica HT . Dedykowana maszyna na grzejniki. Oczywiście COP przy wysokotemperaturowych jest słabe. Pompy to tylko podłogówka. Po wyborach ceny prądu pójdą w górę.

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

5

Moim pomysłem jest dołożenie w szereg czwartego źródła ciepła.Jeśli w mrozy nie będzie się wyrabiał to odpalę ekogroszek. !0 godzin na dobę mam tańszy prąd, i już mi da dużo jak jesień i wiosnę oblecę, a ze 2 miesiące jak przyjdą zimowe, to powrócę do palenia ekogroszkiem. W piwnicy dużo miejsca, więc bufor można duży postawić i w nocy może ciepła naprodukuje, a o 13-15 znowu załączy się pompa. na przejściowe chłody może się wyrobi. Tylko teraz muszę znaleźć Panasonika w moich hurtowniach z którymi współpracuję, bo startuję z pozycji Instalatora i zamierzam wszelkie przace wykonać własnymi siłami. Dobrze, żebi był na r32, bo może by pod CRO nie podpadał.

6

Taryfa nocna na powietrznej  pompie ciepła to fikcja . Różnica w temperaturze noc/dzień jest duża . Podobnie będzie z COP .

ile to jest 2+3

7

No to co @Amfan odradzasz mi montaż? Gazu nie mam, znudziły mi się ciągłe wizyty w kotłowni i dźwiganie worów, swój wiek już mam i młodszy nie będzie, a jestem w domu jedynym wołem roboczym od ciepła.

8

Nie odradzam tylko informuję , że paradoksalnie taniej będzie produkować ciepło w dzień na wyższej taryfie. Oczywiście nie w każdym przypadku. Postaraj się o dotację, wiem, że gminy przeznaczją pieniądze na takie cele.

ile to jest 2+3

9

Tak, zgadza się. Ale po pierwsze jestem w stanie ponieść większe koszty do np. 20-30% w stosunku do ekogroszku, bez kurzu w domu, noszenia opału, czyszczenia pieca, pilnowanie i latania do piwnicy, po drugie w dzień mam od 113-15 też taryfę pozaszczytową. Zadzwoniłem do hurtowni, niech zrobią wycenę pompy wysokotemperaturowej i proponują LG i Mitsubishi i poprosiłem o zrobienie oferty. Co do dotacji, to jest ona u nas na wymianę źródeł ciepła, i potem komisja sprawdza, czy pozbyłem się starego ogrzewania, a ja chcę to zostawić, bo to będzie 4 źródło energii. Nie wiadomo co będzie w przyszłości, już były w Polsce specjalne taryy na prądu na ogrzewanie, o ile pamiętam w Białymstoku, ale było to niezgodne z prawem, bo cena energii była regulowana odgórnie. LG wprowadziło teraz, że przejmuje gwarancję, ale bym musiał zrobić ich certyfikat, ale i tak upusty ma duże.

10

Prywatnie mimo że marki nie lubię LG.
Prywatnie mam i nie ma co narzekać. Natomiast przy Twoim metrażu brałbym maksymalnie 14 kW ( oczywiście jest wiele czynników chociaż by liczba osób i tp.) Przy 80 m2 na dwie stale mieszkające osoby 6 kW w zupełności u mnie starczy.

11

Tak sobie liczę, że kupując i instalując POMPA CIEPŁA 12kW/3-faz powietrze-woda Copeland o znamionowym poborze prądu 3 kW przy całodobowej pracy urządzenia rachunek za prąd wyniósłby 1013 zł/miesiąc. Do wydania 12 tysięcy. Wiadomo, że zastosuję bufor, aby akumulował ciepło z taryfy pozaszczytowej, to pracować 24h na dobę nie będzie. Cena jest porównywalna, bo ok. 800 kg ekogroszku Bobrek za 1300 zł/T spalę. A gdzie robota i czystość w domu, bo niestety dom dawno budowany i nikt nie pomyślał o wyjściu z piwnicy bezpośrednio na zewnątrz, transport opału i popiołu odbywa się przez dom.

12

Jak masz finansowanie i możliwości to zainstaluj 2 pompy jedną do CO i drugą niezależną do CWU. Te pompy do cwu są relatywnie tanie. Nie będziesz miał przerw w ogrzewaniu ( oprócz odladzania) . Przy 1 pompie i  grzejnikach może być odczuwalny dyskomfort jak przejdzie na grzanie cwu. Poza sezonem grzewczym będziesz mógł odstawić całkowicie pompę CO.

ile to jest 2+3

13

Nie chcę mieszać CWU, grzałka bojlera pracuje 2 godz na dobę 2 kW i niech tak zostanie, mam wystarczającą ilość wody. 4 kWx 0,264 złx 30 dni=31,60 zł/mc

14

Masz bilans? Trochę dużo tych kW. Skoro piszesz o ekogroszku to grzejniki są dobrane na wysoki parametr. Przy pompie ciepła nie mają racji bytu. W moim odczuciu trochę bez sensu ładować kasę w pompę ciepła bez wymiany grzejników.

Jeżeli chcesz to mogę zaproponować Toshibę. Markę znasz, więc nie muszę zachwalać.

15

Wiesz, też tak myślę. Musiałbym trochę kasy wysupłać, bo jak wczytuję się w dokumentację, to teoretycznie ładnie pięknie, ale jak już przychodzą wspłóczynniki temperatury zewnętrznej i cieczy obiegowej, to przy 50-60 st. robi się nieciekawie, albo trzeba kupić porządny sprzęt kaskadowy,a to  już spora kasa. Zaczynam twierdzić, że pompa powietrze-woda tak, ale dla podłogówki.

16

Ja już od dawna mam w planach powietrze-woda ale mówiąc szczerze cena energii mnie skutecznie na ten czas ostudziła.Niby rząd blokuje te podwyżki ale to jest tylko kwestia czasu jak ta blokada puści.

17

Do takiego bilansu możesz zatrudnić jakąś studentkę politechniki z 3-4 roku, za 100-200 zł dostaniesz moc pompy.
Totalnym bezsensem jest inwestycja w pompę ciepła bez wymiany grzejników. Nie ma znaczenie czy masz podłogówkę czy "niskie" grzejniki, chyba, że są zamontowane pod oknem wtedy na pewno trochę drożej to wychodzi. Oczywiście podłogówka jest bardziej komfortowa jednak w zamieszkałym obiekcie znacznie łatwiej jest wymienić grzejnik jeżeli masz miejsce na ścianie.

18

Aktualną moc szacuję na podstawie zamontowanego kotła na ekogroszek. Już się z pompy powoli wyleczyłem, jak zagłębiłem się w temat i specyfikację. Wszystkoo ładnie pięknie jak jest parametr A5W35, jak już się robi A-5W55 to COP się robi 2 i gra nie warta świeczki. Jak mam robić kompletna przebudowę i wymianę grzejników, to ma inne wydatki potrzebniejsze w domu, wymiana dacu, a nawet chce przerobić dom z dwuspadowego dachu na parterowy, bo i tak muszę zwalić eternit.

19

Nie wiem jak sprawa wygląda w przypadku kotła na ekogroszek ale kotły kondensacyjne zawsze mają ok 20KW ponieważ słabszych nie ma na rynku. Podejrzewam, że w tym przypadku jest tak samo.

Jak masz nad głową eternit to faktycznie pompa ciepła może poczekać big_smile

20

Kotły na ekogroszek kupisz od 5-500 kW. Jeśli awet przewymiarujesz,to masz regulację ydajności od 30-100%. W sumie mądre maszyny, ale pochodzić niestety koło nich trzeba, a gazu niestety nie mam.