Temat: Dwie jednostki kasetonowe jednokierunkowe czy jedna czterokierunkowa?

Dzień dobry.
Jestem w trakcie poszukiwania systemu multisplit, do wybudowanego 8 lat temu, domku jednorodzinnego. Docelowo chce chłodzić (i ew. grzać) 5 pomieszczeń. W czterech będą jednostki ścienne (średnio 2-2.5kW). Problem jest z salonem - około 45m.kw. Nie chcemy go szpecić wielkim klocem na ścianie. W salonie jest opaska podwieszanego sufitu o wysokości 20cm i szerokości 40cm - i tam chcę upakować jednostki wewnętrzne.
Pomysły są dwa:

1) - czterokierunkowa jednostka około 5-5.5kW. Niestety ze świecą szukać tak niskich jednostek. Znalazłem tylko jedną Midea (strasznie droga wersja biznes) i jednego Haier'a. Wadą tego rozwiązania jest też to, że będzie trzeba dobudować sporo sufitu i jednostka ta nie mogłaby być zamontowana pośrodku salonu tylko bliżej jednego z rogów (jakiś 1m od jednej ściany i 1.5m od drugiej). Pewnie wpłynie to na możliwości schłodzenia całego salonu? Zaleta jest taka, że być może udało by się te 5 jednostek spiąć z jedną zewnętrzną.

2) - dwie jednostki jednokierunkowe po 2.5-3kW po przeciwległych stronach salonu. Zaletą jest większa dostępność płytkich jednostek (13-18cm), oraz mniejsza ilość przeróbek sufitu podwieszanego. Wadą pewnie cena (2 jednostki jednokierunkowe vs. jedna czterokierunkowa) i chyba konieczność zastosowania 2 jednostek zewnętrznych - bo nie wiem czy 1 zewnętrzna obsłuży aż 6 wewnętrznych.

Pytanie co wybrać?
I czy w przypadku 2 jednostek jednokierunkowych można by było sterować nimi jakoś łącznie (jak jedna jednostką), i nie żonglować dwoma pilotami?
I czy jedna jednostka zewnętrzna dała by radę sześciu (4 ścienne 2-2.5kW + 2 kasetonowe jednostronne po 2.5-3.5kW) jednostkom wewnętrznym?

Pozdrawiam.

2

Odp: Dwie jednostki kasetonowe jednokierunkowe czy jedna czterokierunkowa?

- może są ale ja nie widziałem kompaktowych kaset które można zamąć w wymiarach w20cm x sz40cm
- są urządzenia które obsługują taką liczbę jednostek miniVRF każdy producent posiada takie urządzenia
- jednostki możesz grupować by obsłużył je jeden sterownik lub do każdego urządzenia możesz dać oddzielne sterowanie wszystko zależy od tego co kto chce .

Czytając to co napisałeś odnoszę wrażenie że nikt z instalatorów jeszcze u ciebie nie był ... a powinieneś od tego rozpocząć .

Po piewsze do każdej klimatyzacji będzie trzeba od agregatu doprowadzić :
- w przypadku multi 6x1 czy 3x2 : 6x rury co daje 12rur, 6 odpływów do skroplin, sterowanie i ewentualnie zasilanie
- w przypadku miniVRF rur będzie mniej ale dojdą rozdzielacze lub trójniki w zależności od producenta reszta będzie podobna w ilości .

Takie prace robi się przed remontem budynku/mieszkania bo są to prace mocno inwazyjne - rozumiem że zdajesz sobie z tego sprawę .
Przydał by się plan rzut pomieszczeń bo tak ciężko powiedzieć czy będzie montaż prosty czy tak jak pisałem wcześniej mocno inwazyjny montaż .
Jeśli budynek to część wspólna musisz mieć zgodę na montaż
Musisz przewidzieć również zasilanie pod tyle jednostek wewnętrznych (rozdzielnia / zabezpieczenia).
Szukaj firmy w swoich okolicach i zacznij od oględzin

forum.klimatyzacja.pl

3

System VRF nie należy do tanich...

Przez neta ciężko coś mądrego doradzić. Trzeba obejrzeć pacjenta na żywo.

4

W przypadku wykończonego budynku ze zrobioną elewacją każdy system multi będzie bardzo inwazyjny i kosztowo nie do przyjęcia przez właściciela. Pozostaje najtańsze rozwiązanie rozłożenia jednostek single, gdzie j.z. może idzie gdzieś ładnie posadowić. Ale jak napisano powyżej na pewno nikt nie doradzi zdalnie.

5

Jedną wycenę już mam - fachowiec był i oglądał pomieszczenia. Na piętrze 3 klimy będą wisieć nad drzwiami - krótka rynienka i pójdzie rurami strychem i potem w dół pod styropianem do jednostki zew.
Niestety w salonie zaproponował własnie jednostkę naścienną - nie do przyjęcia przez żonę big_smile. Mi w sumie też to nie odpowiada, za bardzo szpeci pomieszczenie i to jeszcze na przeciwległej ścianie od wejścia.
Dlatego szukam innego rozwiązania. Jestem przed wykończeniem elewacji i dlatego teraz można jeszcze ciut poszaleć, pochować rurki itp.
Wiem, że cenowo będzie to sporo ale podobno można te montaże rozłożyć - teraz powiedzmy założę dwie najważniejsze klimy w salonie i sypialni, a resztę na wiosnę albo nawet jesienią za rok. Ale rurki już bym chciał mieć poprowadzone do każdego pomieszczenia, coby potem już nic nie kuć.
Myślałem, że im mniej jednostek zewnętrznych tym taniej - fachowiec zaproponował multisplit 1zew na te 5 wew. Ew. przeszły by dwie - jedna do obsługi parteru (5.5+2kW) i jedna do piętra (2+2+2.5kW). Np 3xGree na piętro, i 2xHaier na parter, bo Gree nie ma kasetonowego poniżej 20cm sad

Aha - co do zasilania to za ścianą gdzie będzie jednostka zew, jest składzik z doprowadzonym prądem - wystarczy się przewiercić.

Ostatnio edytowany przez sidi666 (2019-09-13 11:58:35)

6

Nie znam firmy, gdzie multi spili na 5 jednostek byłby tańszy od 5 kpl single. Zawsze to wychodzi ok. drożej o ok.1 tyś zł/jednostka. Ale też nie znam wszystkich cenników, więc nie wykluczam. Czy to będzie R410a, czy R32, bo jak 410, ro CRO bankowe.
A może w salonie przypodłogowo-sufitowa?

Ostatnio edytowany przez obser (2019-09-13 13:18:59)

7

Czyli jakbym ten multi-pięć podzielił np. na 3 jednostki zew. to bym miał 3tys. w kieszeni? Mimo większej ilości sprzętu?

8

sidi666 napisał/a:

Czyli jakbym ten multi-pięć podzielił np. na 3 jednostki zew. to bym miał 3tys. w kieszeni? Mimo większej ilości sprzętu?

Człowieku zawołaj firmę, która zaproponuje rozwiązanie i zrobi wycenę w dwóch wariantach- multi i split. Czy będziesz miał 3k w kieszenie to się okaże. Drugi, trzeci agregat trzeba zamontować.