26

Odp: Gdzie UDT , gdzie Fgaz , gdzie Prozon

Muszę się jednak do tego odnieść bo jednak nie wyjaśniliśmy sobie wszystkiego.

Zarówno Rozporządzenie Komisji (WE) NR 1516/2007 oraz Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 2017 nic nie reguluje. Informuje jedynie że raz do roku trzeba urządzenie sprawdzić koniec kropka. Nie narzuca jak. Więc powracam do Ustawy o Swobodzie Gospodarczej i jeszcze raz powtarzam każdy z nas może to robić i nie potrzebuje do tego nie wiadomo jakiego sprzętu.
Po za tym na każde urządzenie producent daje Gwarancję a zarówno UDT jak i Państwo nic z tego sobie nie robią i podważacie zapisy gwarancji. Jeżeli dostaję gwarancję na urządzenie tzn. że przez ten okres ma ono pracować i nie muszę nikomu sprawdzenia zlecać mogę zrobić to sam. Jak by Państwo podeszli do tematu że mogę sprawdzić było by ok natomiast wprowadziliście przymus sytuacji. Byliście przy pracach legislacyjnych i się dogadaliście między sobą.

27

@fgazudt, tak, jak podkreślaliśmy wcześniej - nie ustanawiamy prawa i nie decydujemy o treści rozporządzeń. Co więcej, sami im podlegamy. Z czysto praktycznego punktu widzenia, o czym też już wspominaliśmy, polecamy  wzorcowanie urządzeń pomiarowych po okresie gwarancyjnym. Miejsce i sposób wybiera zainteresowany. W Fundacji  mamy narzędzia, którymi można dokonać wzorcowania i  taką usługę oferujemy tym, którzy chcą z niej u nas skorzystać. Pozdrawiamy

forum.klimatyzacja.pl

28

PROZON napisał/a:

Dzięki @obser za pytania.
Prawnie natomiast sytuacja wygląda następująco (zgodnie ze stanowiskiem inspektora UDT).
Wagi do czynników chłodzących są przez inspektora traktowane jako urządzenie mające wpływ na środowisko. Podlegają więc prawnej kontroli metrologicznej (zgodnie z ustawą prawo o miarach). Z tym że GUM (Główny Urząd Miar) nie chce wykonywać legalizacji takich wag, głównie ze względu na ich budowę. Dlatego dopuszczone jest wykonanie wzorcowania (jako legalizacji ponownej) co 2 lata (po pierwszym roku użytkowania).

Fundacja PROZON

GUM  nie chce tego legalizować   bo  te wagi nie mają HOMOLOGACJI  ,     mało tego  GUM niema prawa tego legalizować!  Inną sprawą  jest  to że  legalizacja wydana przez GUM ważna  jest 25 miesięcy,  czemu   ta  waga mierząca czynnik  ma tylko 12 miesięcy? Czynnik chłodniczy jest odmierzany i sprzedawany   klientowi  i w tym momencie  tą wagą  interesuję się  już PAŃSTWOWA INSPEKCJA  HANDLOWA . Pisałem o tym  już kiedyś tutaj.   Problem może rozwiązać zwykła waga  z homologacją i legalizacją  GUM. Według producentów wag  ( zagranicznych  a może  też i GUM )   miejsce legalizacji musi  mieć odpowiednie przyspieszenie ziemskie   gdyż nie wszędzie  jest takie samo dla niektórych to nowość  nie wiadomo do końca dlaczego tak jest ale  jakiś parę lat temu potwierdzono istnienie cząstki Bozon Higgsa. Czy  Prozon  ma przebadane miejsce gdzie bada wagi? 

Co do laboratorium pomiarowego PROZON  czy  posiada procedury pomiarowe/testowe/  producentów  wykrywaczy , manometrów , wag ? Pracowałem wiele lat w serwisie  takich urządzeń i procedury jak i dokumentacja często jest zastrzeżona  dla producenta i nawet nie po to by  zwykły Kowalski tam  nie grzebał nie potrzebnie ale żeby nie zrobił sobie krzywdy  lub nie zniszczył urządzenia. Czy Prozon  posiada tak specjalistyczną dokumentację? 

Na powyższym przykładzie  widać że  prawo jest nie jednolite a wręcz sprzeczne  i może czas  abyśmy się  włączyli w proces  legislacji   po wyborach trzeba ruszyć  lokalnych  naszych posłów  , regularnie bywam w stolicy   mogę  pomóc, jednak sam niewiele zdziałam. I nie o to by chodzi  żebyśmy sobie zrobili dobrze ale żeby wyeliminować  dziwne sytuacje , lobbujące instytucje.   Naprawdę o nas samych bardzo dużo  zależy ,

29

Wg mnie czynnik nie może być sprzedawany Klientowi, bo byłoby to sprzedawanie czynnika podmiotowi nieuprawnonemu.

30

@gadget Zgadzamy się. Prawo jest niejednolite i jest wiele jeszcze do zrobienia w tym zakresie. To jest proces, w który się angażujemy i chcemy angażować. I zapraszamy do współpracy ? prosimy o przesłanie nam informacji, w jaki sposób możemy się skomunikować, na adres mailowy: media@prozon.org.pl

Odnosząc się natomiast do pozostałych pytań -  w tym momencie prawo pozwala na użycie nielegalizowanych wag  chłodniczych. Nie ma też obowiązku sprawdzenia miejsca pomiarowego. Jedyną formą sprawdzenia działania wagi jest jej wzorcowanie. Może być ono wykonane przez laboratoria akredytowane i nieakredytowane, poprzez porównanie wyników pomiarowych z certyfikowanym wzorcami wraz z oszacowaniem niepewności.

My, w Laboratorium Prozon chcemy potwierdzić nasze procedury przechodząc proces akredytacji w PCA. W tym momencie przygotowujemy się do tego i mamy nadzieję jak najszybciej otrzymać akredytację na tą metodę.

Ostatnio edytowany przez PROZON (2019-09-30 15:37:59)