Temat: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Witam, będę pomagał w montażu klimatyzatora w domku letniskowym i mam pytanie. Czy dla dobra jednostki zewnętrznej lepiej umieścić ją niżej niż tą wewnętrzną, czy nie ma to znaczenia? Dla mnie najlepiej by było gdybym dał ją wyżej, pod dach żeby nikt jej nie ukradł..Ale nie wiem czy olej do sprężarki powinien ściekać przewodami grawitacyjnie czy wystarczająco go niesie się z czynnikiem. Długość rur przyłączeniowych to standardowe 3 metry, tak żeby nie trzeba było ciąć i kielichować, więc agregat byłby max 2,5-2,7 m wyżej niż jednostka wewnętrzna.

2

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Przy różnicy poziomów rzędu kilku metrów nie ma to znaczenia, czy jednostka zewnętrzna jest wyżej czy niżej. W DTR urządzenia będzie dokładnie opisane jakie są wymagania co do instalacji (np. pułapki olejowe przy znacznej różnicy poziomów).

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Rozumiem. Czy istnieje coś takiego jak samodzielny montaż klimatyzatora? Na wielu aukcjach jest taki opis. Czy faktycznie wystarczy odpowietrzyć taki klimatyzator iglicą w zaworze serwisowym, jednocześnie odkręcając zawór fazy ciekłej na agregacie? Czy to pic byle sprzedać urządzenie?

4

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Możesz sobie zamontować ale nie będziesz miał gwarancji producenta.

5

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Po pierwsze - klimatyzator, zawierający czynnik będący fluorowanym gazem cieplarnianym (np. R32, R410a) nie powinien zostać sprzedany osobie, nieposiadającej certyfikatu f-gaz (chyba, że przedstawi umowę na montaż tej klimatyzacji). Po drugie - montaż klimatyzacji bez narzędzi i pompy próżniowej jest bez sensu - będziesz miał zawilgocony układ. Po trzecie - nie będziesz miał gwarancji (przeczytaj kartę gwarancyjną i warunki gwarancji). Po czwarte - żaden serwis nie będzie chciał tego serwisować, albo za uruchomienie bądź naprawę zapłacisz więcej niż zlecając to od początku serwisowi z certyfikatami.

6

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Widzę że grupa serwisantów ma jakieś swoje wewnętrzne zasady, podobnie jak elektrycy z elektrody. Zapytasz o przekrój kabla (nic wiążącego) a już cię wyzywają, każą brać "speca" i płacić..No cóż.
Klimatyzator kupowałem na allegro zanim weszła ustawa f-gaz więc certyfikatu nie musiałem mieć. Na aukcji było jasno napisane że można urządzenie zamontować samemu i był opis jak to zrobić. Fakt. Był dopisek że żeby było zgodnie ze sztuką trzeba podłączyć na 15 minut pompę próżniową, ale że do samego uruchomienia wystarczy odpowietrzyć układ tak jak wyżej napisałem. Na gwarancji mi nie zależy bo już z racji czasu i tak jej nie ma.
Co do wykonania próżni to mogę podłączyć ręczną pompę próżniową, muszę tylko skombinować przewód z końcówką pasującą do zaworu serwisowego.
Co do serwisowania. Kto to sprawdzi przyjeżdżając do klienta że klimatyzator montowałem sam? Przecież mogłem kupić domek z już zamontowanym i poprzedni właściciel nie dał mi na niego żadnych papierów..

7

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

komuna jednak cały czas w nas siedzi i jeszcze dużo wody upłynie.....

8

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Oj tak. Klapki na oczach, a po nas choćby potop...

9

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Januszostwo we krwi... Dzisiaj podjechał do mnie zawodnik o skrócenie rurek bo kupił na aledrogo klimatyzator i rurki, które były w zestawie są o 43cm za długie, chciał to wygiąć ale rurka się zagieła

10

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

No i? Co w tym złego że chciał sam zamontować? Zepsuł w czasie montażu i normalnie poprosił o pomoc a ty na tym zarobisz. Zrobisz mu rurki, zajmie ci to 20 minut i skroisz go ze 300 złotych. Demokracja. Życzę tobie i wszystkim pseudo specjalistom którzy myślą że są tacy zajebiści żeby próbowali u siebie w samochodzie wyciągnąć np wtryski-ot tak. Dla oszczędności. Cooo wyyy nie dacie rady! Obyście trafili do mnie na serwis z takim zapieczonym wtryskiem albo urwaną świecą żarową i przypucowali się że udzielacie się na forum klimatyzacja.pl..
Od razu polecam starą na rondo wysłać. Niech zarabia na mnie.

11

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Daj adres - już zakładam buty.

12

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Targetol, fajnie jest w branży motoryzacyjnej co ? sami specjaliści z youtube ? podoba Ci sie to ?
po drugie, Mechaników już nie ma są jedynie wymieniacze, mam przykład z ostatniego miesiąca, problem z oplem vivaro, Panie to wtryski - trzeba  dać na sprawdzenie jak zawsze wszystkie popsute do regeneracji, efektu brak jedynie faktura do zapłaty, to teraz Panie to bedzie pompa wysokiego ciśnienia, trzeba dać na sprawdzenie jak zwykle popsuta, regeneracja, panie teraz to napewno bedzie ten czujnik na listwie CR, tak strzelać to może każdy,
wziąłem auto, przeanalizowałem co może być nie tak i naprawiłem sam za 144 PLN Brutto razem z przesyłką, tylko dlaczego ja mam płacić za błędną diagnozę, i wymiany które nie były konieczne?
w Naszej branży są

Ostatnio edytowany przez Patrykk (2020-02-13 21:57:32)

13

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

uwaliło mi posta, a tak sie rozpisałem hmm

14

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Patrykk dla tego mi płacą 5 koła co miesiąc a nie 3 tak jak wymieniaczom. W każdej branży są różni fachowcy mniej czy bardziej zaawansowani ale wiem jedno. Na forum mechaników zawsze na poradę można liczyć. Na innych forach co najwyżej [ADMIN] można dostać.  [ADMIN]

15

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Pewien gościu kupił zdezelowaną beemke. Nastała zima i chciał kupić sobie zimowe opony. Okazało się że opony kosztują prawie tyle co ta jego beemka. No i się zaczęło :jak te [Admin] producenty ździerajo za te łopony. To tak odnośnie powyższej dyskusji.

16

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Nie trafiłeś. Nikt nie marudzi że czynnik drogi a klimatyzator był tani. Chodzi o polaczkowanie. Nic mu nie powiem, niech płaci. Wszyscy mają płacić bo moje narzędzia były drogie.
A kto kazał takie kupować? Można mieć pompe próżniową za 400 a nie 4k. Być może przez wasze podejście do tematu siedzicie teraz na forum zamiast zarabiać. Paaaniee za dwie stuwy to ja mojego fiata tipo tankuje..

17

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Tak odnośnie tego polaczkowania , nie bierzesz pod uwagę tego że ty chcąc założyć samemu bo chcesz zaoszczędzić odbierasz nam pracę . Robimy szkolenia , certyfikaty męczą nas różnymi BDO, BDS i sratata. Kupujemy narzędzia szkollimy się a ty chcesz taniej założyć i jeszcze mamy się dzielić naszą wiedzą . Ja to rozumiem , każdy chce taniej ale to że nikt nie chce ci pomóc to nie znaczy że masz na nas psy wieszać bo jesteśmy tacy owacy . Idż do stomatologa i powiedz żeby ci pokazał jak sobie założyć plombę ale zatruć korzeń bo cię akurat ząb boli a ty chcesz tanio. Postaw się na naszym miejscu że ponosimy koszty a ty chcesz wiedzieć jak to zrobić samemu to równie dobrze możemy się szkolić kupować sprzęty a potem na forum przekazywac całą wiedzą ludziom którzy nie są w branży i czekać aż nasze firmy zaczną tracić klientów bo ktoś chce tanio mieć klimę . Jak słysze że ktoś sobie sam kupił klimę to tym powinny się zająć odpowiednie urzędy to po pierwsze a po drugie to jak ktoś do mnie dzwoni że sam założył klimę i działała krótko to nie wywalam ceny żeby  pokazać że teraz musi zabulić jak za zboże tylko po prostu tego nie naprawiam.  Tak więc na koniec wrócę do tego stomatologa na koniec i nie mówi mi że to jest inna dziedzina . Może i inna ale zasada funkcjonowania jest taka sama . Postaw się na naszym miejscu a będziesz wiedział dlaczego coraz mniej odpowiedzi na tego typu forach możesz otrzymać .

Nie daję łapówek i nie biorę łapówek ale zawsze można się ze mną dogadać

18

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Dzisiaj jadę do mechanika bo trochę mi szarpie samochód. Niech sprawdzi co to i mi powie jak to naprawić. Pojadę sobie do domu i tam wymienię bo mam kanał i narzędzia . Będzie o wiele taniej niż u mechanika , który sobie za odkęcenie i przykręcenie dwóch srubek liczy 100zł. Przy okazji wymienie sobie olej i wyleje go do rowu bo jak kupowałem olej to nie było napisane , że to trzeba oddać do utylizacji.

Ostatnio edytowany przez Amfan (2020-02-14 10:15:21)

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

19

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Hm ciekawe podejście do tematu. Sugeruję powołanie zamkniętego kręgu monterów klimatyzacji z prawem wstąpienia nowego członka przy pozytywnej opinii co najmniej 10 obecnych i automatycznym włączaniem potomków obecnych członków. wink takiej "izby klimatyzatorów"

Zakładam że osoby które nie zakładają w ogóle klimy również powodują - poniekąd - odbieranie Ci pracy, gdyby się zdecydowali na klimatyzację być może zamówiliby usługę montażu u Ciebie.
Konkuruj jakością lub ceną nie inwektywami o polaczkach - to że ktoś chce coś sam zrobić (być może się czegoś przy tym nauczyć) nie upoważnia Cię do obrażania go. Żeby była jasność potępiam kogoś kto bez FV robi 'fuchy' bo to inna para kaloszy, ale to że ktoś sobie splita sam zainstaluje w domu (pomijam wymogi f-gaz w tej chwili) chyba nie spowoduje zapaści w branży ?

Rozumiem twój tok rozumowania ale go nie akceptuję.

Ostatnio edytowany przez adam127777 (2020-02-14 12:15:53)

20

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Ale majstry! Ja tylko zapytałem czy takie odpowietrzanie nowego urządzenia ktoś praktykował a nie że ma mi przyjechać i montować.

21

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Ale o co ci chodzi?Zadałeś pytanie nie otrzymałeś odpowiedzi i strzeliłeś focha.Trzeba było pytać tego od którego kupiłeś klime.Nam nawet w świetle prawa nie wolno instruować laika bez uprawnień.To jest forum publiczne Jak zrobisz sobie kuku i się zapytają dlaczego to wskażesz te forum.Zostaw to komuś kto kto się na tym zna bo z twojej technicznej filozofii wynika ze nie masz pojęcia co chcesz zrobić i o czym piszesz.Masz Przeważnie takie eksperymenty kończą się ubytkiem całkowitym czynnika a sama instalacja wygląda jak z d... wyjęta.Nikt tego nie chce później naprawić bo wiadomo że właściciel ma węża w kieszeni.Masz 5k wypłaty przecież.....

22

Odp: Różnica poziomów jednostek wew/zew

Witam serdecznie.

Po zapoznaniu się z treścią zamykam temat, który nic nie wnosi do dyskusji.

Życzę miłego popołudnia.

Pozdrawiam,
Administrator.