1

Temat: Klimatyzacja- ulga termomodernizacyjna

Pytanie otworzyłem w dziale Klimatyzacja, bo nie wiedziałem lepszej opcji.

Pytanie do instalatorów, ale chyba również do klientów którzy może skorzystali z tej ulgi.
Jak można zobaczyć, w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r, w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych mamy takie 2 pkt:

10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
11) pompa ciepła wraz z osprzętem;

Czy klimatyzacja z funkcją grzania podchodzi pod wymienione pkt?
Co wpisujecie na fakturze, żeby zminimalizować  wątpliwości w razie kontroli?
Czy jeżeli na fakturze będzie klimatyzacja to czy US może to podważyć?

Wiem, że co US to może wyglądać inaczej. Chciałem dowiedzieć się, czy klienci pytają o to przed/po instalacji i jakie rozwiązania stosujecie. Przeszukiwanie internetu nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Dziękuję za wszelkie konstruktywne odpowiedzi!

2

Odp: Klimatyzacja- ulga termomodernizacyjna

Octavo2 napisał/a:

Pytanie otworzyłem w dziale Klimatyzacja, bo nie wiedziałem lepszej opcji.

Pytanie do instalatorów, ale chyba również do klientów którzy może skorzystali z tej ulgi.
Jak można zobaczyć, w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r, w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych mamy takie 2 pkt:

10) materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;

Czy klimatyzacja z funkcją grzania podchodzi pod wymienione pkt?
Co wpisujecie na fakturze, żeby zminimalizować  wątpliwości w razie kontroli?
Czy jeżeli na fakturze będzie klimatyzacja to czy US może to podważyć?

Wiem, że co US to może wyglądać inaczej. Chciałem dowiedzieć się, czy klienci pytają o to przed/po instalacji i jakie rozwiązania stosujecie. Przeszukiwanie internetu nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Dziękuję za wszelkie konstruktywne odpowiedzi!

Dziwne zabrzmiało twoje pytanie 
Brzmi tak jak byś oczekiwał od nas odpowiedzi co masz napisać żeby oszukać US  wink
Masz kupić pompę ciepła wraz z osprzętem wraz z ceną montażu .
Na fakturze ma być: producent, model, numer seryjny warto posiadać umowę z instalatorem w której jest wszystko opisane dodatkowo kartę katalogową urządzania które zostało zamontowane .

Klimatyzator to nie jest pompa ciepła.
W każdym katalogu jasno jest opisane co jest pompą ciepła a co działa tylko w funkcji pompy ciepła (klimatyzator)

forum.klimatyzacja.pl

3

Ja to odebrałem inaczej, tym bardziej że sam stoję przed takim tematem, tym bardziej że dobrze wiadomo że nie ma znaczenia co się kupiło a co jest na FV !! niestety w większości wypadków.

Więc sam jestem ciekawy czy :
- instalując klimę do grzania domu,
- likwidując kominek i wyłączając konwektory (zostawiając je jako backup w stosunku do klimy - bo kima jednak ma dużo lepszy SCOP niż konwektor prawda ?)
czy załapuję się na ulgę czy jednak może nie.

Nie chodzi o oszukiwanie - tylko interpretację tejże ulgi.

4

Jeśli wymagania są te same jak w Czystym Powietrzu to żadna klimatyzacja z funkcją grzania nie przejdzie.
Na etykiecie energetycznej ma być przynajmniej A+ oraz norma 811/2013.

5

adam127777 napisał/a:

Ja to odebrałem inaczej, tym bardziej że sam stoję przed takim tematem, tym bardziej że dobrze wiadomo że nie ma znaczenia co się kupiło a co jest na FV !! niestety w większości wypadków.

Więc sam jestem ciekawy czy :
- instalując klimę do grzania domu,
- likwidując kominek i wyłączając konwektory (zostawiając je jako backup w stosunku do klimy - bo kima jednak ma dużo lepszy SCOP niż konwektor prawda ?)
czy załapuję się na ulgę czy jednak może nie.

Nie chodzi o oszukiwanie - tylko interpretację tejże ulgi.

Nie ma interpretacji bo jest jasno opisana .
Nie możesz też zostawić backupu ma być trwale odłączony.
Klimatyzacja nie spełnia norm to nie jest pompa ciepła .

6

freegass napisał/a:

Jeśli wymagania są te same jak w Czystym Powietrzu to żadna klimatyzacja z funkcją grzania nie przejdzie.

2. Odliczeniem objęte są wydatki na następujące usługi:
wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;

Agregat klimatyzacyjny jest niewątpliwie pompą ciepła, powyższy punkt dotyczy wymiany elementów ogrzewania (wymiana kominka na klimatyzację) więc nie bardzo rozumiem dlaczego nie ?
Mam 2 agregaty jeden A+++/A+++ drugi A++/A+

Żeby była jasność, nie zmieniam ogrzewania żeby skorzystać z ulgi smile ,  nie robię tego nawet z powodu dbania o środowisko, robię to z własnego lenistwa. Że przy okazji mniej syfu i co2 poleci w powietrze to i dobrze.
Nie chcę dofinansowania, chcę to w przyszłym roku odliczyć od pitu.

7

adam127777 napisał/a:

Agregat klimatyzacyjny jest niewątpliwie pompą ciepła,

Agregat klimatyzacyjny nie jest pompą ciepła  lol  lol

8

adam127777 napisał/a:
freegass napisał/a:

2. Odliczeniem objęte są wydatki na następujące usługi:
wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;

Agregat klimatyzacyjny jest niewątpliwie pompą ciepła, powyższy punkt dotyczy wymiany elementów ogrzewania (wymiana kominka na klimatyzację) więc nie bardzo rozumiem dlaczego nie ?
Mam 2 agregaty jeden A+++/A+++ drugi A++/A+

Żeby była jasność, nie zmieniam ogrzewania żeby skorzystać z ulgi smile ,  nie robię tego nawet z powodu dbania o środowisko, robię to z własnego lenistwa. Że przy okazji mniej syfu i co2 poleci w powietrze to i dobrze.
Nie chcę dofinansowania, chcę to w przyszłym roku odliczyć od pitu.

Jeden z topowych producentów twierdzi że spotkał się z sytuacjami gdzie klienci skorzystali z ulgi montując pompę ciepła powietrze-powietrze (klimatyzator) smile W jaki sposób zostało to zorganizowane, pojęcia nie mam.

9

DBKlima napisał/a:
adam127777 napisał/a:

Agregat klimatyzacyjny jest niewątpliwie pompą ciepła,

Agregat klimatyzacyjny nie jest pompą ciepła  lol  lol

A co to jest pompa ciepła ?? pytam poważnie.
I tu i tu jest urządzenie które pobiera ciepło z jednego środowiska i z pomocą przemian termodynamicznych i en. el. podnosi lub obniża temperaturę czynnika, różnica jest taka wg mnie że to co na rynku występuje jako pompa ciepła ma wymiennik wodny do CO, klima ma indywidualne wymienniki powietrzne w jednostkach wew.

Czy tak ? czy nie ?

10

Dobre zadajesz pytania ale papiery rozpatrują urzędnicy według sobie znanych kryteriów i wytycznych.

11

Dobra ale zostawmy na chwilę papiery i US.
Technicznie - czy coś stoi na przeszkodzie aby klimatyzację (jednostkę zew. + jednostkę  wew.) nazwać pompą ciepła ??? którą z punktu widzenia technicznego i termodynamicznego niewątpliwie - moim zdaniem jest.

Przecież zasada działania jest identyczna z różnicą o której pisałem tzn inny jest wymiennik ciepła wewnętrzny.

Czy jednak jest jakaś zasadnicza różnica ?

Ostatnio edytowany przez adam127777 (2020-02-27 13:29:30)

12

Nie ma tu znaczenia, czy są różnice konstrukcyjne pomiędzy klimatyzatorem z funkcja grzania, a pompą ciepła (chociaż są, i mogą być istotne). Chodzi o to jak traktowane są te urządzenia w obrocie handlowym. Klimatyzatory spełniają normę 626/2011, a pompy 811/2013. Norma to tylko referencja, nie jest powszechnie obowiązkowa, ale tylko do momentu, w którym zostanie wywołana do spełnienia. Akurat w przypadku dofinansowania z funduszy EU, strona finansująca zawsze przywołuje normę jako gwarancję zachowania obowiązującego standardu. W przypadku ulgi podatkowej należy to sprawdzić w regulaminie programu.

13

Klima jako pompa ciepla przejdzie jak najbardziej z tym, ze jako jedyne zrodlo grzania

14

no to jeszcze jedno pytanie, obecnie mam 3 konwektory elektryczne do grzania - jeden ogrzewa pokój, do którego nie doprowadzono DGP z kominka, drugi jest na dole jako backup kominka, 3 dogrzewa łazienkę.

Wywalam kominek, wstawiam Klimę ale zostawiam konwektory elektryczne - z uwago na fakt że jak mi się zwali klima latem do wytrzymam, ale zimą niebardzo - czy to problem ?  Wiadomo że konwektorów nie będę używał bo taniej klimę.

15

No więc tak, zainwestowałem w skrzynkę wódki - bez tego ciężko się czyta te wypociny naszych mistrzów prawa.

Wychodzi mi że w moim przypadku biorąc pod uwagę że przedsięwzięcie termomodernizacyjne to:
- instalacja PV z uwagi na kolejny krok czyli,
- wymiana ogrzewania konwektorami i kominkiem na ogrzewanie klimatyzacją.

Rozpatrując to jako jedno przedsięwzięcie termomodernizacyjne rozciągnięte w czasie, które mieści się w granicach kwoty z ustawy 53'000 i zamyka się w okresie 3 lat (w moim przypadku w 2 latach rozliczenia podatku 2019 i 2020) - więc chyba mogę to potraktować jako całość i odliczyć w kolejnym roku klimę od pitu.

A jak nie to odsiedzę wink a co.

16

adam127777 napisał/a:

Wywalam kominek, wstawiam Klimę ale zostawiam konwektory elektryczne

A ja bym kominka nie wywalał. Jak braknie prądu, to i klimatyzator i konwektory działać nie będą, a zwykły kominek działać będzie.
Sytuacja naszego systemu energetycznego wesoła nie jest, a silne wiatry mogące "zrywać druty" są coraz częstsze...

17

jack63 napisał/a:
adam127777 napisał/a:

Wywalam kominek, wstawiam Klimę ale zostawiam konwektory elektryczne

A ja bym kominka nie wywalał. Jak braknie prądu, to i klimatyzator i konwektory działać nie będą, a zwykły kominek działać będzie.
Sytuacja naszego systemu energetycznego wesoła nie jest, a silne wiatry mogące "zrywać druty" są coraz częstsze...

... u mojego klienta wymogiem by skorzystać z programu czyste powietrze było trwałe i nieodwracalne skasowanie dotychczasowego źródła ciepła (kominka)

18

No tak, a le w tym przypadku jest mowa o uldze termomodernizacyjnej w PIT, a nie innych programach typu czyste powietrze itp. Kominek oczywiście zostaje, tzn zostaje przeniesiony do salonu letniego (taras) smile będzie robił za grill.

19

Witam po raz pierwszy...
Na forum murator użytkownik   klaudiusz_x wstawił takie coś:
https://www.rp.pl/Podatki/303269989-PIT … tkowa.html
Przydało by się poczytać pełną treść interpretacji, niestety nigdzie jeszcze nie ma dostępu do treści.
http://administracja3net.inforlex.mmada … pozycja=18

Ostatnio edytowany przez paabu (2020-03-27 00:42:05)