1

Temat: pompa powietrze/powietrze

Witam Serdecznie Szanowne Grono,
chciałbym zainstalować pompę ciepła typu multisplit powietrze/powietrze w budynku nieocieplonym z lat 90.
Dodatkowo założoną mam fotowoltaikę o mocy 6kW. Według wyliczeń z zużycia gazu, zapotrzebowanie energetyczne budynku wynosi ok. 60W/m2. Montaż jednostek wewnętrznych byłby w 4 pomieszczeniach tj. salon 30m2, mały pokój 13m2, sypialnia 20m2, kuchnia10m2. Wysokość pomieszczeń wynosi 2,7m. Czy mogę prosić o pomoc w określeniu jakiej mocy potrzebuję instalację grzewczo/chłodniczą i który producent byłby odpowiedni.

2

Odp: pompa powietrze/powietrze

tofek napisał/a:

chciałbym zainstalować pompę ciepła typu multisplit powietrze/powietrze w budynku nieocieplonym z lat 90.
Dodatkowo założoną mam fotowoltaikę o mocy 6kW. Według wyliczeń z zużycia gazu, zapotrzebowanie energetyczne budynku wynosi ok. 60W/m2. Montaż jednostek wewnętrznych byłby w 4 pomieszczeniach tj. salon 30m2, mały pokój 13m2, sypialnia 20m2, kuchnia10m2. Wysokość pomieszczeń wynosi 2,7m. Czy mogę prosić o pomoc w określeniu jakiej mocy potrzebuję instalację grzewczo/chłodniczą i który producent byłby odpowiedni.

Budynek z lat 90tych nieocieplony i 60W/m2 ... to jest raczej wersja optymistyczna przy klimatyzacji choć kto tam wie.
Nieliczni producenci robią jednostki ścienne o mocach: 1,6kW 1,8kW 2kW 2,5kW 3,5kW 4kW 5kW 6kW 7kW
Daikin Fujitsu Mitsubishi ale nie wszyscy mają wszystkie moce
Standardowo wszyscy robią 2,5kW 3,5kW 5kW 7kW tu wszyscy mają można przebierać w producentach .
Trzeba patrzeć bo nie wszyscy nazywają to PC PP by podciągnąć pod dotacje czy dofinansowanie.

Więc dla ciebie 3,5kW+2kW+1,8kW+1,6kW agregat około 8 lub 9kW 1lub 3 fazowy
lub standardowo 3,5kW+2,5kW+2,5kW+2,5kW agregat 8-9kW 1 lub 3 fazowy

Jeśli się da to 7kW kanałówka i rozprowadzenie kanałów po wszystkich pomieszczeniach poddaszem/strychem

kW Moce znamionowe chłodnicze a pobór orientacyjnie licz 4:1 są z lepszym ale kosztują odpowiednio więcej .

forum.klimatyzacja.pl

3

DBKlima napisał/a:
tofek napisał/a:

Budynek z lat 90tych nieocieplony i 60W/m2 ... to jest raczej wersja optymistyczna przy klimatyzacji choć kto tam wie.
Nieliczni producenci robią jednostki ścienne o mocach: 1,6kW 1,8kW 2kW 2,5kW 3,5kW 4kW 5kW 6kW 7kW
Daikin Fujitsu Mitsubishi ale nie wszyscy mają wszystkie moce
Standardowo wszyscy robią 2,5kW 3,5kW 5kW 7kW tu wszyscy mają można przebierać w producentach .
Trzeba patrzeć bo nie wszyscy nazywają to PC PP by podciągnąć pod dotacje czy dofinansowanie.

Więc dla ciebie 3,5kW+2kW+1,8kW+1,6kW agregat około 8 lub 9kW 1lub 3 fazowy
lub standardowo 3,5kW+2,5kW+2,5kW+2,5kW agregat 8-9kW 1 lub 3 fazowy

Jeśli się da to 7kW kanałówka i rozprowadzenie kanałów po wszystkich pomieszczeniach poddaszem/strychem

kW Moce znamionowe chłodnicze a pobór orientacyjnie licz 4:1 są z lepszym ale kosztują odpowiednio więcej .

Myślałem o montażu jednostek wew. o jeszcze niższej mocy (salon 2.5KW, sypialnia 1.8KW, mały pokój i kuchnia po 1.5KW) - chciałbym uniknąć pracy układu na zasadzie ON/OFF. Jednostka zewnętrzna 7kW.
Mam problem ze znalezieniem jednostek wewnętrznych z niską mocą u wyżej wymienionych producentów (Daikin, Fuji, itd...).
Jeżeli chodzi energochłonność budynku to zapotrzebowanie ok. 60 W/m2 wynika z tego, że budynek jest częściowo docieplony, strych (30 cm wełny) oraz piwnica (10 cm styropian), mur 50 cm z cegły ceramicznej.

4

Szukasz niszowego produktu więc cena będzie adekwatna ...
Daikin Jednostki nas?cienne serii PERFERA CTXM-N FTXM-N 15 20 25 35 42 50 60 71
Daikin Jednostki nas?cienne serii STYLISH CTXA-AW (biała) CTXA-BS (srebrna) CTXA-BT (drewno) CTXA-BB (czarna) FTXA-AW (biała) FTXA-BS (srebrna) FTXA-BT (drewno) FTXA-BB (czarna)  15 20 25 35 42 50 60 71

5

DBKlima napisał/a:

Szukasz niszowego produktu więc cena będzie adekwatna ...
Daikin Jednostki nas?cienne serii PERFERA CTXM-N FTXM-N 15 20 25 35 42 50 60 71
Daikin Jednostki nas?cienne serii STYLISH CTXA-AW (biała) CTXA-BS (srebrna) CTXA-BT (drewno) CTXA-BB (czarna) FTXA-AW (biała) FTXA-BS (srebrna) FTXA-BT (drewno) FTXA-BB (czarna)  15 20 25 35 42 50 60 71

Nie szukam niszowych, szukam z półki średniej z niską mocą, żeby ograniczyć działanie ON/OFF
Patrzę, że LG ma jednostkę wew. o mocy 1.6KW.  Tylko jak z jakością LG, czy warte uwagi ?

6

Witam, proszę o Waszą opinię, bo mam wątpliwości, że zaproponowany zestaw jest za mocny i będzie występowała praca przerywana ON/OFF, a co za tym idzie dyskomfort w okresie grzewczym.
Jeden z wykonawców zaproponował mi następujący zestaw firmy LG:
1) Jednostka zewnętrza na balkon - MU4R25.U40,
2) Jednostka do małego pokoju (13m2) MS07ET;
3) Jednostka do kuchni (10m2) MS07ET;
4) Jednostka do sypialni (20m2) S09ET;
5) Jednostka do salonu (30m2) S12ET;

7

Niszowe to są klimatyzatory z nawilżaniem  big_smile
Podajesz 73m2 i masz agregat 7kW czyli około 100w na 1m2

... co zrobisz jak przyjdzie solidna zima i agregat MULTI co chwila będzie się odszraniał (ON/OFF)?
Widziałem pracę agregatów w zimę i mogę powiedzieć że spokojnie Mitsu czy Daikin daje radę przy sporej wilgotności i temperaturze (-2/+2) i niskiej temperaturze (-15C) cykli jest stosunkowo mało co nie oznacza że ich nie ma. Izolacja instalacji, sposób montażu i odległości będą miały znaczenie

8

co zrobisz w zimie z lodem ?

9

Z katalogu przy -10C ten agregat ma już 5,4KW. Spada temp. wzrasta zapotrzebowanie budynku.

Ostatnio edytowany przez Amfan (2020-05-13 17:05:39)

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

10

Był ostatni u mnie jeden z Wykonawców na wizji lokalnej, zaproponował odejście od multi ponieważ nawet przy wyłączonych jednostkach wew. sprężarka pracuje cały czas i pobiera ok. 400-600 W. Zaproponował w moim przypadku zamontować 2 splity tj. 1 w salonie o mocy 2,5kW a drugi w małym pokoju 2,5kW i obserwować. Najwyżej jak okaże się, że brakuje mocy to proponuje zamontować jeszcze jednostkę w przedpokoju na wprost drzwi do kuchni, żeby ogrzać przedpokój, kuchnię i częściowo sypialnię. Z jednostek zaproponował Midea Xtreme 2x2,5kW - koszt 5600zł netto.

11

tofek napisał/a:

Był ostatni u mnie jeden z Wykonawców na wizji lokalnej, zaproponował odejście od multi ponieważ nawet przy wyłączonych jednostkach wew. sprężarka pracuje cały czas i pobiera ok. 400-600 W.

Zmień lekarza. Ten cię oszukuje.

12

Jedno co WYKONAWCA miał rację, jak jest możliwość to rezygnacja z multi na monosplity. Większa pewność, awaria 1 szt jest do przeżycia i więcej miejsc odbioru lodu. No i taniej i możliwość modułowego dokładania urządzeń. W założeniu powinny być urządzenia z dobrym defrostem i możliwości jego wykonania na żądanie. I nie szukaj wynalazków poniżej 2,5 kW, bo to niepopularne, a więc więcej problemów z serwisem. 09,12,18 w tych parametrach projektuj. Ścienne nie bardzo nadają się do ogrzewania, więc dobrze byłoby, aby choć miały automatyczne żaluzje poziome, to nie będzie zimnych zastoisk w pomieszczeniach.

13

Czy Midea Xtreme ma dobry system defrost ? Dopytuję bo kompletnie nie mam wiedzy w temacie.
Wykonawca zaproponował model KMB-E09N8-A1, Midea Xtreme z modułem wifi o mocy 2.5kW chłodzenie / 2.9kW grzanie, w tym grzanie do -30 st.

Ostatnio edytowany przez tofek (2020-05-14 14:45:09)

14

tofek napisał/a:

Czy Midea Xtreme ma dobry system defrost ? Dopytuję bo kompletnie nie mam wiedzy w temacie.
Wykonawca zaproponował model KMB-E09N8-A1, Midea Xtreme z modułem wifi o mocy 2.5kW chłodzenie / 2.9kW grzanie, w tym grzanie do -30 st.

taaaa a świstak siedzie w fotelu i zawija cukierki w sreberka
Nie wiem czy tylko ja mam wrażenie że marketing napisze w katalogu wszystko o co ich się poprosi ?

Już to widzę oczami wyobraźni zima -30C i tą moc na grzaniu 2,9kW

15

Jak nie masz wiedzy w temacie, to doczytaj. Tutaj każdy zakłada dane swoje marki i nie będzie po katalogach za Ciebie szperał, chyba, że zakłada Midea. Piszesz, ze jeden z Wykonawców, to ile ich było? Czy zainteresowała Cię tylko najtańsza oferta?