1

Temat: Długa i bezawaryjna praca klimatyzacji

Zamontowałem jakiś czas temu klimatyzator LG Artcool Silver i mam pytanie. Jak najlepiej się z nim obchodzić żeby pracował długo i bezawaryjnie?
1. Czy na zimę (nie korzystam z grzania), lepiej go zostawić podłączonego do sieci zasilającej, ale wyłączonego pilotem, czy lepiej wyłączyć bezpiecznik? Jakieś grzałki pracują przy dużych mrozach?
2. Czy załączać go zimą raz na jakiś czas: na wentylator, na grzanie, czy nie ruszać wcale? Jeśli włączę grzanie, rozumiem, że powinno to lepiej osuszyć jednostkę wewnętrzną? Właśnie jedyne co producent zaleca w instrukcji, to włączenie wentylatora na kilka godzin jeśli nie zamierza się dłuższy czas korzystać z klimatyzacji.
Jeszcze jakieś rady płynące z doświadczenia instalatorów, o których nie było w instrukcji?

Ostatnio edytowany przez PPiiOO (2020-04-18 17:15:55)

2

Odp: Długa i bezawaryjna praca klimatyzacji

Czynnik krążący w układzie jest wymieszany ze specjalnym olejem, który ma za zadanie smarować sprężarkę i uszczelniać połączenia. Jeżeli z klimatyzacji nikt długo nie korzysta, olej może oddzielić się od chłodziwa, przez co po włączeniu systemu, sprężarka będzie pracowała na sucho, a to  bardzo jej szkodzi. Dlatego tak istotne jest, żeby klimatyzacji używać regularnie, nawet zimą ? dłuższa bezczynność nie wychodzi temu układowi na dobre.

forum.klimatyzacja.pl

3

A to nie jest czasem tak, że po wyłączeniu klimatyzacji czynnik jest i tak w jz?
Druga sprawa - co jest gorsze wyłączenie klimy w październiku i ponowne uruchomienie w maju czy uruchomienia co parę dni w tym okresie (ciągłe starty sprężarki)?

4

1, kolega pisze totalne bzdury
2, nie musisz go właczac zima, ba nawet mozesz nie uzywac wcale i nic mu nie bedzie
3, grzalka sluzy do odparowania czynnika z oleju, rozrzedzony gazem olej podczas postoju ma slabe wlasciwosci smarne

5

Używaj ile możesz w końcu to nie mebel, wysusz pranie albo dogrzej pomieszczenie, albo nie używaj w ogóle. tu koledzy może myśleli o samochodowej instalacji. Ta domowa właściwie zamontowana nie musi być smarowana, poza tym Lg to bardzo dobra firma dla mnie jako serwisanta najlepsza, obroni się przed zbyt długim postojem zimą,zostaw ją w trybie stand by.

6

Jak ten LG Artcool Silver Ci dziala? To ten model AC12SQ? Polecasz?

7

Jedyne co mogę o nim powiedzieć to, że bardzo ładny i lepsza aplikacja w porównaniu do tych które rozważałem (Gree, Rotenso) smile
Chłodzić zacznę przy 30 stopniach, a grzanie mam z Miejskich Sieci Cieplnych. Nawet testowe włączenie żeby sprawdzić, skutkowało narzekaniem żony, że jest za zimno big_smile