Temat: Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami

Witam
Jestem tu nowy więc się przectawię, jestem Jarek smile
Posiadam dom 180m2 do ogrzania nie licząc piwnicy, w zeszłym roku cały budynek ociepliłem styropianem 15cm.
W domu zainstalowałem fotowoltaike 10kw (9,96 kw) więc mam prądu pod dostatkiem od 12 grudnia do dzisiaj wyprodukowałem 50320 kw. Zainstalowałem również boiler 240L z pompą ciepła który przez cały maj zużył mi 83kw prądu więc bardzo mało i jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony. Chciałbym całkowicie przejść na prąd łącznie z ogrzewaniem w zimę. Obecnie ogrzewam piecem na ekogroszek 25kw jakieś 5 ton w zimę mi schodzi. Chciałem zakupić pompe ciepła i podłączyć się do instalacji co ale posiadam tylko grzejniki nie mam żadnej podłogówki dlatego mi odradzono to rozwiązanie gdyż musiałbym puścić około 50*c w instalacje a to już strasznie straciłbym na SCOOPie. Budynek jest z lat 90. Ale porządnie wykonany, dach ocieplony itp. W upalne dni w domu panuje przyjemny chłodek co świadczy o dobrej izolacji. Okna od połnocy i zachodu posiadają rolety zewnętrzne.
Doszedłem do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie zakupić klimatyzatory i nimi dogrzewać dom wykorzystując przy tym nadprodukcję prądu. Potrzebuje 5 jednostek 4x3,5 kw na 3 pokoje i kuchnię i jedną jednostkę 5kw na salon ( 55m2) w łazience posiadam podłogówkę elektryczną więc tam się nie martwię.
Proszę o pomoc w wyborze jednostek bo mam 3 na oku:
1. Rotenso Mirai 3,5 kw najbardziej jestem do nich przekonany bo grzeją do -30 mają A+++ na grzaniu i chłodzeniu SCOP 5,3 więc możliwe że bym nawet pieca nie musiał odpalić ale nie posiadają jednostek 5kw, a 3,5 może być za mała na salon.
Cena zestawu wraz z montażem 23650zł brutto
2. Haier Flexis Plus 4x 3,5 kw i jedna jednostka 5kw, tu mi się bardzo jednostki wewnętrzne podobają takie matowe, cena jest o 2tys niższa od rotenso i ostatnie to:
3. LG DELUXE w tej samej konfiguracji co haier i w podobnych pieniądzach.

Jak będzie łagodna zima tak do -7,-10 to chciałbym ogrzewać dom samymi klomatyzatorami a poniżej 10*c odpale piec i tyle.
Wolę dopłacić 3 tysiące do rachunku za prąd w skali roku niż tyle samo albo więcej wydać na ekogroszek i szuflować w kotłowni.
Proszę pomoc w wyborze jednostek albo polecenie innych jednostek w podobnych cenach.
Za każdą poradę już teraz dziękuje, jest to dla mnie duża inwestycja więc zakup też musi być dobrze przemyślany. big_smile
Pozdrawiam

2

Odp: Dom 180m2, Dogrzewanie klimatyzatorami

Ja mam podobny problem z ogrzewaniem grzejnikami. I wymyśliłem sobie włożenie w obieg c.o pompy ciepła pracującej szeregowo z piecem na ekogroszek. Mając na uwadze to, ze np. teraz grzeję tylko łazienkę i c.w.u. i groszku idzie tyle co kot napłakał pompa chodziłaby w rozsądnych granicach SCOP-u, a potem przy niższych temperaturach przejmowałby ogrzewanie ekogroszek. Ale jeszcze to muszę przemyśleć i przekalkulować, bo sama pompa to taka ściema, niech przyjdą może kiedyś bardzo ujemne temperatury, to prądu pociągnie.

Jeszcze Ci dopiszę. Prawie w każdym pomieszczeniu mam klimatyzację, bo to z roboty zostało założone, a nie zapłacone, a to w banku kazali wszystkie wymieniać, a jakiś w ogóle w życiu nie pracował i tak psim swędem cały dom obklimatyzowałem, ale ogrzewanie powietrzem jakoś mi nie służy. Nie wiem dlaczego, ale 100% woę ogrzane pomieszczenie konwekcyjnie z kaloryferów. Były okresy, jak ślimak się zepsuł i zamawiałem i tydzień w zimie -7 st jechałem na klimach, temp. była ok. , ale jakoś inaczej i nieszczególnie. W dużo obiektach zakładaliśmy klimy jako jedyne źródło ciepła, ale były to sklepy, biura itp.

Ostatnio edytowany przez obser (2020-06-25 22:11:11)

forum.klimatyzacja.pl

3

No właśnie wiem i zdaje sobie z tego sprawe że ciepło z grzejników które promieniuje jest całkiem inne niż ciepło nadmuchowe. Ojciec posiada ogrzewanie kanałowe z pieca na gaz ziemny i dodatkowo kominek w centrum domu. Mu nie przeszkadza nawiew z wentylacji ale mamie już tak. Ona w zime codziennie uwielbia rozpalić w kominku i siedzić przed nim wdedy się wentylatory wyłączają i jest zupełnie inny klimat i nastrój w pomieszczeniu. Ciepło się robi na sam widok płomienia w pomieszczeniu. Niewiem czy jestem gotowy na ciągły powiew powietrza w domu ale tak jak pisałem mam przewymiarowaną instalacje fotowoltaiczną i gdzieś te kw muszę spożytkować no to najlepiej w ogrzewanie. Klima daje komfort użytkowania chociażby w te dni przejściowe i ratuje w upalne dni dlatego pomysł na tego typu rozwiązanie. Nie jest to głowne źródło grzania ale patrząc na ostatnie zimy i coraz cieplejszy klimat myślę że to dobre rozwiązanie w moim przypadku. Każdy z nas lubi wygodę a klima mi ją daje. Poza tym niezależność  sterowania w każdym pomieszczeniu z osobna. Mam dwójkę dzieci czasem spią same a czasem z nami w sypialni i tu mam kontrolę nad temperaturą w każdym z pomieszczeń, tsm gdzie przebywamy ustawie 21- 22*c a tam gdzie pusty pokój 18*c i tu już jest oszczędność.
Szukam niezawodnych jednostek które popracują kilka lat. Liczyłem że wydając 20 tys zł po 5 latach wyjde na 0 kolejne lata to czysty zysk. Jak klima popracuje 7-8 lat i złom to będe zadowolony i kupi następne albo zainwestuje w kolejne nowinki technologiczne bardziej opłacalne.
Z tego co dzisiaj wyczytałem to daikin, toshiba, philips, FUJitsu są niezawodne ewentualnie gree i haier potem cały badziew czyli lg rotenso itp. Komu wierzyć nie mam pojęcia, informacji jest masa a każdy chwali to co ma założone.
No nie ważne, trzeba iść za ciosem. Zainstalowałem pv na dachu muszę zaistalować klimy bo prądu nię będę produkować dla idei.

4

O markach raczej nie dyskutuje. Nie nazwałbym innych marek ogólnym stwierdzeniem badziew. Całe AGD teraz jest produkowane na krótkodystansowców. I w Mitu będzie przepięcie i okaże się, że naprawa nieopłacalna. Mam Klienta gdzie u niego klima chodzi 5-6 lat 365 dni w roku w biurze kontener marki popular i tyle mu starcza, bez żadnych pretensji wymienia. I to na coraz oszczędniejsze.

5

Zgadza się ale są produkty gdzie na 1000szt. 100 się psuje a są takie produkty gdzie na 1000szt. 5 się psuje. Szukam produktu najmniej awaryjnego w cenie do 4tysięcy z montażem za jednostke. Wiadomo że mogę trafić na 1 szt. z 1000 która będzie wadliwa ale chciałbym takie ryzyko ograniczyć do minimum i pieniądze ulokować w najlepszy produkt który się zmieści w posiadanym budżecie.

6

Lepiej byłoby zainwestować w urządzenia przypodłogowe w stylu: Rotenso Aneru, Hitachi Performance RAF 25-50 RPA.
Dość sporo montowałem w Norwegii do ogrzewania właśnie urządzeń przypodłogowych.
U Nas w kraju mało popularne urządzenia.
Warto zwrócić na takie urządzenia uwagę.

7

Też myślałem nad klimakonwektorami przypodłogowymi ale na ścianie mam już grzejniki i wstawiać tam jeszcze kolejne to już może brzydko wyglądać pozatym z tego co czytałem mają gorsze parametry niż te na ścianie a w dodatku są droższe.
Wybiore chyba Rotenso mirai albo gree amber prestig teochę tańsza wersja. Obydwa grzeją do -30, mają podgrzewaną tace ociekową i scoop na poziomie5,3. Chyba nic lepszego jeszcze nie wynaleziono. Trochę będę musiał dołożyć do interesu ale podobno się mi to zwróci z nawiązką smile