1

Temat: Klimatyzacja Fujitsu dziwny szum

Mam w domu 10 letni klimatyzator Fujitsu. Wszystko niby działa, ale jak działa z minimalnym wentylatorem to co jakiś czas zaczyna dziwnie szumieć co jest dość dokuczliwe bo to sypialnia i czasami mnie aż budzi. W tym czasie jednostka zew wyraźnie przyspiesza. Objaw podobny jak przy odszranianiu podczas grzania. Tak ma być czy coś jest nie tak??

2

Odp: Klimatyzacja Fujitsu dziwny szum

10 lat-zero przeglądów ? .

forum.klimatyzacja.pl

3

barbie napisał/a:

10 lat-zero przeglądów ? .

a gdzie napisałem że nie było??

Pytam czym może być spowodowany ten szum.

4

jakie jest ciśnienie czynnika ?.

5

jakie jest ciśnienie czynnika ?.

6

Podczas sprawdzania ciśnienia okazało się że nie trzyma wentyl od zaworu serwisowego... Myślałem że znalazłem przyczynę. Czynnik ściągnięty, wentyl wymieniony. Nabite 0,65kg R410a (instalacja ok 4,5m) i niestety nadal to samo...

Co do ciśnienia:
Normalna praca ok 10bar
Podczas wydawania tego dźwięku ciśnienie spada do 0 i przyspiesza strasznie wentylator w jednostce zewnętrznej. Trwa to kilka sekund potem jakby wentylator się wyłączył na chwilę a ciśnienie rośnie do ok 20bar. Później zaczyna pracować normalnie przy 10 barach i tak się cyklicznie powtarza.

7

jaki czynnik ? .

8

barbie napisał/a:

jaki czynnik ? .

DJ82 napisał/a:

Nabite 0,65kg R410a (instalacja ok 4,5m)

Moze nie "nabite", ale napełnione R410A

DJ82 napisał/a:

Normalna praca ok 10bar

A skąd tak dużo? Poczekałeś kilka minut aż sprężarka się rozpędzi? Jak to wygląda po starcie?
Na pewno nie jest to normalna praca, ale praca z ograniczoną RPM sprężarki z jakiegoś powodu.

DJ82 napisał/a:

Trwa to kilka sekund potem jakby wentylator się wyłączył na chwilę a ciśnienie rośnie do ok 20bar.

Który wentylator? JZ ? I skąd masz 20BAr na ssaniu.
Albo przepuszcza 4D z niskiej na wysoką. Albo problemy z EEV.
Jedno i drugie może być powodem syfu w instalacji. Jakiś opiłek itp.
Poza tym przed napełnieniem trzeba zrobić próżnię otwierając ręcznie EEV i dopiero wtedy napełniać cieczą na stojącej sprężarce. W przeciwnym wypadku można przepełnić układ.

9

raczej jest przedawkowanie .

10

Proznia oczywiście była zrobiona.

Przedawkowanie nie jest możliwe bo czynnika jest tyle co fabrycznie a instalacja ok 5 metrów.

Co do wentylatora to przyspiesza w jednostce zewnętrznej a potem się na chwilę zatrzymuje.

Jeszcze jedna sprawa...

Dzieje się tak gdy ustawie wiatrak w jednostce wewnętrznej na "Quiet". Gdy klimatyzator jest na AUTO nie ma tego problemu. Z tym że wtedy jak osiągnie temperature to się wyłączy a na "Quiet" działa cały czas.

11

Odzyskałem ok 100g czynnika - ciśnienie na chwilę spadło na 8 a po jakimś czasie ponownie 10.

Przedawkowanie raczej bym już wykluczył...

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł??

Ostatnio edytowany przez DJ82 (2020-07-27 10:40:11)

12

Po prostu na tak wolnych obrotach wentylatora klimatyzator kombinuje jak tu ogarnąć zadaną temperaturę

13

Też o tym myślałem, bo w trybie auto się po prostu wyłącza.

Tylko dziwi mnie to że mam go już 10 lat a taki efekt mam od 2-3 a w tym roku wyraźnie się nasililo... Przy mniejszej ilości czynnika jest lepiej ciekawe tylko czy wydajność nie spadnie.

14

Jaki to dokładnie model?

15

gadget napisał/a:

Jaki to dokładnie model?

zew: AOYR09LGC
wew:ASYA09LGC