1

Temat: Kanałowa do mieszkania 66 m2. Czy jednak multisplit?

Witam!

Chcemy sklimatyzować mieszkanie (wszystkie 3 pokoje + najchętniej kuchnię). Plan mieszkania: https://drive.google.com/file/d/1GTw-Yx … sp=sharing

Wykonawca zaproponował nam kanalizację kanałową z jednostką wewnętrzną (ok. 10 kW, jednostka zewnętrzna na balkonie, odprowadzenie skroplin w łazience) jako lepsze (i w zasadzie jedyne możliwe) rozwiązanie.

Trochę trudno nam było przełknąć to, że konieczne będzie obniżenie sufitu w przedpokoju na tak dużej (1,5 x 1 m) przestrzeni, bo mieszkanie ma tylko 2,5 m wysokości. Ale cóż, trzeba to trzeba ???? Zanim jednak zleciliśmy zakup zamieściliśmy post na forum naszego bloku czy ktoś nie klimatyzował mieszkania o identycznym rozkładzie i tam kilka osób (w tym montujących klimę) bardzo się zdziwiło, że ktoś proponuje coś innego niż multisplit.

W rezultacie jesteśmy w kropce ???? Mamy z jednej strony opinię specjalisty, że koniecznie kanałówka. Z drugiej strony opinie kilku osób (w tym specjalisty), że tylko multisplit. Będę wdzięczna za wszelkie rady i opinie, bo zupełnie nie wiem jak z tym dalej ruszyć.

2

Odp: Kanałowa do mieszkania 66 m2. Czy jednak multisplit?

Absurd. 10 kW na mieszkanie o powierzchni 60m2 ???!!!!. Mogę się założyć że 5 kW zupełnie wystarczy. Sobie bym zamontował 3,5 kW . Zamontowałem setki klim i w teraz montuje 3,5 kW kanałówkę na 100m domek . Współczesne domy są tak izolowane że aby ogrzać dom o powierzchni 100m2 potrzeba 3 kW . To samo dotyczy chłodzenia . Jeżeli ktoś ma duże szyby bez żaluzji od południowej strony - wtedy potrzeba dużo mocy . Jeżeli masz dobrą izolację to wystarczy niewiele mocy. Trzeba założyć , że zmniejszamy temperaturę w mieszkaniu w lecie o 3-4 stopnie  z 28 stopni na 24-25 . To zupełnie wystarczy. Mam kilku klientów którzy utrzymują temperaturę 22 St C  Jeżeli ktoś montuje 10 kW - to najniższy bieg jednostki wewntrznej to 800m3/h . Włącz sobie kolego 800m3 /h i zobaczysz jaki bedziesz miał przeciąg . Nie mówiąc o ilości anemostatów żeby to rozłożyć Musisz zamontować 8 anemostatów fi 160 każdy o wydajności 100m3/h .  Życzę dobrej zabawy . Standardem w takim mieszkaniu jest jeden split 3,5 kW w stołowym pokoju . Jednostka zewnętrzna na balkonie . jak ktoś chce mieć luksus to split w każdym pokoju  i  wtedy nie ma wyjścia . Jednostka zewnętrzna musi mieć 6-7 kW bo inaczej nie bedzie działać. Takie są standardy.

Ostatnio edytowany przez jacek 64 (2021-05-01 10:38:44)

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Kanałowa do mieszkania 66 m2. Czy jednak multisplit?

Pomijając to:  lol

Beatika napisał/a:

...Wykonawca zaproponował nam kanalizację kanałową....

też skłaniałbym się do multisplita.

4

Odp: Kanałowa do mieszkania 66 m2. Czy jednak multisplit?

Proponujesz rozwiązania kompromisowe stosując  jeden klimatyzator w miejscu gdzie najlepiej rozprowadzi chłód po całym mieszkaniu . Też ten model często  stosuje, sami klienci mnie tego nauczyli. Ale są też tacy , którzy nie chcą aby ich drzwi do gabinetu czy sypialni były cały czas otwarte aby chłód mógł dotrzeć z korytarza. Pamiętaj przy doborze o cieple utajonym . Jak przyjdzie gorący i wilgotny dzień to może się okazać , że klima nie wyrobi.