Temat: Klimatyzator Gree Bora - głośna praca na wolnych obrotach - "gwizdanie

Gorąca prośba o pomoc.

Mam klimatyzator Gree Bora 2,5 kW (GWH09AAB-K6DNA4A/I), zainstalowany w maju ubiegłego roku, oczywiście przez autoryzowanego instalatora Gree.

Klimatyzator chłodzi prawidłowo, do jednostki wewnętrznej nie mam żadnych zastrzeżeń, do temperatur nawiewu również.

Problemem jest głośne "gwizdanie" jednostki zewnętrznej  podczas pracy sprężarki na bardzo małych obrotach - przy poborze prądu rzędu 60-65 W. Są to najwolniejsze możliwe obroty sprężarki. Jednostka zewnętrzna  jest głośniejsza przy poborze 60 - 65 W niż przy pracy na maksymalnych obrotach. Nie umiem nazwać tego dźwięku -  mnie kojarzy się z odgłosami nienaoliwionej pompy. Problem występuje od nowości.
Problem zgłosiłem instalatorowi - podłączył aparaturę (chyba sprawdzał ciśnienia) i stwierdził, że klimatyzacja pracuje prawidłowo. Niestety podczas wizyty instalatora nie udało się ?zmusić? jednostki zewnętrznej by pracowała na wolnych obrotach.

Wiem, że to tani model, ale wybrałem Borę ze względu na niską wysokość jednostki wewnętrznej - 25 cm. Nie brałem pod uwagę, że praca na najniższych obrotach może być bardziej uciążliwa niż na wysokich.

Poniżej załączam dwa filmiki:

1.    Głośna praca jednostki zewnętrznej na wolnych obrotach. Podobny dźwięk emituje posiadana przeze mnie klimatyzacja LG Standard Plus (PC 12 SQ), ale tam muszę przyłożyć ucho do jednostki zewnętrznej, żeby usłyszeć, a w Gree Bora? dźwięk jest uciążliwy przez uchylone okno, gdy siedzę trzy metry od okna, a w pokoje jest włączony telewizor - https://youtu.be/0ky0OZCcvv8

2.    Zmiana wydawanego dźwięku przy wzroście obrotów. Od ok. dziesiątej sekundy agregat przyspiesza i od ok. 28 sekundy staje się praktycznie niesłyszalny (stałem przecież obok) - osiąga pobór ok. 200 Wat prądu https://youtu.be/ZWQukApAWds.

Wybaczcie, ale odgłosów tła nie byłem w stanie odseparować  - mieszkam w bardzo głośnej okolicy (psy, samochody, tramwaje itp.) .

Prośba do Was o informacje:

1.    Czy taka praca jednostki zewnętrznej to norma, czy jednak opisane syndromy wskazują na uszkodzenie?

2.    Jeżeli mój opis wskazuje na uszkodzenie, to jaka przyczyna jest najbardziej prawdopodobna? Wiem, że bez diagnostyki sprzętu trudno stwierdzić, ale może są jakieś typowe przyczyny takiego zachowania. Problem jest od nowości.

3.    Co mam zrobić, jeżeli mój opis wskazuje na uszkodzenie, a instalator "zaprze się", że jest OK? Czy bezpośredni kontakt z Gree może pomóc?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie.

Ostatnio edytowany przez PiotrekC (2021-07-26 20:31:32)

2

Odp: Klimatyzator Gree Bora - głośna praca na wolnych obrotach - "gwizdanie

Nikt nie pomoże?  sad

forum.klimatyzacja.pl

3

Odp: Klimatyzator Gree Bora - głośna praca na wolnych obrotach - "gwizdanie

65 wat przy pracującej sprężarce to trochę dziwne. Sprawdź na tabliczce minimalną. moc

BLOKADA ROBOTÓW INTERNETOWYCH.
ile to jest 2+3

4

Odp: Klimatyzator Gree Bora - głośna praca na wolnych obrotach - "gwizdanie

Dzięki serdeczne za pomoc.

Na tabliczce nie widzę mocy minimalnej. Zdjęcie tabliczki - pod linkiem i w załączeniu https://drive.google.com/file/d/1asqSby … sp=sharing

Parametry z katalogu Gree - https://drive.google.com/file/d/1CeyR-9 … sp=sharing

Pomiar dokonuję licznikiem VOLTCRAFT SEM6000 - amatorski, ale wydaje się, że działa prawidłowo - https://www.conrad.pl/p/licznik-kosztow … th-1558906.

Post's attachments

Gree Bora - Tabliczka.PNG 703.64 kb, nigdy jeszcze nie pobrano pliku. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

5

Odp: Klimatyzator Gree Bora - głośna praca na wolnych obrotach - "gwizdanie

Jeśli Instalator ma Certyfikat Autoryzacyjny Gree, to kontakt z Free Polska na pewno pomoże. Zresztą tak, czy siak nie zaszkodzi zadzwonić  z tym problemem do nich do Działu Technicznego. Pracują tam naprawdę ogarnięci ludzie. Prowadzili mnie przez cały cykl diagnostyki, stwierdzili wadę j.z. i skierowali do autoryzowanej hurtowni z której sprzęt pochodzi, aby tam pozytywnie rozpatrzyli zwrot kasy za sprzęt (bo Klientowi założyłem innej firmy żeby nie czekał).

6

Odp: Klimatyzator Gree Bora - głośna praca na wolnych obrotach - "gwizdanie

Czy udało Ci się rozwiązać problem?