Temat: Brak kratki wentylacjnej w aneksie kuchennych

Witam

Robimy remont duzej kawalerki i jesteśmy w trakcie przenoszenia kuchni do aneksu kuchennego w pokoju. Z zamknietej kuchni chcemy zrobić pokój. Problemem jest brak wentylacji w pokoju gdzie ma byc aneks.

Jest plan aby przerzucić kratkę wentylacją z obecnej kuchni przez ścianę tak aby wychodziła na pokój z aneksem kuchennym. Szczegóły na załączonym obrazku.

https://imageupload.io/i/QuIP86g15F

Są dwie opcje:
1. Wyprowadzenie kratki z kanału wentylacyjnego nr 2 (od łazienki). Najprostrze rozwiązanie, bo jest najbliżej pokoju, ale pytanie czy od jednego kanału mogą wychodzić dwie kratki?
2. Przeciągnięcie kratki z kanału wentylacyjnego nr 1 (Od kuchni)

Jeśli dobrze rozumiem prawo budowlane to taki pokój z aneksem kuchennym stanowi integralną całość i w gruncie rzeczy aneks posiada grawitacyjną wentylację wywiewną i nie ma większego znaczenia gdzie dokładnie znajduje się kratka (przy kuchence, czy lodówce, czy przy wejsciu do pomieszczenia)? Ważne tylko aby była usytuowana nie wiecej niż 0,15 m poniżej płaszczyzny sufitu.

Tu najważniejsze pytanie, czy przy zastosowaniu pierwszego czy drugiego rozwiązania nie będzie problemów przy kontroli wentylacji?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc smile

2

Odp: Brak kratki wentylacjnej w aneksie kuchennych

Opcje:

1) Niepoprawna, nie mogą być dwie kratki podłączone do jednego pionu, w przypadku wentylacji grawitacyjnej każdy wyciąg musi mieć swój indywidualny pion. Mogą być problemy przy kontroli.

2) Ok. Weź tylko pod uwagę że wyciąg będzie dosyć oddalony od aneksu - zapachy i zanieczyszczenia które ma usuwać będą musiały przejść tę drogę, czyli summa summarum 1/3 pokoju, zanim zostaną wyciągnięte, dlatego kratki powinny być blisko aneksu (ale np. nie tuż nad płytą grzewczą żeby tłuszcz ich nie paskudził)

forum.klimatyzacja.pl