Temat: Wymiana kompresora. Ile oleju do układu?

Witam. Lato się zbliża, pora się wziąć za klimatyzację. Jako, że kompresor na niskich obrotach nie robi właściwych ciśnień, postanowiłem go wymienić. Udało mi się po taniości kupić nówkę hella. I tu zaczyna się kłopot. W tamtym roku ożywiłem układ, ale władowałem do niego za dużo oleju, później zrobiłem kilkanaście serwisów w odstępach kilkudniowych, cały czas wybierając olej z układu. Na końcu odzyskiwałem już sam czynnik, ale nie wiem ile tak na prawdę tego oleju zostało w układzie. Płukanie nie wchodzi w grę, za dużo roboty. Nowy kompresor jest zalany olejem, nie wiem w jakiej ilości. Jak myślicie, podać mu przy serwisie olej? Pozdrawiam

2

Odp: Wymiana kompresora. Ile oleju do układu?

Przy takim podejsciu najprawdopodobniej zatrze Ci się kompresor w związku z brakiem oleju lub jego nadmiarem.

forum.klimatyzacja.pl

3

microsofter napisał/a:

Płukanie nie wchodzi w grę, za dużo roboty.

Aha skoro tak to lej śmiało bez oleju, zobaczysz czy będzie stukał i dolewaj po trochę może zamilknie  lol

Szkoda Ci na płukanie gdy masz nówkę sztukę? Za dużo roboty? Chłopie ogarnij się...

4

Oleju jest tyle co potrzeba do zamontowania sprężarki w fabryce, nie więcej jak 50ml
Wykluczenie układ, zakupy właściwy olej i napelnij go tyle ile zaleca producent twojego auta
Możesz od tej wartości odjąć 30ml na sprezarke

5

radeklimat mam pytanie jesteś moderatorem ? Wiec co wypisujesz ? Po zatarciu musisz wypłukać układ i zostawiasz sprężarkę nową z jej zawartością oleju. Są też info ile do jakiego układu i sprężarki. Dalej przy wymianie sprężarki bez płukania trzeba ok. 50% ująć oleju. Takie zasady od lat. Pozdrawiam

6

Panowie, nie bijcie tylko za wcięcie w temat, ma ktoś spis pojemności oleju do sprężarek ?

7

W większości przypadków tyle oleju jest w nowej spręzarce ile wchodzi na cały układ w samochodzie

8

microsofter napisał/a:

zrobiłem kilkanaście serwisów w odstępach kilkudniowych, cały czas wybierając olej z układu. Na końcu odzyskiwałem już sam czynnik

Kilkanaście ,,serwisów'' Prawdopodobnie usunięcie oleju metodą płukania układu wyszłoby taniej  ?

9

mggriso napisał/a:

radeklimat mam pytanie jesteś moderatorem ? Wiec co wypisujesz ? Po zatarciu musisz wypłukać układ i zostawiasz sprężarkę nową z jej zawartością oleju. Są też info ile do jakiego układu i sprężarki. Dalej przy wymianie sprężarki bez płukania trzeba ok. 50% ująć oleju. Takie zasady od lat. Pozdrawiam

Powinienem napisać zmontowania czyli sprężarka Nowa wyjęta z pudełka reszta bez zmian

10

radekklimat napisał/a:
mggriso napisał/a:

Powinienem napisać zmontowania czyli sprężarka Nowa wyjęta z pudełka reszta bez zmian

W nowej sprężarce jest tyle oleju ile wymaga układ - rozbieżności są gdy jedna spręzarka pracuje w ukladzie jedno i dwuparownikowym.
Sprężarki bez oleju czy z 50ml pozostawiam bez komentarza... Jak one sa testowane?

11

Fabrycznie nie wiem czy są testowane
Kupując nowy kompresor czy do klimy czy do do agregatu nie spotkałem się jeszcze żeby było oleju tyle co w układzie tym bardziej że producent nie musi wiedzieć do czego to idzie.
Na opakowaniu np ze sprężarka TM jest wręcz napisane ze NO OIL.

12

Radek,
sprężarki TM są nietypowe pod wzgledme tego, że producent rzeczywiscie nie wie do czego będzie uzyta.
Jedna do osobówek - robiobne sa pod konkretne zamwówienie producenta samochodu i oleju wiadomo ile ma byc

13

mg napisał/a:
microsofter napisał/a:

zrobiłem kilkanaście serwisów w odstępach kilkudniowych, cały czas wybierając olej z układu. Na końcu odzyskiwałem już sam czynnik

Kilkanaście ,,serwisów'' Prawdopodobnie usunięcie oleju metodą płukania układu wyszłoby taniej  ?

Nie wyszłoby, bo mnie to nic nie kosztowało. Mam w pracy maszynę. A za sprężarkę dałem 200 zł. Jest oryginalnie zakorkowana, wewnątrz 200ml oleju, sprawdziłem ostatnio.
Dlatego, że taka cena, zdecydowałem się na wymianę. A jak mam dać jeszcze 500 za płukanie układu, do tego 200 za osuszacz, który rok temu wymieniem, to mija się to z celem, szczególnie, że klima w aucie działa. Dziś w Krakowie 28 st, na najwyższym biegu dmuchawy z kratek 6 stopni. Problem tylko w tym, że jadąc w korku działała kiepsko, dopiero jak wyjechałem na obwodnicę, zaczęła mrozić.
Do układu mi wchodzi 160ml oleju. Wg producenta, przy wymianie sprężarki, mam wlać do niej tyle oleju, ile odzyskam, ale nie mniej niż 90ml. I tak chyba zrobię.

14

Witam.
nie chcę zakładać nowego wątku w związku z tym odgrzeję kotleta.
Dwa pytania:
1) z czego może wynikać różnica, że na takich samych sprężarkach VALEO DCS 17IC (co prawda numery Renault są inne ale Valeo jest ten sam) widnieje dwie różne objętości oleju jaki trzeba nalać do sprężarki. Na jednym jest 230cm sześciennych, a na drugim 120 cm sześciennych.

Zgodnie z naklejką ja swój zalałem 230 mililitrami oleju. Po krótkim czasie klima przestała chłodzić (kompresor się załącza). Gdy chciałem zajrzeć do dyszy rozprężnej okazało się, że w w układzie jest bardzo dużo oleju co prawdopodobnie powoduje zalepienie dyszy rozprężnej przez co gaz nie może się rozprężyć.

2) i tu moje drugie pytanie. czy olej z kompresora w przypadku kiedy zostało go nalane za dużo może zostać wtłoczony do układu (do rurek)?

Jeśli jest to komuś potrzebne to chodzi o Renault Espace 2,0 dCi z 2012 roku.

z góry dziękuję za pomoc