1

Temat: wentylator j.zew.

Witam

Panowie klimatyzator aux as-h09a4 / padir1 (inwerter), wentylator w jednostce zewnetrznej nie kreci... Nie myslac dlugo wyjalem wentylator aby dobrac podobny lub taki sam na szybko stwierdzajac ze padl silnik. Przyjezdzam do firmy podpialem na krotko i kreci sie ...

Jutro jade do klienta ponownie, zakładam ze kondenator 3uF / 450V mogl pasc, ale macie jeszcze jakies sugestie co moze byc jeszcze nie tak?

Niestety nic nie mierzylem i nie moge narazie podac wiecej info.

Pozdrawiam

2

Odp: wentylator j.zew.

Niestety ja też nic nie mierzyłem i mogę jedynie odpowiedzieć,że coś się zepsuło.
Pozdrawiam

forum.klimatyzacja.pl

3

jakie było ciśnienie ,jakiego gazu,na grzaniu i na chłodzeniu .

4

barbie napisał/a:

jakie było ciśnienie ,jakiego gazu,na grzaniu i na chłodzeniu .

chłodzenie: na poczatku okolo 5 barow pozniej wzroslo do 8, czynnik R 410A, grzania nie wlaczylem

Ostatnio edytowany przez m4Ti (2012-01-12 20:29:23)

5

czy skraplacz był gorący ? .

6

mAti, a kto zgłosił usterkę i dlaczego (jakie były objawy nieprawidłowego działania) ??

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

7

5 potem 8 bar na tłoczeniu ,to niby po co miałby działać wentylator???horror

8

taka mała klima nie posiada możliwości pomiaru tłoczenia--ma tylko jeden port na ssaniu .

9

Barbie:

skraplacz byl gorący, czujka temperatury znajdujaca sie za skraplaczem pokazywala ze temperatura na zewnatrz to 45 stopni

Shitashi:
awarie zglosil uzytkownik klimy (klima chlodzi mu spizarke) ze klima chwile chlodzi a pozniej nie... co jest prawdą

Ostatnio edytowany przez m4Ti (2012-01-12 23:06:09)

10

może niech Klient wezwie jakiś serwis.
To co piszesz to amatorszczyzna.Chwilę chłodzi a potem nie,ale czy pracuje agregat gdy nie chłodzi ,no i LP wypadałoby zmierzyć.

11

awax napisał/a:

może niech Klient wezwie jakiś serwis.
To co piszesz to amatorszczyzna.Chwilę chłodzi a potem nie,ale czy pracuje agregat gdy nie chłodzi ,no i LP wypadałoby zmierzyć.

Nie czepiaj sie mistrzu, sprezarka pracuje caly czas... a to ze "klima chwile chlodzi a pozniej nie " przekazal mi klient, a ja odpowiadalem na zapytanie Shitashi na co narzekał klient ...

Ostatnio edytowany przez m4Ti (2012-01-12 23:26:21)

12

Klient przekazał ,ale to Ty wymontowałeś wentylator.Jeżeli nie Masz pojęcia o naprawach to chociaż w pytaniu podaj objawy w sposób umożliwiający udzielenie porady.
Czepiam się dlatego,że zbyt dużo czasu tracimy na odszukiwanie co popsuli serwisanci wezwani w pierwszej kolejności.W tym klimatyzatorku zdiagnozować usterkę potrafi każdy prawdziwy serwisant w 5 minut.Naprawa to nie montaż.
Jak tam ze sprężarką ?czy juz ktoś Ci wymienił.?

13

Jeszcze jedno ,LP to wartość niskiego ciśnienia.

14

awax napisał/a:

Klient przekazał ,ale to Ty wymontowałeś wentylator.Jeżeli nie Masz pojęcia o naprawach to chociaż w pytaniu podaj objawy w sposób umożliwiający udzielenie porady.
Czepiam się dlatego,że zbyt dużo czasu tracimy na odszukiwanie co popsuli serwisanci wezwani w pierwszej kolejności.W tym klimatyzatorku zdiagnozować usterkę potrafi każdy prawdziwy serwisant w 5 minut.Naprawa to nie montaż.
Jak tam ze sprężarką ?czy juz ktoś Ci wymienił.?

Owszem naprawa to nie montaż, i masz rację usiłując mi udowodnić że nie jestem masterem w dziedzinie klimatyzacji, dlatego szukam pomocy na forum...

Wymontowałem wentylator bo się nie włączył przez dłuższy czas a skraplacz zrobił się ciepły,

Sprężarke pomógł mi wymienić kolega z tego własnie forum... jeszcze jakieś ale ?

awax napisał/a:

wiem ale nie bede wlutowywał zaworku aby podać Ci ten parametr

15

Chwilami zastanawiam się czy w ogóle czytać pewne posty a co dopiero aby odpowiadać na nie... Jak można na OKO wyjąć wentylator nie sprawdzając jego charakterystyk. Podstawowy miernik elektryczny minimum wiedzy elektrycznej i wszystko jasne. Róbmy to na czym się znamy. Pierwszy mój nazwijmy to nauczyciel powiedział mi tak: nauczysz się montować klimy po trzech latach a dopiero potem zajmij się serwisem.. I to jest prawda. Muszę tu przyznać rację awaxowi.... Pzdr

16

tommatiz napisał/a:

Chwilami zastanawiam się czy w ogóle czytać pewne posty a co dopiero aby odpowiadać na nie... Jak można na OKO wyjąć wentylator nie sprawdzając jego charakterystyk. Podstawowy miernik elektryczny minimum wiedzy elektrycznej i wszystko jasne. Róbmy to na czym się znamy. Pierwszy mój nazwijmy to nauczyciel powiedział mi tak: nauczysz się montować klimy po trzech latach a dopiero potem zajmij się serwisem.. I to jest prawda. Muszę tu przyznać rację awaxowi.... Pzdr

Aby sprawdzic charakterystyke (jak to ładnie nazwałeś) owego silnika wentylatora musialem go zdemontowac, dostep do jednostki byl taki iz nie dalo sie podejsc z miernikiem do plytki elektroniki jz, ktora jest umiejscowiona bardzo niefortunnie w tej jednostce (u samej góry jednostki w pozycji poziomej) a sama jednostka była podwieszona wcześniej a poźniej praktycznie na niej ktoś dorobił daszek...

pytam więc raz jeszcze jeśli silnik jest sprawny jakie mogą być przyczyny jego niedziałania ?

PS. Czy wszyscy masta na tym forum posiedli wiedze z zakresu serwisu klimatyzacji wraz z mlekiem matki ? Nigdy nikt nic nie spier* i nie postawił złej diagnozy?

Ostatnio edytowany przez m4Ti (2012-01-13 00:08:55)

17

Do sprawdzenia silnika potrzebujesz jedynie wypiąć z elektroniki kostkę i na pinach robisz pomiar. Silnik może źle działać bądź w ogóle bo: padła elektronika wewnętrzna bądź padła elektronika zewnętrzna. Aby zacząć naprawiać klimatyzator typu split musisz wyeliminować błąd skraplacza albo parownika. Na ogół błędnie pracuje tylko jedna jednostka. Podpowiedź " nie zawsze jak nie działa wentylator w skraplaczu to wina jest jednostki zewnętrznej" Pzdr P.S. W tym fachu nie można pozwolić sobie na błędy bo wyobraź sobie że tego klienta masz oddalonego od siebie o 120 km w jedną stronę. Pokryjesz sam koszty dojazdu po kilka razy czy będziesz sam chciał za to płacić? Nie pisze tego w złej wierze po prostu aby zacząć serwisować trzeba mieć minimum wiedzy z tego zakresu. Pzdr

18

dzięki

19

awax napisał/a:

5 potem 8 bar na tłoczeniu ,to niby po co miałby działać wentylator???horror

100% racji  smile Pomyśleć  smile

20

Kolego,jedż do Klienta zamontuj z powrotem wentylator i stojąc przed klimatyzatorem 5 minut pomyśl.To więcej niż 5 godzin bezsensownego demontowania podzespołów.
Jeżeli Masz naprawdę tylko złącze serwisowe HP (co mnie trochę dziwi) to przecież Masz funkcje grzania.
Podstawa to wartość ciśnień w układzie,znając je dopiero można szukać usterki kolejno eliminując najbardziej prawdopodobne.
Nikt nie wyssał doświadczenia z mlekiem matki,ale jeżeli chcesz się uczyć na błędach to rób to na własnych urządzeniach,nie nieświadomego Klienta.
Pozdrawiam i powodzenia,szczerze

Moim zdaniem trzeba zacząć od tego postu który znajduje sie na innym forum
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1421384.html

Jak nauczymy sie obsługi miernika, to przejdziemy do następnego tematu
Osobiście nie lubię jak ktoś naprawia metodą prób i błędów.
m4Ti nie ma sie na co obrażać popełniłeś gafę i bardzo dobrze że zostałeś oblany kubłem zimnej wody. Powinieneś to zapamiętać na dłużej. Na następny raz pojedziesz i jak zobaczysz że nic nie działa to co zaczniesz od wymiany całej jednostki?
Sam to przemyśl co zrobiłeś....

22

Jak ja lubię czytać te forum...  big_smile

m4Ti napisał/a:
awax napisał/a:

wiem ale nie bede wlutowywał zaworku aby podać Ci ten parametr

no takich jaj na tym forum to jeszcze nie było.
Moim zdaniem dobrze sprawdź czy to jest LP czy HP
Może nie być HP ale LP jest na pewno

LP to ta grubsza rurka!!!

24

Tyle,że wskazania 5 rosnące do 8 bar wskazują ,że to tłoczenie.Chyba,że mamy funkcję grzania.

awax napisał/a:

Tyle,że wskazania 5 rosnące do 8 bar wskazują ,że to tłoczenie.Chyba,że mamy funkcję grzania.

zobacz tutaj i powiedz co myslisz
http://www.martynex.pl/klimatyzacja-asw … -p-77.html
lub tu
http://www.kamapoznan.pl/klimatyzator-a … p-837.html

chyba???

Ostatnio edytowany przez Bogdan_New_Jersey (2012-01-14 14:08:46)