1

Temat: Przewody do azotu

Posiadam butlę z azotem i reduktor 30 bar, pytanie co dalej?
1. Czy niezbędny jest manometr, czy można obyć się bez niego obserwując spadek ciśnienia na reduktorze?
2. Gdzie mogę kupić 3 przewody do azotu, które wytrzymają spokojnie ciśnienie 25 bar?
3. Czy najtańszy zestaw manometr + przewody za ok. 200zł (z portalu aukcyjnego), sprawdzi się do azotu? Dokładniej chodzi mi o przewody (żółty, niebieski, czerwony) czy wytrzymają tak wysokie ciśnienie.

2

Odp: Przewody do azotu

Nie wiem jak te najtańsze, ale przewody z Refco to są do 60 bar-ów.

Kiedy wszystko inne zawiedzie - przeczytaj instrukcję.

forum.klimatyzacja.pl

3

1. Potrzebny
2.Aledrogo, Laser-Sinex, i mnóstwo innych nawet zbrojony do ropy z Agromy powinien wytrzymać big_smile
3.ryzyk-fizyk

4

Czerwone wytrzymują, gorzej z żółtymi. Osobiście polecam niebieskie, wytrzymują wysokie i bardzo niskie ciśnienie.

5

Przewody Refco są opisane jakie ciśnienię wytrzymują. Ale nie zwrociłem uwagi czy jest różnica między kolorami , Bardziej zakres manometrów.Niebieski czerwony,Manometr na reduktorze jest mało dokładny .zresztą jak wyobrażasz sobie próbę ciśnieniową.Zostawiasz reduktor z butlą ?Sam reduktor?
jeśli chodzi o próbę ciśnieniową rozróżniłbym dwa rodzaje .Na twój użytek i tą związaną z odbiorem technicznym calości instalacji(protokółz próby),W przypadku pierwszej potrzebujesz bardzo dokładnego mamometru (używm elektronicznego wskazanie do 0.01bar pokazuje ubytek zwłaszcza na małych instalacjach w (sposób oczywisty).Gorzej z większymi instalacjami, ale takiej dokładności na zegerze nie uzyskasz,
W przypadku odbioru technicznego pposługuję się formularzem,badam ciśnienie iu temperaturę na początku, temp.po 24godz, obliczam jaki jest douszczalny spadek ciśnienia  i porównuję go z ciśnieniem na ukladzie.Jest dobrze lub żle.
Osobiście do próby ciśnieniowej wykorzysyuję końcowki chlodnicze (po zużytych przewodach Refco,ale są zakute na wężu od hydrauliki siłowej (160br) 2x12 m kosztowało mnie około 300zł brutto.Jaka wygoda .Butla w samochodzie a ty napełniasz instalację 12lub 24m dalej,nie stosuję reduktora ,ale ta czynność wykonywana jest przez dwie osoby,kontakt głos ,gesty lub krótkofalowka,
Na butlę wkręcam uniwersalne przylącze z możliwością podłączenia pod wkręcaną końcowę (refco).Zajmujemy się rornież sprawdzaniem  naprawą i legalizacją zaworow bezpieczeństwa,W tym przypadku ze względu na zakres pomiarowy manometru używamy butki pośredniej tzn napełniam z dużej butli butlę małą do ciśnienia mniejszego niż zakres pomiarowy manometru ,zamykam zawor na dużej butli a korzystam z malej butli.W przypadku spadku ciśnienia ponownie napełniam butlę pośrednią.Reduktor służy nam praktycznie do sprawdzenia ciśnienia w dużej buli.