1

Temat: Czasowe wyłączanie klimatyzatora odłączeniem prądu a niezawodność

Witam,

Czy okresowe (kilka razy w tygodniu) wyłączanie i załączanie zasilania klimatyzatora szczególnie w trybie pompy ciepła wpływa na jego pracę i niezawodność? Chodzi mi o okresowe zdalne załączanie prądu w miarę potrzeb i w 2 taryfie.
Oczywiście nie myślę o sterowaniu temperaturą, które by było realizowane w trybie normalnej pracy.
Klimatyzator typu split inwerter firmy Daikin.

2

Odp: Czasowe wyłączanie klimatyzatora odłączeniem prądu a niezawodność

Jak z samochodem odpalanie na mrozie szkodzi silnikom z powodu gęstniejącego oleju .Podobnie z klimatyzacją .Nie wiem co to za klima, ale przy dużych maszynach jest wyraźnie napisane, że przed uruchomieniem musi się wygrzać. Tam dochodzi jeszcze jedno zjawisko zalegania płynu (czynnika chłodniczego) w oleju.

forum.klimatyzacja.pl

3

t1 napisał/a:

Chodzi mi o okresowe zdalne załączanie prądu w miarę potrzeb i w 2 taryfie.

Jeżeli sprężarka ma grzałkę karteru, to chamskie odcinanie zasilania powoduje jej wyłączenie i sprężarka z jej olejem nie są podgrzewane i nie będą gotowe do prawidłowej pracy . Zazwyczaj grzałka powinna być włączana poniżej 6 oC temp. otoczenia. Jej moc to max 100W więc nie jest to tragedia.
"Zaprogramować" można za to klimatyzator aby pracował tylko w II taryfie. Obecnie stosowane układy sterowania mają bardzo rozbudowane timery z programem tygodniowym włącznie. Wystarczy taki harmonogram stworzyć i używać.
Jak coś nie działa , Poczytaj instrukcję.... Stara, ale jara  maksyma . big_smile

4

Dziękuję za odpowiedź.
Nie jestem bezpośrednio związany z branżą klimatyzacji i nie chcę w nim grzebać.
Mam świadomość, że brutalne i wielokrotne przerwy zasilania klimatyzatora mogą powodować zagrożenia , stąd moje pytanie.
Producent chwali się, że klimatyzator wraca do przerwanej pracy po przywróceniu zasilania, miałem więc nadzieję, że tak prozaiczna sprawa jak włączanie grzałki odpowiednio wcześniej niż pompy jest załatwione konstrukcyjnie choćby przez najprostszy termik. Czyżby tak nie było?
Ponieważ mam możliwość zdalnej kontroli i sterowania przez internet różnymi urządzeniami w moim wiejskim domu i zostało kilka niewykorzystanych styczników w sterowniku, chciałem pójść na łatwiznę.
Jak widać, nie jest to właściwe a dopuszczalne tylko w sytuacjach awaryjnych (chociaż akurat przerwy dostaw prądu na wsi są częste) będę więc musiał podejść do klimatyzatora od strony pilota.

5

Nie wiem jaki to daikin   ale  może nie mieć grzałki, graniczne warunki pracy  klimatyzatora masz w karcie katalogowej  i  nie jest potrzebna żadna  grzałka  karteru   jeśli producent tego nie przewidział. Klimatyzator    się nie uruchomi   jeśli   przekroczone zostaną  graniczne  warunki pracy wszak  to inwerter i ma czujnik temperatury zewnętrznej.  Problem raczej leży  gdzie indziej  otóż  jak piszesz  klimatyzator działa jako pompa ciepła,  w tym trybie   zawór  4D  odwraca  bieg czynnika  w urządzeniu.  W przypadku działającej sprężarki   i nagłym zdjęciu    napięcia z zacisków   urządzenia  zawór 4D  natychmiast  przełącza się w tryb chłodzenia  a  rozpędzona sprężarka  zanim się  zatrzyma będzie jeszcze tłoczyć czynnik. Co się  stanie  ze sprężarką   gdy pojawi się  CIECZ  na   ssaniu  to koledzy  Ci wytłumaczą.

6

gadget napisał/a:

W przypadku działającej sprężarki   i nagłym zdjęciu    napięcia z zacisków   urządzenia  zawór 4D  natychmiast  przełącza się w tryb chłodzenia  a  rozpędzona sprężarka  zanim się  zatrzyma będzie jeszcze tłoczyć czynnik.

Bardzo ciekawa i ważna uwaga!!! Zapamiętam sobie. Szczególnie że nie brałem jej nigdy pod uwagę.
Dziękuję i gratuluję wyobraźni.
Co prawda sprężarka pracująca pod obciążeniem zatrzymuje się bardzo szybko, ale ciśnienie przed elementem rozprężnym (spora objętość skraplacza) nie spada tak szybko i przełączenie zaworu 4D spowoduje niezłe uderzenie ciśnienia w instalację.
Z tą cieczą na ssaniu sprężarki może być różnie w zależności od czasu do kolejnego załączenia i wielkości otwarcia elektronicznego zaworu rozprężnego w momencie odcięcia zasilania.
Poza tym elektronika ma w swoich zasilaczach kondensatory i nawet po zaniku napięcia zasilającego pewne układy chwilę działają. Jak działają i co są zdolne zrobić tymi resztkami energii jest trudne do przewidzenia.
Tak więc jest to kolejny argument aby "takich numerów" nie robić i co może się stać gdy wyłączenie nie wynika z bezsensownego sterownia, tylko z awarii zasilania.
Swoją drogą wytłumaczenie tego elektrykom jest ... praktycznie niewykonalne.

7

Dlatego inwerter po wyłączeniu pilotem j.z pracuje jeszcze przez parę sekund

8

gadget napisał/a:

Problem raczej leży  gdzie indziej  otóż  jak piszesz  klimatyzator działa jako pompa ciepła,  w tym trybie   zawór  4D  odwraca  bieg czynnika  w urządzeniu.  W przypadku działającej sprężarki   i nagłym zdjęciu    napięcia z zacisków   urządzenia  zawór 4D  natychmiast  przełącza się w tryb chłodzenia  a  rozpędzona sprężarka  zanim się  zatrzyma będzie jeszcze tłoczyć czynnik. Co się  stanie  ze sprężarką   gdy pojawi się  CIECZ  na   ssaniu  to koledzy  Ci wytłumaczą.

Jestem z wykształcenia tylko prostym elektrykiem, automatykiem i metrologiem ale muszę stwierdzić, ze takie działanie urządzenia woła o pomstę do nieba. Chyba, że założymy celowe psucie sprężarki.
To by znaczyło, ze każde wyłączenie prądu przez elektrownie lub problem w obwodzie
zasilania klimatyzatora potencjalnie skutkuje poważną awarią. Zaczynam się bać, bo liczbę niespodziewanych wyłączeń w roku szacuję na kilkanaście.

9

Jeśli jest to Daikin to może mieć na płycie dodatkowy styk do sterowania zewnętrznego on/off ,proponuje pogrzebać w dokumentacji ,lub zasięgnąć informacji u producenta .Teraz jest dużo  różnych rozwiązań sterowania przez Wi-Fi, WEB serwer itp może mają dodatkowy moduł do tego typu rozwiązań .Kilkanaście wyłączeń w ciągu roku to nie wyłączenie kilka razy w tygodniu co daje kilka set w roku.skoro jesteś automatykiem to doskonale wiesz ,że wiele układów automatyki ma podtrzymanie przez ups z różnych powodów. chamskie wyłączanie urządzeń podczas cyklu pracy uszkadza lub skraca życie urządzenia.

10

t1 napisał/a:

Jestem z wykształcenia tylko prostym elektrykiem, automatykiem i metrologiem ale muszę stwierdzić, ze takie działanie urządzenia woła o pomstę do nieba. Chyba, że założymy celowe psucie sprężarki.
To by znaczyło, ze każde wyłączenie prądu przez elektrownie lub problem w obwodzie
zasilania klimatyzatora potencjalnie skutkuje poważną awarią. Zaczynam się bać, bo liczbę niespodziewanych wyłączeń w roku szacuję na kilkanaście.

Awaria może wystąpić tylko przy grzaniu. Nie ma tego problemu  przy chłodzeniu. Czemu tak jest?  Kluczowym elementem  jest zawór 4D  ,który jest sterowany  cewką  w Twoim przypadku prawdopodobnie lepiej było by gdyby  był sterowany   silnikiem z przekładnią, ale tylko fantazja bo nie spotkałem  nigdzie takiego rozwiązania. Musisz  inaczej  rozwiązać sterownie może warto zagłębić  się w sterownie z pilota  to chyba popularny kod RC-5? Do sterowania domowymi gratami  polecam  nie drogą płyteczkę http://pl.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi ,którą można rozbudowywać   o prawie dowolne klocki. Z  pomocą  poradników   nie będziesz musiał znać Linuxa a  ograniczy Cię tylko wyobraźnia. Widziałem gdzieś w sieci  sterownie innych urządzeń  po IR, jest też pakiet  LIRC ale  tutaj można  chyba sterować Linuxem z dowolnego pilota, czyli odwrotny przypadek  jak u Ciebie ale może  dało by się  sterować czymś innym? Wracając urządzenia  to  działa  normalnie ma swoje wymagania jak  wiele innych. Przykład :  nagrzewnica   elektryczna 12kW   wyraźnie na niej pisze  że  przed odłączeniem z prądu   musi działać przez 15 minut   tylko w funkcji  wentylatora. Czy  producent też prosi się o uszkodzenie  grzałki?

11

t1 napisał/a:

Jestem z wykształcenia tylko prostym elektrykiem, automatykiem i metrologiem ale muszę stwierdzić, ze takie działanie urządzenia woła o pomstę do nieba.

O co Ci chodzi ? Jakie działanie urządzenia?
Przecież prawie wszystkie urządzenia elektryczne są wrażliwe na problemy sieci energetycznej. Mniej lub więcej ale jednak i mało które ma wbudowane zabezpieczenia chroniące je same. Przecież to kosztuje oraz mogło by się za mało psuć i ....wzrost gospodarczy by spadł.
Jednak należy odróżnić niezależne od producenta i użytkownika nieprawidłowe stany sieci energetycznej od GŁUPIEJ automatyki tnącej siekierą zasilanie skomplikowanego urządzenia!

t1 napisał/a:

Spokojnie. Te kilkanaście wyłączeń nie powinno uszkodzić urządzenia.
Wyłączenia nie są jeszcze takie tragiczne. Najgorsze są krótkie zaniki. Na tyle krótkie że sprężarka się zatrzyma a automatyka o tym nie wie lub "nie chce wiedzieć".
Problemy z siecią energetyczną dotyczą wszystkich użytkowników i musimy z tym żyć, bo koszt ew. zabezpieczeń przed takimi przypadkami byłby wielokrotnie większy od kosztu samego urządzenia.
Po prostu raz na ileś tysięcy problemów z siecią nastąpi uszkodzenie urządzenia i na kogo padnie na tego bęc. Trudno.

gadget napisał/a:

Kluczowym elementem  jest zawór 4D  ,który jest sterowany  cewką  w Twoim przypadku prawdopodobnie lepiej było by gdyby  był sterowany   silnikiem z przekładnią, ale tylko fantazja bo nie spotkałem  nigdzie takiego rozwiązania.

I nie spotkasz. Taki zawór z siłownikiem byłby pewnie wielkości sprężarki i kosztował by tle co drugi klimatyzator.
Zawory 4D są typowymi zaworami działania pośredniego z pilotem. Czyli wykorzystującymi do przełączenia energię układu który przełączają.
Teoretycznie mozna by próbować robić jakieś zatrzaski położeń, ale znów poszlibysmy w koszty i komplikację układów obniżająca ich niezawodność.
Klimatyzator z założenia jest urządzeniem domowym i nie stawia się wobec niego jakiś wielkich wymagań niezawodnościowych. Nie powinien obsługiwać żadnych newralgicznych instalacji np. serwerowni. Niestety ze względu na "oszczędności idioty" robi się to na co dzień a potem jest płacz i zgrzytanie zębów.
Urządzenia zapewniające większe bezpieczeństwo kosztują wielokrotnie więcej, choć w dzisiejszych czasach ogólnego dziadostwa nawet i te bardzo drogie mają wiele "brudu za paznokciami".
Patrz opisywane przeze mnie problemy z Rittalem.

12

Zaworami dwudrogowymi np w funkcji grzania steruje czas.Temperatura parownika uruchamia turbinę.Cztery drogi mają niektórzy.Cztery odejścia oznaczają tylko dwie drogi obiegu czynnika.Albo grzeję albo chłodzę.http://www.fachowyinstalator.pl/pompy-ciepla/467-chlodzenie-pompa-ciepla.html

Nie ja pierwszy zadam pytanie jak można zlikwidować swój profil.Co z Patuxem?

13

jack63 napisał/a:

Przecież prawie wszystkie urządzenia elektryczne są wrażliwe na problemy sieci energetycznej. Mniej lub więcej ale jednak i mało które ma wbudowane zabezpieczenia chroniące je same. Przecież to kosztuje oraz mogło by się za mało psuć i ....wzrost gospodarczy by spadł.
Jednak należy odróżnić niezależne od producenta i użytkownika nieprawidłowe stany sieci energetycznej od GŁUPIEJ automatyki tnącej siekierą zasilanie skomplikowanego urządzenia!

Dzisiaj zaprogramowałem klimatyzator w trybie pompy ciepła aby włączał się na 2 godziny  w drugiej taryfie, konkretnie od 13 do 15. Niestety nie można zaprogramować dwóch czasów a więc jedna z pór II taryfy jest stracona. Traf chciał, że ok. 14 padło zasilanie na pół godziny. O 14:30 zasilanie wróciło, klimatyzator wystartował i pięknie zaczął grzać, jednak stracił pamięć timera. Więc gdybym go zostawił bez możliwości swojej reakcji grzałby na okrągło przez tydzień. Odpowiednio gdyby wyłączyli prąd poza 2 taryfą nigdy by się nie włączył. Potwierdzam więc swoją jak najgorszą opinię o oprogramowaniu klimatyzatora. Może go zaprojektowali wspaniali chłodnicy ale automatycy z nich żadni. W tej sytuacji muszę więc zrobić sterownik zewnętrzny. Szkoda, że nie ma oddzielnych linii włącz i wyłącz. Jeden przycisk komplikuje układ, wymusza bowiem kontrolę stanu klimatyzatora.

14

jeśli chcesz założyć taki wyłącznik to robi się to tylko na j.w. W serwerowniach stosuje się takie zestawy do pracy naprzemiennej. Jednostka zew. zostaje cały czas pod napięciem nie wyłączają sie żadne grzałki ani nie zatrzymuje się nagle sprężarka.  Osobiście zamontowałem takich zestawów 9szt na 19 klimatyzatorach w jednym budynku według zaleceń producenta Fujitsu

15

Kolego  t1   tak działa każdy klimatyzator  nie tylko  firmy D. ale  każdej.  Mylą się wszyscy?   Może zapoznaj się z działaniem klimatyzatora  wpierw.   Ale mam  rozwiązanie   Twojego problemu    kosztuje około 1000zł  ( czy nawet więcej)  ale może sterować wszystkimi funkcjami  Twojego  wymarzonego urządzenia.   Chyba więcej   nie muszę   Ci tłumaczyć? http://zennio.com/products/clima/klic-dd .

Ja jednak   może dla sportu  spróbowałbym rozwiązania z  raspberry pi   koszt płytki to około 150  zł do tego płytka z  IR   wciskana  w  płytę matkę ( bez lutowania )  widziałem gdzieś za 6zł ( lutować się nie opłaca).  Do tego to już tylko konfiguracja,   w źródłach znalazłem     tylko taki klimatyzator http://lirc.sourceforge.net/remotes/hok … onditioner   a tutaj  gość   próbuje  odpalić http://raspberrypi.stackexchange.com/qu … ce-remotes   12 letniego daikina z PI. Może Ci się uda.  Oczywiście to rzeźbiarstwo ale jakże przyjemne. Efektem  ubocznym będzie to że zostaniesz "developerem" tego  oprogramowania  i nikt za rozwój  programu nie zapłaci Ci  nawet grosika.

16

Zanim wejdziemy w świat Rasbery Pi to może pilot naścienny przewodowy  załatwi sprawę lub złącze na płycie głównej opisane jaki DI. Ale żeby to potwierdzić potrzebny jest model urządzenia.

TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy a nic nie działa,
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a nikt nie wie dlaczego.

17

p.obelix napisał/a:

Zanim wejdziemy w świat Rasbery Pi to może pilot naścienny przewodowy  załatwi sprawę lub złącze na płycie głównej opisane jaki DI. Ale żeby to potwierdzić potrzebny jest model urządzenia.

Złącze DI mnie zainteresowało. Nie musiał bym czepiać się lutownicą do ścieżek przy włączniku jednostki wewnętrznej i LEDach.  Wspomniany styk uprościł by sprawę nawet gdybym musiał izolować się od sterownika transoptorami.
Z drugiej strony, ponieważ sprzęt jest na gwarancji myślałem raczej o bezinwazyjnym sterowaniu za  pomocą ekwiwalentu pilota IR na sterowniku z Ethernetem i ewentualnie jakimś czujnikiem patrzącym na diody stanu choćby kamerką USB.
Nie mam teraz pacjenta na widoku ale jak pamiętam model to FTXN60LV. Chociaż co do LV nie jestem pewien.
W każdym razie pojedynczy split easy inverter.

18

gadget napisał/a:

Kolego  t1   tak działa każdy klimatyzator  nie tylko  firmy D. ale  każdej.  Mylą się wszyscy?   Może zapoznaj się z działaniem klimatyzatora  wpierw.   Ale mam  rozwiązanie   Twojego problemu    kosztuje około 1000zł  ( czy nawet więcej)  ale może sterować wszystkimi funkcjami  Twojego  wymarzonego urządzenia.

Jest to niewątpliwie profesjonalne rozwiązanie. Ma jednak dla mnie dwie wady. Nie mam sterownika opartego o KNX i lubię widzieć swoje urządzenia w Internecie. Musiał bym więc zapłacić oprócz 1000 zł. dodatkowo jeszcze 1750zł. za moduł interface BUS KNX/ IP  Ethernet lub odpowiednią sumę za dedykowany sterownik z portem RJ45 jeśli takie istnieją.  Więc opracowanie własnego sterownika połączy przyjemne z pożytecznym, że o cenie o nie wspomnę.

19

t1 napisał/a:

Witam,

Czy okresowe (kilka razy w tygodniu) wyłączanie i załączanie zasilania klimatyzatora szczególnie w trybie pompy ciepła wpływa na jego pracę i niezawodność? Chodzi mi o okresowe zdalne załączanie prądu w miarę potrzeb i w 2 taryfie.
Oczywiście nie myślę o sterowaniu temperaturą, które by było realizowane w trybie normalnej pracy.
Klimatyzator typu split inwerter firmy Daikin.

Moim zdaniem nie jeżeli grzałka karteru jest wysterowana niezależnym zasilaniem od klimatyzatora poprzez styk pomocniczy NC stycznika i szeregowo wpiętego w ten obwód termostatu.Ktoś napisał 6 stopni.Może być.

Jeśli myślisz że kłócisz się z idiotą.To ten drugi myśli to samo co Ty.

20

Ja jednak   może dla sportu  spróbowałbym rozwiązania z  raspberry pi   koszt płytki to około 150  zł do tego płytka z  IR   wciskana  w  płytę matkę ( bez lutowania )  widziałem gdzieś za 6zł ( lutować się nie opłaca).  Do tego to już tylko konfiguracja,   w źródłach znalazłem     tylko taki klimatyzator http://lirc.sourceforge.net/remotes/hok … onditioner   a tutaj  gość   próbuje  odpalić http://raspberrypi.stackexchange.com/qu … ce-remotes   12 letniego daikina z PI. Może Ci się uda.  Oczywiście to rzeźbiarstwo ale jakże przyjemne. Efektem  ubocznym będzie to że zostaniesz "developerem" tego  oprogramowania  i nikt za rozwój  programu nie zapłaci Ci  nawet grosika.

A nie lepiej na arduino. Koszt 70zł dużo jest też wtykanych rozszerzeń do tego np: karta przekaźników nadajnik iR, odbiornik . Wydaje mi się że ta platforma jest bardziej popularna, jest dużo na ten temat w książkach i necie .Mam gdzieś zapisany link do programu na arduino odczytującego kod  pilota zapisany w podobnym formacie co podałeś.

Ostatnio edytowany przez Amfan (2015-01-05 22:57:45)

21

Pytanie brzmiało czy można a nie za pomocą czego kolego Amfan.Czasami zimą samochody są garażowane w ciepłych garażach ogrzewanych gdzie ich temperatura jest utrzymywana przez regulator temperatury.W blokowiskach zazwyczaj styk NC spełnia ZEC.Jack63 grzałka karteru jest integralną częścią elektrycznej instalacji chłodniczej pominiętej bynajmniej przez czujnik zaniku faz-presostaty-Zabezpieczona odpowiednim zabezpieczeniem nadmiarowo-prądowym ze stykiem pomocniczym w poważnych układach chłodniczych.Nie będę się rozpisywał.Sprężarka-układ chłodniczy nie powinien wystartować jeśli sprężarka posiada temperaturę równą lub niższą od otoczenia w jakim się znajduje.

Ostatnio edytowany przez joker (2015-01-06 00:34:44)

Jeśli myślisz że kłócisz się z idiotą.To ten drugi myśli to samo co Ty.