1

Temat: MAMY Akty Wykonawcze !!!

Witam
Pewnie już wiecie,że zostały opublikowane Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawach związanych z Ustawą o substancjach kontrolowanych??
Ciekawi mnie jakie nastroje?zwłaszcza po zapoznaniu się z kosztami certyfikacji personalnej i certyfikacji firm?
Myślę,że szara sfera mocno się wykruszy i będziemy mogli zaczać normalnie pracować.
smile

2

Odp: MAMY Akty Wykonawcze !!!

Ja nic nie wiem dasz jakiegoś linka?

Ostatnio edytowany przez Whisky (2015-12-16 21:49:40)

forum.klimatyzacja.pl

3

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015

pozycje 2072;2074;2119;2125 i kilka innych.
Zaczna obowiązywać 14 dni od publikacji tj. do końca roku.:)

4

Wszystko ładnie i pięknie ale dla takiego zwykłego wyjadacza nic tam nie ma. Nie znam ceny kursy certyfikatu itd.

5

Napisałem"i kilku innych"
Poszukaj,jest tam Rozporzadzenie z cenami certyfikacji;
Certyfikacja firmy 50% średniego wynagrodzenia czyli ponad 2 tysiące,
Certyfikacja personalna 10 % czyli ponad 400 zł,do tego koszt szkolenia i koszt egzaminu jakie będą zależy od tego kto będzie to robił.Myślę,że około 1500 zł minimum.
Troszeczkę się tego uzbiera.
Wyliczyłem,że firma zatrudniająca np 3 pracowników to wydatek rzędu 10 tysięcy.
Oczywiście jeszcze obowiązkowe wyposażenie,większe firmy to mają ,ale "hudraulicy" raczej nie. smile

6

Dzięki żeś to tak ładnie opisał. Czyli nic tylko szukać miejsca gdzie będę mógł to zrobić wink

7

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/2074/1

8

Whisky napisał/a:

Dzięki żeś to tak ładnie opisał. Czyli nic tylko szukać miejsca gdzie będę mógł to zrobić wink

Niestety,ale tego jeszcze nie ustalono,sam jestem zaskoczony tempem wydania Rozporzadzeń i oczywiście awax i KCICHIK wystapi z wnioskiem o uprawnienia do szkoleń i egzaminów.
Jak by nie było to czeka nas gorący okres bo np certyfikacja firm za kilka dni będzie obowiązkiem.

9

Na pewno potraktują to przez chwile z przymrużeniem oka ale w sumie i dobrze się dzieje. Ja tam się piszę i czekam na jakieś info może wpadnę do was.

10

To naturalne,że technicznie niemożliwe jest uzyskanie tych certyfikatów w krótkim czasie,ale np.przy przetargach firma która już będzie taki miała wyeliminuje tych spóznionych.
Myślę,że do sezonu letniego 2016 będzie już rygorystycznie wymagany bo WIOŚ poczuje niezła kaskę do zarobienia za brak tych uprawnień.:)

11

Do puki nikt nie podkabluje to raczej sami nie przychodzą. Ale fakt że niezły młyn mogą zrobić bo "takie mamy nowe prawo"  big_smile

Ostatnio edytowany przez Whisky (2015-12-16 22:36:50)

12

Wreszcie będzie normalnie... tak jak w państwach wysoko rozwiniętych.

13

Witam. Jak na razie to certyfikat F Gazowy wydawany jest przez Słowacką stronę i tam też można szkolenie zrobić za pół ceny podobno. Oczywiście będzie to obowiązywać na terenie Polski ale co 3 lata trzeba będzie w Euro opłacać ważność Certyfikatu. Na dzień dzisiejszy instytucje które zajmowały się szkoleniami jak np. Coch cz Poznań mają terminy na Audyt który zezwoli na pełne kształcenie i egzaminowanie. Jednostką która ma wydawać Certyfikaty ma być UDT ale to nie wcześniej jak luty marzec. Na chwile obecną możemy czekać i odkładać kasę bo to koszta ok 2tyś +-. Rygorystyczną zmianą jaką się dowiedziałem w uzyskaniu Certyfikatu F-Gazowego to duży nacisk na egzamin praktyczny gdzie laik bądź młody serwisant sobie nie poradzi. Co do teorii to standardowo egzamin będzie albo w formie papierowego testu albo na nowych zasadach jak na Prawo Jazdy czyli przy kompie. Na obecną chwilę takie posiadam informacje. Pzdr

14

AWAX i KCICHIK do końca stycznia otrzyma decyzję w kwestii przyznania uprawnień do szkoleń i egzaminowania.
Jeżeli takie uzyskamy,niezwłocznie ustalimy harmonogram.

15

Zostaje tylko czekać. COCH harmonogram już ma ale z certyfikatem Słowackim dlatego Wszyscy czekamy. Pzdr

16

http://udt.gov.pl/index.php?option=com_ … temid=1552

Kto następny??

17

Czyli co pierwsi w PL ogarnęliście Fgazy i dostane moją upragnioną plastikową kartę z napisem FGAZ?
A jest opcja karty po angielsku też?
Jeśli tak to gratuluję i cieszę się już na przyjazd smile
Przyjemne z pożytecznym ^^

NO

18

bxz wpis awax u do którego link zamieściłem dotyczy certyfikatu przedsiębiorstwa.
Taki certyfikat musi uzyskać każda firma i jest on wydawany przez regionalne oddziały UDT.
W kwestii szkoleń i egzaminowania zarówno awax jak i KCICHIK złożyły wnioski i czekamy na decyzję UDT.

19

Właśnie skończyłem rozmowę z UDT i działam w temacie Certyfikatu dla Przedsiębiorstwa. Tylko nic nie wiadomo jeśli chodzi o temat certyfikat dla personelu i czy ja np. jako jedyna osoba w firmie muszę to mieć. Mam nadzieję że AWAX się dowie gdy dostanie wszystkie dokumenty wink bo wiem że firmy szkoleniowe ( których nie ma) mają egzaminować i na tej podstawie będzie Certyfikat dla Personelu.

Ostatnio edytowany przez Whisky (2016-01-20 14:41:28)

20

Whisky napisał/a:

Właśnie skończyłem rozmowę z UDT i działam w temacie Certyfikatu dla Przedsiębiorstwa. Tylko nic nie wiadomo jeśli chodzi o temat certyfikat dla personelu i czy ja np. jako jedyna osoba w firmie muszę to mieć. Mam nadzieję że AWAX się dowie gdy dostanie wszystkie dokumenty wink bo wiem że firmy szkoleniowe ( których nie ma) mają egzaminować i na tej podstawie będzie Certyfikat dla Personelu.

Musisz taki certyfikat personalny mieć.
Co do terminów to w ciągu dwóch tygodni powinno się wszystko rozstrzygnąć.
Egzaminować i szkolić zgodnie z Ustawą będą różne podmioty,a certyfikat wydawać będzie UDT na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu.

21

Teraz tylko pytanie ile by kosztowało samo szkolenie dla personelu bo na tą chwilę już wiem że będzie taniej niż piszecie. Na tą chwilę:

Certyfikat dla firm 1 654,17 PLN
Certyfikat dla Personelu 99,25 PLN
Szkolenie i Egzamin dla Personelu ? Czekamy po decyzji.

Ostatnio edytowany przez Whisky (2016-01-20 16:18:57)

22

Kojarzy ktoś jakie uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe ( g1 g2 g3 eksploatacja, dozór, pomiary) tak aby montować i naprawiać klime, chlodnictwo, wetylacje bez nagrzewnic gazowych?

23

A co ze świadectwami kwalifikacji  które do tej pory były wymagane ?  Mam ważne do 2020 roku . Świadectwo dotyczy "napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane oraz obrotu tymi substancjami".  Wydane przez Systherm w Poznaniu. Czy tracą one ważność ?

24

jacek 64 napisał/a:

A co ze świadectwami kwalifikacji  które do tej pory były wymagane ?  Mam ważne do 2020 roku . Świadectwo dotyczy "napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane oraz obrotu tymi substancjami".  Wydane przez Systherm w Poznaniu. Czy tracą one ważność ?

Nie traca ważności ALE DOTYCZĄ jedynie substancji kontrolowanych czyli zgodnie z Ustawą substancji zubożających warstwę ozonowa jak R22,R12 .
Tamte Swiadectwa kwalifikacji nie obejmuja fluorowanych gazów cieplarnianych takich jak R134,R404,R407,R410 itd

25

Witam. Jestem zapisany na certyfikat F Gazowy w Prozonie w Warszawie na marzec. Po wszystkim jak zdam smile podzielę się z Wami jak to wyglądało. Zobaczę różnicę po między Świadectwem Kwalifikacji które miałem ważne od 10 lat.