Forum Klimatyzacja
Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla (/showthread.php?tid=11641)



Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Lagoon600 - 2020-01-04

Szanowni koledzy zastanawiam się nad następującym problemem.

Klimatyzator LG s30aw uległ awarii pękło lutowane łączenie i czynnik chłodniczy uciekł na szczęście udało się to naprawić zalutować układ jest szczelny. Od razu zaznaczam że nie jestem fachowcem od klimatyzacji domowej natomiast zajmuje zawodowo serwisem naprawą w moim warsztacie samochodowym układów klimatyzacji samochodowej i mam cały sprzęt i w tym doświadczenie. Obecnie uzupełniłem posiadany sprzęt o manometry pomiarowe wraz z przyłączami do ww jednostki.
Zamierzam napełnić układ klimatyzatora czynnikiem R32 wiem że oryginalny był R410 lecz wiem też że powinno to działać i to nawet wydajniej, już spraktykowane przez inną osobę i działa ponad 2 lata super, lecz niestety fachowiec dokonujący wymiany czynnika zachował dla siebie ile go tam napuścił. Pytanie jest następujące jaką ilość czynnika R32 należy podać do tej jednostki jak to przeliczyć wiem że przy czynniku R32 jego wartość powinna być mniejsza ale o ile? Klimatyzator na grzaniu ma moc 9400w a znamionowa ilość czynnika R410 to 1800g. Czy można to jakoś przeliczyć? Może wystarczy podając powoli kolejne dawki czynnika dążyć do ustalonych ciśnień na wyjściu i powrocie jeśli tak to do jakich ?
Klimatyzator to LG s30aw inwerter w załączeniu tabliczka z parametrami technicznymi


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Amfan - 2020-01-05

Najprościej będzie jak poszukasz w dokumentacji odpowiednika lg na 32 tam w papierach mają podane ilość czynnika.


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Lagoon600 - 2020-01-05

Dziękuję za odpowiedź sęk w tym że nie znajduję podobnej jednostki LG na R32 z tąd pytanie jak w temacie


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - p.obelix - 2020-01-06

https://www.alfaco.pl/firma-pl/aktualnosci/612-najwazniejsze-informacje-czynnik-r32


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Lagoon600 - 2020-01-07

Pierwsza próba
Napełnilem układ podając 1200gr czynnika R32 maszyna wystartowała i chodzi pięknie nagrzewanie cwu przyspieszyło się o jakieś 7% niestety nie mam jak sprawdzić wydajności grzania lecz przy tej samej mocy wzrosła temperatura na parowniku o 2 stopnie. Układ chodzi sprawie i przy tym jakby lekko ciszej kompresor, ale być może to mi się wydaje . Po 5 godzinnym teście nie widzę żadnych niepokojących oznak więc pompa postaje włączona na stałe do dalszych obserwacji. Zastanawia mnie tylko jak dużo mogę jeszcze podać czynnika by nie przeciążyć kompresora jaka była by jego optymalna ilość. Myślę że obecnie jest go ciut za mało ale bałem się więcej. Może ktoś z kolegów wie jak to fachowo policzyć?


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Amfan - 2020-01-07

Niestety to nie woda. Czynniki chłodnicze w obiegu zmieniają swój stan skupienia w danym.punkcie układu a co za tym idzie zmienia się ich gęstość właściwa .Przed sprężarką możesz mieć 0,035kg/dm3 a na końcu skraplacz 1kg /dm3. Możesz spróbować policzyć w programie solkane.


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Lagoon600 - 2020-01-07

Druga doba próby
Po dobie ciągłej pracy na ogrzewaniu 38 stopni na skraplaczu wszystko bez zmian pracuje idealnie. Zrobiłem jeszcze jedną próbę dodając stopniowo kolejnie 300gram czynnika r32 przy czym wyraźnie zmienił się odgłos sprężarki po przekroczeniu sumarycznie 1400gram. Dla bezpieczeństwa odessałem 200 gram. Teraz pompa pracuje w układzie mając 1300 gram. I tak pozostanie do dalszej obserwacji. Wszystkim dziękuję za cenne rady. Jutro zabieram się do testu mniejszej jednostki starego on off na nim przetestuje co się stanie gdy dodamy więcej czynnika R32 jak padnie nie będzie szkoda. Cel eksperymentu dokładnie policzyć doświadczalnie zamienna ilość czynnika R32 zamiar r410a


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Lagoon600 - 2020-01-08

Kolejny test za mną i kolejne zaskoczenie on off Fujitsu w standardzie miał 4.8 kw mocy na grzaniu i 1200gr czynnika r410a i o dziwo parametry pracy pracy na czynniku r32 uzyskał dopiero po podaniu 900gram czynnika R32 przy czym nie było negatywnych objawów aż do podania 1100gr czynnika R32 wtedy parametry się posypały , po odpompowaniu 100gr są w porządku i jednostka pracuje poprawnie na 1000gr czynnika R32 czyli dużo więcej niż poprzedni mocniejszy klimatyzator. Zostawie go włączonego do testu .


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Lagoon600 - 2020-01-08

Obserwacje podsumowujące

Według moich testów nie zaobserwowałem negatywnych objawów po przejściu z czynnika r410a na czynnik R32 parametry pracy się nie zmieniły a nawet poprawiły na czynniku R32. Przy czym należy przyjąć iż podając czynnik R32 należy podać go mniej przy większych jednostkach ok 70% a przy mniejszych w granicach 85%. Myślę że kluczem do konwersji jest instalacja wziernika cieczy i obserwacja wraz z pomiarem po podaniu kolejnych dawek czynnika . Najważniejsze by przy konwersji dokonać pomiarów by nie podać czynnika za dużo . Kompletnie niedopuszczalne jest podanie takiej samej ilości czynnika R32 jak było poprzednio r410a . Moje doświadczenia obrazują iż konwersja jest jak najbardziej możliwa czy bezpieczna dla sprzętu i was to pozostawiam każdemu i jego indywidualnej ocenie. Dokonując konwersji należy mieć na uwadze iż czynnik R32 jest lekko palny i należy zastosować środki bezpieczeństwa wymagane przy pracy i użytkowaniu tego czynnika. Będę dalej testował do wiosny oba urządzenia gdyż użyłem ich do ogrzewania warsztatu więc będą pod stałym obciążeniem. Czekam na wasze sugestie i doświadczenia jeśli takowe macie. Przestrzegam jednocześnie wszystkich nie doświadczonych gdyż praca z czynnikiem R32 wymaga uwagi i zachowania dodatkowego bezpieczeństwa.


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - jack63 - 2020-01-15

Lagoon600 napisał(a):na ogrzewaniu 38 stopni na parowniku
Taaa, a na skraplaczu 200 ???
Lagoon600 napisał(a):kolejne zaskoczenie on off Fujitsu w standardzie miał 4.8 kw mocy na grzaniu i 1200gr czynnika r410a i o dziwo parametry pracy pracy na czynniku r32 uzyskał dopiero po podaniu 900gram czynnika R32 przy czym nie było negatywnych objawów aż do podania 1100gr czynnika R32 wtedy parametry się posypały , po odpompowaniu 100gr są w porządku i jednostka pracuje poprawnie na 1000gr czynnika R32 czyli dużo więcej niż poprzedni mocniejszy klimatyzator.
Dla mnie nie ma żadnego zaskoczenia. Przy on/off, zależy czy miał EEV czy kapilarę, wychodzą lepiej różnice w pracy czynników, bo nie są maskowane automatyką invertera.
Także te doświadczenia i to robione tylko na grzaniu w zimie są g... warte.
Nie można na ich podstawie wyciągać żadnych konstrukcyjnych wniosków. Ocena sytuacji na podstawie widzimisię, że jest lepiej czy gorzej nie jest w żaden sposób miarodajna i nie może być podstawą do udzielania rad w tym zakresie.
Ciekawe czy masz w ogóle zamontowane oczko aby ocenić stan czynnika po skraplaczu?
Przez producentów klimatyzatorów taka zamiana nie jest zalecana, a wręcz niedozwolona.
Zmiana R32 na R410a jest z reguły dopuszczalna i niektórzy (Daikin) pozwalają na nią. Jednak lojalnie informując, iż wydajność chłodnicza spadnie o ok 10-15 %.


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Lagoon600 - 2020-01-16

Wkradł się błąd oczywiście te 38st na skraplaczu nie parowniku. To że producenci nie zalecają to normalne bo nie mogą- brak atestu w tych maszynach na użycie gazu z grupy A2L czyli lekko palny. R410a jest nie palny. A że działa i to lepiej to inna sprawa. Polecam samemu przetestować i dopiero mówić czy jest lepiej czy gorzej. W pompie ciepła sprawdza się idealnie że względu na szeroki zakres temperatury pracy. Oczywiście że mam wziernik i obserwuje pracę czynnika. Jak sam piszesz daikin mówi o spadku mocy przy zmianie z r32 na r410 analogia podpowiada że w drugą stronę jest odwrotnie. Czynnik r410 to w 50% R32 i 50% r125 który to według mnie odpowiada za nie palność i jest prawie wypełniaczem.
Nikogo nie namawiam do zmiany, piszę że jest ona możliwa co potwierdza przeprowadzony test. Za parę lat gdy wejdzie zakaz używania czynnika r410a sprawa jego zastąpienia stanie się gorącym tematem. Ja już dziś testuje te możliwości. W wypadku poprawnej pracy na R32 korzyści jest więcej R32 jest czynnikiem jednorodnym i można go uzupełniać w wypadku ubytku.


Zamiana czynnika R410a na R32 klimatyzatora pompy ciepla - Amfan - 2020-01-17

Za kilka lat R32 będzie też wycofany. Pompy ciepła to będą monobloki na butan albo co2. Nikt nie będzie chciał mieć w domu urządzenia w którym jest 2-3 kg butanu o ciśnieniu powyżej 20 atm .