Forum Klimatyzacja
Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) (/showthread.php?tid=12849)



Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-09-21

Jestem posiadaczem Rotenso Mirai. Zrobiło się trochę chłodno więc zacząłem grzać. Moją uwagę zwróciły dziwne odgłosy niosące się od jednostki zewnętrznej, po instalacji. Instalacja ma w sumie około 5,5m. Przy pierwszym włączeniu odgłosy tego typu towarzyszyły mi przez cały cykl grzania (może około godziny). Na drugi dzień jak załączyłem to przez pierwsze 5 - 10 min a później już ledwo słyszalne. Odgłosy które słychać na nagraniu wydobywają się gdy klimatyzator pobiera około 350W mocy. Sugerowałoby to, że pracuje praktycznie na "najmniejszych obrotach".
Dodam, że gdy klimatyzacja pracowała na chłodzeniu nawet w największe upały odgłosy z instalacji były wręcz marginalne.
Niestety, albo i stety nie ma jeszcze dużych mrozów, więc więcej nie potrafię powiedzieć.

Klimatyzacje montowała mi firma z dobrymi opiniami, im również to zgłosiłem i czekam na wizytę, ale chciałbym jeszcze oprócz ich opinii poczytać wasze Smile

Dołączam nagrania z dyktafonu w telefonie  (chyba najlepiej słychać). Niestety nie mogę ich dodać jako załącznik bo forum nie piszcza rozszerzeń mp4 lub m4a więc dodałem na jakiś pierwszy lepszy hosting do pobrania.
https://files.fm/u/x265mde73
https://files.fm/u/gyg5xdzzb
https://files.fm/u/yp3pe62xy


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-21

Tam siedzi sprezarka dwustopniowa, ona potrafi wydobywać z siebie rozne dźwieki. Wszystko zalezy jak to jest slyszalne. Średnio-niskie obroty sprezarek i wentylatorów potrafia przyspazac nawiecej nedogodnosci akustycznych.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-09-21

(2022-09-21, 16:50:01)Tytanowy Janusz napisał(a): Tam siedzi sprezarka dwustopniowa, ona potrafi wydobywać z siebie rozne dźwieki. Wszystko zalezy jak to jest slyszalne. Średnio-niskie obroty sprezarek i wentylatorów potrafia przyspazac nawiecej nedogodnosci akustycznych.

Sugerujesz, że to może być normalne ?
Mam kilku znajomych co też mają klimatyzacje, w tym jeden ma Rotenso, żaden z nich nie ma podobnych objawów, ale też żaden z nich nie ma tak "długiej" instalacji, zazwyczaj to instalacje do 1,5m.
Te odgłosy to tak jak pisałem, mają charakterystykę dźwięku zbliżonego do przelewającej się cieczy,  co słuchać w załączonych plikach ale okej nie jestem ekspertem i mogę się mylić. 

Dziękuję za odpowiedź


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-23

(2022-09-21, 17:12:58)Vix napisał(a):
(2022-09-21, 16:50:01)Tytanowy Janusz napisał(a): Tam siedzi sprezarka dwustopniowa, ona potrafi wydobywać z siebie rozne dźwieki. Wszystko zalezy jak to jest slyszalne. Średnio-niskie obroty sprezarek i wentylatorów potrafia przyspazac nawiecej nedogodnosci akustycznych.

Sugerujesz, że to może być normalne ?
Mam kilku znajomych co też mają klimatyzacje, w tym jeden ma Rotenso, żaden z nich nie ma podobnych objawów, ale też żaden z nich nie ma tak "długiej" instalacji, zazwyczaj to instalacje do 1,5m.
Te odgłosy to tak jak pisałem, mają charakterystykę dźwięku zbliżonego do przelewającej się cieczy,  co słuchać w załączonych plikach ale okej nie jestem ekspertem i mogę się mylić. 

Dziękuję za odpowiedź

5m to nie jest dluga instalacja. Teoretycznie im dłuższa tym mniejsze przenoszenie dzwiekow pracy sprezarki do środka. Jesli parametry pracy sa ok urzadzenie schodzi na poborze do tych 300-500w (przy dobrze dobranej mocy do pow pomieszczenia) to bym sie jakos nie przejmował no chyba ze te dzwieki sa nadzwyczaj głośne. Pierwsze co instalator mogłby zrobić to sprawdzić ilosc czynnika.



RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-09-23

Tylko, że ja mam tak, że 0,5m jest na dworze, a resztę 5m w domu w peszlu przy suficie. Wczoraj akurat potrzebowałem coś poprawić i peszel (jego część), zdemontowałem, poprawiłem przewody i zamontowałem ponownie. Okazało się, że układ zrobił się sporo cichszy.
Pojawiła się hipoteza "zagiętej rurki w przewiercie", tzn że moje poprawianie przewodów spowodowało przypadkowe udrożnienie jakiegoś zagiętego odcinka a to poprawiło kulturę pracy.
Profil instalacji jeśli tak to można nazwać jest taki, że od agregatu przewodu wychodzą 0,5m w górę później idą te 5m poziomo pod sufitem po czym znowu te 0,5m schodzą w dół do j.wew. W sumie instalacja ma 3 zagięcia 90st.
Na 45m^2 przy temp na dworze około 6,7 stC klimatyzacja pracuje na mocy 300 do 350W przez całą noc utrzymując temp około 23stCw mieszkaniu , co około 2 godzi sprężarka się wyłącza i chodzi sam nawiew później po około 15min znowu się załącza.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-23

To nie wąż ogrodowy ze sie zalamie a pozniej naprostuje. Rurociag w mieszkaniu przenosi dzwieki. Wspolczesne otuliny coraz cieńsze wiec bez dodatkowej izolacji odglosy będą slyszalne. Nie wiem o jakim peszlu mowisz, ale pomyśl nad izolacja jeśli jest to uciazliwe.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-09-24

(2022-09-23, 17:54:19)Tytanowy Janusz napisał(a): To nie wąż ogrodowy ze sie zalamie a pozniej naprostuje. Rurociag w mieszkaniu przenosi dzwieki. Wspolczesne otuliny coraz cieńsze wiec bez dodatkowej izolacji odglosy będą slyszalne. Nie wiem o jakim peszlu mowisz, ale pomyśl nad izolacja jeśli jest to uciazliwe.
 

Peszel miałem na myśli plastikowe korytko. Już własnie pomyślałem nad izolacją pod postacią zakupu maty wygłuszającej 3cm (używana do akustyki)  i otuleniu nią tych przewodów. Teraz tez tak myślę, że moi znajomi może nie mają takich objawów, ale gdy przypomnę sobie jak wygląda ich instalacja, to albo mają przewody w ścianach, albo tyle co w przekuciu w murze, więc to trochę inna sytuacja i stąd możliwe inne odczucia.

Dziękuje za odpowiedzi.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-24

Tak, rurociag w pomieszczeniu to zwiekszone szumy. Jesli istalacja jest docelowa to ja bym ponawiercal pokrywe koryta (lepiej ja zdjac Wink) tak co 50cm i wtloczyc panke pu.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-09-24

(2022-09-24, 12:32:13)Tytanowy Janusz napisał(a): Tak, rurociag w pomieszczeniu to zwiekszone szumy. Jesli istalacja jest docelowa to ja bym ponawiercal pokrywe koryta  (lepiej ja zdjac Wink) tak co 50cm i wtloczyc panke pu.


Ciekawy pomysł, ale nie wiem czy wpuszczona pianka co 50cm równomiernie się rozpręży po całym korytku. Na pewno wezmę to pod uwagę Smile


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-24

Czyli po 25cm na strone... rurka tyle ma . Pianka to najtansze rozwiazanie jak dobrze sie rozprezy to moze i najskuteczniejsze. Mozesz kupic kauczuk przylepny w rolce ale bedzie to dosc upierdliwe owinac jesli masz ograniczony dostęp.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Amfan - 2022-09-29

To jest wina R32 . Jak nie ma elektronicznego zaworu tylko cienka chińska rureczka to nic z tym nie zrobisz.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-30

(2022-09-29, 17:48:25)Amfan napisał(a): To jest wina R32 . Jak nie ma elektronicznego zaworu tylko cienka chińska  rureczka to nic z tym nie zrobisz.

Mozesz rozwinąć? Wiesz o czym piszesz? 
Wina R32? Ciekawe.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Amfan - 2022-09-30

A co tu rozwijać.
Przyjedź do mnie to to samo usłyszysz z wewnętrznej przy grzaniu. Mieszanka 410 i 32 w proporcjach 50/50 powinna pomóc.
Juz to robiłem kilka razy.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-30

(2022-09-30, 13:15:05)Amfan napisał(a): A co tu rozwijać.
Przyjedź do mnie to to samo usłyszysz z wewnętrznej przy grzaniu. Mieszanka 410 i 32 w proporcjach 50/50 powinna pomóc.
Juz to robiłem kilka razy.
Hahaha

"Co tu rozwijac?" Myslalem ze sie czegoś ciekawego dowiem. Oczywiscie czegoś z fizyki i inżynierii.
Nie wiem jak to skomentować piszesz o kaliparze w kontekscie klimatyzatora ktory ma EEV
Mieszanie czynnikow w urzadzeniu obliczonym dla konkretnego to już uśmiech, ale kto komu broni.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-09-30

Póki co za mną już kilka kolejnych dni grzania i co mogę potwierdzić to klimatyzator pracuje z tymi szumami raczej na najmniejszej mocy tj 300 - 350W. Zauważyłem też, że przy tym poborze mocy szumy te są słyszalne również na dworze z agregatu co potwierdza skąd pochodzą. Jeśli praca stabilizuje się powyżej tej mocy powiedzmy 400 - 500W (póki co rzadko)szumy znacznie się redukują. W najbliższym czasie będę wygłuszał przewody, najprostszą dostępną metodą.
Szkoda, że nie ma kogoś kto ma podobna specyfikę instalacji, żeby porównać. Czekam na jakieś temperatury w okolicach -5 do 0, aby zobaczyć ja wtedy będzie (chyba jak nie wielu w tych czasach Big Grin )


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Amfan - 2022-09-30

Zaburzenia przepływu na styku ciecz gaz jak w zapowietrzonym kaloryferze.A co dokładnie tam się dzieje przy przepływie i przemianach to tez się mogę domyślać. Najlepiej by było zamontować na instalacji dwa wzierniki i obserwować przy zmiennych parametrach. Przy chłodzeniu , czyli parowaniu tego efektu nie ma . Natomiast jest przy grzaniu. Wymiennik zewnętrznej jest większy niż wewnętrznej dopasowany do mocy klimy + q sprężarki. Może to jest przyczyną dla tego czynnika. ?


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-09-30

Zaizoluj ten rurociag i sie wypowiedz.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Amfan - 2022-09-30

410 zawiera 32 . Ale jak się boisz to nie ryzykuj.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-09-30

(2022-09-30, 14:14:51)Tytanowy Janusz napisał(a): Zaizoluj ten rurociag i sie wypowiedz.

Tak dam znać. Zgodzimy się jednak, że ewentualnie zlikwiduje skutek a nie przyczynę ?


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-10-19

Mam nowe informacje.

Skontaktowałem się, z firmą instalatorską. Ich odpowiedź zbiegała się do tego, że pozyskali informacje, od dystrybutora jak i od innych instalatorów, że te modele przy dłuższych instalacjach tak mają, ze względu na charakter sprężarki. Ok to jest do przyjęcia pod warunkiem, że to nie jakaś wada fabryczna. Mam gwarancje, zobaczymy jak będzie po sezonie.

Natomiast ciekawsze są moje obserwacje jak sądzę po tym dłuższym czasie. 3 przypadki

  1. [temp na zewnątrz 10st klima ustawiona na 23st wentylator na 20%
    Zużycie prądu w okolicach 350W, słyszalne wspomniane szumy
  2. temp na zewnątrz 0-3st klima ustawiona na 23st wentylator na 20% 
    Zużycie prądu w okolicach 350W, szumy ledwo słyszalne
  3. temp na zewnątrz 10st klima ustawiona na 23st wentylator na 100%
    Zużycie prądu w okolicach 300W, szumy ledwo słyszalne

To wygląda na to jakby czynnik w skraplaczu tj w przypadku grzania jdn. wew. w pkt 2 i 3 został dobrze skroplony z uwagi na większy pobór ciepła z mieszkania. W przypadku 2 powodem była niższa temp zew. a w przypadku 3 wentylator bardziej "przewiał" skraplacz bardziej go ochłodził, dlatego do kompresora wracał prawidłowo skroplony czynnik i tym samym szum był pomijalny jak w przypadku 2. Ten sam efekt osiągnięty (ochłodzenie skraplacza) różnymi warunkami
Natomiast w przypadku 1 mały odbiór ciepła w mieszkaniu z uwagi na to, że było cieplej na zewnątrz, praca wentylatora na 20% powoduje, że część czynnika się nie skrapla i wraca on w takiej postaci na sprężarkę i to powoduje szum.

Nie jestem fachowcem, ale co sądzicie o tych wnioskach i moich tezach ? Jaki to może mieć wpływ na pracę ?


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-10-20

Na jaką sprezarke wraca... Srogie masz rozkminki.Big Grin
Dla pewnosci zmierz dokladnie rurociag biorac pod uwage ewentualne 50cm pod wewnetrzną i kolejne 50 w scianie. Moze przyda sie dopsiutać czynnika.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-11-25

5,5m cała instalacja.
Grzeje już w sumie 2 miesiące i zauważyłem coś takiego, że przy stałym poborze mocy około 450W i stałym poziomie nadmuchu 30% szumy są znacznie mniej słyszalne, lub po defroscie czasem w ogóle. Mam wrażenie, że defrost poprzez to, że odwraca cykl czasem jakby powodował, że gaz inaczej się "ułoży" w przewodach i raz szum jest (ale słaby) a raz w ogóle go nie ma.
Odnoszę też wrażenie, że przy temp poniżej 3stC kultura pracy jest znacznie wyższa Smile


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Tytanowy Janusz - 2022-11-26

No dobra to już wiemy, że mirai siorbie ssie i bulgocze. Miałeś się podzielić wrazeniami po izolacji rurociągu.


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - Vix - 2022-12-03

(2022-11-26, 15:51:25)Tytanowy Janusz napisał(a): No dobra to już wiemy, że mirai siorbie ssie i bulgocze. Miałeś się podzielić wrazeniami po izolacji rurociągu.

Nie zrobiłem tego. Nauczyłem się z tym żyć i przyzwyczaiłem się. Co więcej zauważyłem, że jak temp na zewnątrz spada poniżej 1st robi się totalna cisza w przewodach. Nie mam pojęcia dlaczego wtedy tak się dzieje, ale to dobrze Smile


RE: Rotenso Mirai. Dziwne ogłosy (syczenie, przelewanie, sączenie itp) - lowell79 - 2023-01-11

U mnie jest podobnie. Nie przejmuję się tym...