Forum Klimatyzacja
Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. (/showthread.php?tid=14019)



Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - greeno - 2023-07-23

Witajcie.

Chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów w zakresie klimatyzacji - wentylacji. Posiadam na działce na poddaszu pokój z łazienką. Z uwagi, iż w okresie letnim dni bywają gorące ( poddasze jest dobrze zaizolowane), to bywa gorąco. Zainstalowana jest klimatyzacja przenośna, która ma zainstalowane na stałe w ścianie odprowadzenie gorącego powietrza na zewnątrz budynku. Klimatyzacja się dobrze sprawdza i sprawnie chłodzi pomieszczenie (około 16 m2).
Problem jednakże mam z odizolowaną łazienką 7 m2 (zainstalowane wentylowane drzwi łazienkowe), w której przy upalnych dniach jest gorąco.

Kubatura łazienki jest zmniejszona z uwagi na skosy dachu.

W łazience zainstalowana jest wentylacja grawitacyjna z zaworem zwrotnym, który nie pozwala na wprowadzanie powietrza z zewnątrz. Zawór zainstalowany jest po to, ponieważ w momencie gdy uruchomiony jest klimatyzator tworzy się podciśnienie i zasysane jest ciepłe powietrze z zewnątrz w upalne dni.

Pewnego rodzaju rozwiązaniem jest zdjęcie wieczorem zaworu zwrotnego z wentylacji łazienki gdy temperatura na zewnątrz spadnie i uruchomienie klimatyzatora. Jednakże jest to dość powolny proces. Po 10-15 minutach w pokoju jest już zimno a temperatura w łazience spada bardzo powoli

Zastanawiałem się nad zainstalowaniem wentylatora elektrycznego w łazience, jednakże podciśnienie, które jest wytwarzane podczas pracy klimatyzatora powoduje, że wentylator (8W) na kratkę wentylacyjną, który kiedyś kupiłem myśląc o jego instalacji nie sprawdza się ponieważ z uwagi na występujące podciśnienie zatrzymuje się podczas pracy (nie ma siły wypompować powietrza na zewnątrz).

Zastanawiałem się nad zakupem wentylatora kanałowego o większej mocy ale nie wiem czy nie jest to ślepy trop i coś pomoże.

Możecie mi coś podpowiedzieć, czy mogę coś z tym problemem zrobić czy mam sobie temat odpuścić.

Poniżej schemat pomieszczeń z oznaczeniem na czerwono klimatyzatora i kratki wentylacyjnej:

   


RE: Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - freegass - 2023-07-24

Jedynym problemem w tej sytuacji jest używanie takiego typu urządzenia do schłodzenia pomieszczenia. Żadne dodatkowe wentylatory, zawory zwrotne nie usuną największej wady tego urządzenia. Jedynym sposobem jest doprowadzenie dodatkowej rury z zewnątrz budynku do schłodzenia skraplacza.


RE: Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - greeno - 2023-07-24

Szczerze mówiąc nie do końca rozumiem twoje stwierdzenie.
Nie wiem co masz na myśli pisząc "doprowadzenie dodatkowej rury z zewnątrz budynku do schłodzenia skraplacza".
Klimatyzacja sprawnie działa w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Rura doprowadzona na zewnątrz budynku jest zrealizowana.
O jakiej dodatkowej rurze piszesz i co ona by miała zmienić względem odizolowanej łazienki?


RE: Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - Tytanowy Janusz - 2023-07-24

Wydmuch masz rurą, zasysa najprawdopodobniej z krarki ponizej, zeby wyeliminować podciśnienie trzeba by zrobić jakas prowizorkę zeby zasysał powietrze z zewnatrz.
Zainwestuj w klimatyzacje split kłopoty znikną, dodatkowo będzie ciszej i 2x oszczędniej.


RE: Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - greeno - 2023-07-26

Niestety nie jestem w stanie zainstalować klimatyzatora spilit z niezależnych ode mnie powodów.
Zgadza się, wydmuch ciepłego powietrza jest zrealizowany rurą na zewnątrz na stałe. Właściwie jest możliwość doprowadzenia kolejnej rury, która by doprowadzała powietrze z zewnątrz do skraplacza i to nie jest dla mnie problem. Jednakże nie rozumiem jaki miał by być tego cel!
Dla przykładu gdy na zewnątrz jest około 32 st. C, jaki jest sens aby klimatyzator zasysał takie ciepłe powietrze z zewnątrz i je schładzał, skoro może pobierać powietrze z wewnątrz pomieszczenia już częściowo schłodzone w wyniku pracy klimatyzatora.
Podobna zasada jest w samochodzie, warto włączyć recyrkulacje powietrza aby klimatyzacja cały czas nie musiała schładzać ciepłego powietrza z zewnątrz, a schładzała powietrze krążące w środku samochodu. Nie jestem specjalistą w tym zakresie ale taką informację mi przekazano.


RE: Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - freegass - 2023-07-26

Właśnie o to chodzi, żeby nie pobierał tego powietrza z pomieszczenia. Przecież każde wyrzucone ponad 300 m3/h powietrza (powiedzmy że schłodzonego) musi zastąpić taką sama ilością ciepłego powietrza zassaną z sąsiednich pomieszczeń ( to jest nieuniknione). Urządzenie robi 6 wymian powietrza w pokoju i jest tak samo nieefektywne energetycznie jak klimatyzator w aucie.


RE: Odprowadzenie ciepłego powietrza z łazienki. - greeno - 2023-08-01

Szczerze, to nie wiem, co by to miało zmienić w przypadku mojego problemu z odprowadzeniem ciepłego powietrza z łazienki!
Tak jak napisałem na wstępie zainstalowany klimatyzator się sprawdza.
Nie chcę prowadzić dyskusji na temat sprawności klimatyzatorów przenośnych, nie jestem specjalistą w tym temacie! Kupując klimatyzator przenośny byłem świadomy jego wad, na klimatyzator spilit nie mogłem sobie pozwolić z niezależnych ode mnie powodów (nie finansowych).
Mogę zainstalować kolejną rurę, która by doprowadzała powietrze z zewnątrz do skraplacza (jeżeli jest to w ogóle możliwe konstrukcyjnie względem klimatyzatora), jednakże czy zmieni to coś względem problemu z temperaturą łazienki?
Sądzę, że jak bym zainstalował klimatyzator spilit, to także by to nie wiele zmieniło z piekarnikiem który jest w łazience (jest odizolowana i problem jest z jej wentylacją).