Forum Klimatyzacja
wytwornica wody lodowej - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Chłodnictwo (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: wytwornica wody lodowej (/showthread.php?tid=154)



wytwornica wody lodowej - awax - 2006-05-15

Witam
Mam pytanie do eksperta
Carrier 30GH-050-7322EE (7 sprężarek)nie zdaje egzaminu z uwagi na bardzo duże zapylenie w miejscu zainstalowania co powoduje "zabijanie"skraplacza.
Pytania
-jaki wymiennik wodny zastosować;
-szeregowo czy równolegle;
-jak sterować przepływ wody;(własne ujęcie)-jaki wymiennik z uwagi na osadzanie się kamienia)
-jak skorygować ilośś czynnika.

Te same pytania odnośnie drugiego urządzenia RC MAXIMO-A-STD

Pozdrawiam


wytwornica wody lodowej - YN - 2006-05-16

Cały problem, podobnie jak pytania, wygląda nieco dziwnie, ale pomińmy to.
Na wstępie kilka istotnych uwag i wyjaśnień.
Urządzenie, o które Pan pyta, 30GH-050-7322EE to agregat wody lodowej chłodzony powietrzem - historia firmy Carrier. Ostatnie egzemplarze zostały montowane ok. 7 lat temu. Na ile pamiętam oznaczenia i symbolikę stossowaną u Carrier'a to jest to agregat pracujący na dwóch, a nie siedmiu, sprężarkach tłokowych. Oznaczenie -050- mówi, iż moc chłodnicza tego urządzenia wynosi 50.000 BTU, czyli ok. 170-180 kW
Agregat pracuje na R22 i w świetle obecnych przepisów dokonywanie znaczych zmian, w tym przypadku bardzo dużych, konieczna jest zmiana czynnika np. na R407c. Wiąże się to ze zmianą oleju, automatyki sterującej i jak sądzę jeszcze paru drobiazgów, które pojawiłyby się w trakie prac przeróbkowych.
Prace takie na pewno byłyby kosztowne, efekt niepewny a urządzenie pozostałoby STARE. Nowe urządzenie Carrier'a wykonane pod zamówienie, z kilkuletnią gwarancją można kupić za ok. 18-20 tys. Euro.
Wydaje mi się, że w omawianej sprawie zadziałało znane porzekadło "Polak potrafi..". Można zadać sobie pytanie czy naprawdę jest to potrzebe.
Jeśli zapadnie decyzja o dokonaniu przeróbki układu z chłodzeniem w obiegu otwartym (z ujęcia) pierwszą sprawą jest zbadanie składu chemicznego wody, szczególnie na zawartość związków amoniaku a nie tzw. kamienia, który po stronie wody można cyklicznie usuwać. Badania wody będą decydowały o wymaganiach materiałowych, z którego powienien być wykonany wymiennik płąszczowo-rurowy........
Jeszcze jedno. Wyaje mi się, iż problemy prawdziwe, a jest ich wiele, na łamach PORTALU powinny być kierowane do wszystkich odwiedzających i zainteresowanych.
Pozdrawiam


wytwornica wody lodowej - awax - 2006-05-16

Witam
Istotnie symbol ,który mi podano został odczytany z drugiego urządzenia ,a jest ich w sumie sześć.
Niezależnie od tego wydaje mi się ,że wymiana skraplacza jest jeszcze w świetle obowiązujących przepisów dopuszczalna natomiast o ekonomii decyduje klient.Powyższe urządzenia były dotychczas eksploatowane w niewielkim stopniu i zużycie nie jest zbyt duże (od 15000 do 20000 godzin)
pozdrawiam