Forum Klimatyzacja
Wymiennik skuty lodem - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Wymiennik skuty lodem (/showthread.php?tid=268)

Strony: 1 2


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-21

Split(2,5kW) po włączeniu chłodzi bardzo słabo. Po otwarciu pokrywy filtra widać, że ok 25% wymiennika jest całkowicie zaszronione(wręcz skute lodem) i nie przepuszcza powietrza, a pozostała część praktycznie nie jest zchłodzona. Po wyłączeniu urządzenia na ok 3 minuty(w tym czasie roztopi sie lód) i ponownuym włączeniu wymiennik już się nie obladza, ale mocno zimna jest tylko jego górna część(max 50% całości). Wentylator dmucha prawidłowo. Doraźnie zatkałem papierem dolną nie chłodzącą część wymiennika i przy temp na wejściu 26st mam na wyjściu ok 12st. Stało się tak po tygodniowej przerwie w użytkowaniu klimatyzatora. Proszę o pomoc i ewentualne wskazówki.
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-21

Sprawdziłem połączenia, była nieszczelność na złączu przy jednostce zewnętrznej czyli w układzie jest za mało freonu. Na tabliczce pisze R407/670g. Czy ten czynnik ma jakiś odpowiednik i czy można go zastąpić innym?
Uprzedzając zaznaczam – na to, że najlepiej wezwać serwis już wpadłem, ile możecie napisać ile kosztuje taka usługa.
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - Andrzej Molicki - 2006-08-21

Zależy od instalatora i miasta ale ja taką usługe wykonuję za 100-200zł w zależności od ilości pracy i dojazdu do klienta.
Nie ma najmniejszego sensu zmieniać czynnika skoro układ na takim pracował a znacznie lepszym rozwiązaniem jest dopełnienie do wymaganej ilości. Smile Wychodzi pośpiech i niechlujstwo instalatorów .
Przy obecnej cenie czynnika R407 około 70 PLN wiec cała usługo powinna zmieścić się w 250-350PLN


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-22

Dzięki za odpowiedź.
Mam dostęp do R22, ale nie wiem czy ma być go tyle samo co R407 czy mniej bo na większą wydajność. Najprościej wyło by wypuścić stary czynnik R107 i nabić klimatyzację odważoną ilością R22.
Pytanie do praktyków:
było 670g R107
ile na to miejcse ma być R22?
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - awax - 2006-08-22

Nie zapomnij o wymianie oleju i przepłukaniu układu przed napełnieniem R22.
Do kolegi Malickiego mała uwaga :
nie wypada na ogólnym forum podawać cen,można to zrobić na priv.
Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Pozdrawiam


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-22

Wyczytałem, że R107 jest odpowiednikiem R22 a tu jeszcze ten olej...
Czy wymiana oleju to skomplikowana operacja? Awax jak byś mógł napisać coś więcej to i ja bym coś więcej wiedział. R22 ma wyższą sprawność o kilkanaście procent od R 407 więc może warto. Gwarancja i tak już się skończyła.
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - awax - 2006-08-22

Witam
Niemrawy ,jeżeli nie jesteś kolejnym początkującym instalatorem to po co kombinujesz.
Chcąc koniecznie samodzielnie dokonać naprawy to trzymaj się fabrycznych parametrów i czynnika.W ostateczności możesz go kupić w ilości 1 kg.
Wymiana oleju byłaby dość skomplikowana natomiast zysk wydajności niewielki zwłaszcza przy tak małej jednostce.
Nie wspomnę tu o aspektach prawnych Twojego "dostępu do R22"
Ponadto z uwagi na kończący się sezon montażu klimatyzatorów zapewne uda Ci się nieco utargować w profesjonalnym serwisie.
Pozdrawiam


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-22

Awax, nie jestem początkującym instalatorem, wogóle nie jestem instalatorem. Po prostu mam taką klimatyzację. I w zasadzie nie chodzi o pieniądze, bo dzwoniłem do serwisu i gość po wypytaniu mnie wszystko w tym o dostęp do jednostki wycenił usługę na 180zł.
Lubię czasem pomajsterkować i to wszystko.
Każdy ma jakiegoś kota.
Zadałem kilka pytań i uzyskałem bardzo ogólnikowe odpowiedzi.
Może jednak mógłbyś napisać jaki olej współpracuje z R22 i jak go wymienić, byłoby fajnie.
Co do aspektów prawnych, w zakładzie w którym pracuje kolega wyciekło ostatnio z instalacji pół tony freonu R22. Jak to się na do moich 600gr?
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - awax - 2006-08-22

Najprościej mówiąc w urządzeniach na R22 stosuje się oleje mineralne natomiast z R407 syntetyczne.
Jeżeli lubisz "majsterkować" to chyba sam rozumiesz,że niełatwo jest usunąć resztki oleju znajdujące się w całym układzie.
Na marginesie w Polsce codziennie tysiące kierowców siada za kierownicę "pod wpływem"i czy wobec tego Ty także lubisz sobie pojeżdzić "po piwku"?.


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-22

Gdyby usunięcie oleju było łatwe nie pytał bym jak to zrobić. W sumie da się z Ciebie wyciągnąć jakieś informacje, ale ciągnie się to jak flaki z olejem.
Może gdybym spytał o wpływ gazów inertnych na efektywność chłodniczą systemów chłodniczych byłbyś bardziej rozmowny.
Co do pijanych kierowców –porównanie zupełnie nie trafione.
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - kubuś - 2006-08-23

Kolego odnośnie R407c to tego czynnika się nie dopuszcza bo podczas nięszczelności ulatuje tylko jeden składnik tej mieszaniny .
Podczas nieszczelnośći napełniamy klime od nowa


Wymiennik skuty lodem - kubuś - 2006-08-23

Kolego odnośnie czynnika R22 to nawet się nie tykaj a napewno nie wypuszczaj go w powietrze zrób to dla twojich dzieci
Polecam serwisantów ze świadectwem kwalifikacji tylko oni mają prawo to robić.


Wymiennik skuty lodem - kubuś - 2006-08-23

nie przeczytałem dokładnie zamiana z 407 na 22 paranoja
powinni cię za to zamknąć i wszystkich twoich psełdo doradców
cześć partacze


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-24

Słuchaj Kubuś, na razie nie zamykają za 600gr R22, tym bardziej że nadal jest stosowany, a przepisy unijne nie są dla mnie wyrocznią. Poza tym nie zamierzam wypuszczać R22 w powietrze.
Co do świadectwa kwalifikacji, jest to moja PRYWATNA klima i mogę sobie z nią robić co mi się podoba np. dopełnić R407 lub wymienić olej na freol i napełnić czynnikiem R22.
Musisz być świetnym fachowcem, skoro nazywasz innych partaczami.
Jak byś jeszcze nauczył się pisać po polsku, bo z tym „psełdo” to przegiąłeś.
Nic nie wniosłeś do tematu.
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - kubuś - 2006-08-24

ŚWIETNYM FACHOWCEM NIE ALE ZNAJĄCYM TEMAT NA TYLE ŻEBY NIE KIEROWAĆ OSOBY POTRZEBUJĄCEJ POMOCY W ZŁYM KIERUNKU.
A PARTACTWO TO PARTACTWO I TEGO NIE ZMIENISZ
MIŁEJ ZABAWY Z R22 MAM NADZIEJE ŻE MIESZKASZ DALEKO
NARA


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-08-24

Nawet jeśli mieszkasz daleko to 0,6kg tej straszliwej substancji spowoduje powstanie ogromnej dziury ozonowej(i jeszcze większej dziury w ziemi), więc i tak nie przeżyjesz.
Jak by ktoś napisał jak się pozbyć pozostałego R107 i jak potem napełnić sprężarkę – myślę, że wystarczy ważyć butlę podczas napełniania miałbym problem z głowy. Ale na tym forum już raczej na to nie liczę.
Za Wikipedią.
Partacz (łac. a parte paternitatis = poza cechem; przeszkodnik, szturarz) dawniej rzemieślnik, nie należący do cechu mimo jego istnienia, często związany z konkurencyjną jurydyką w mieście królewskim lub jego bezpośrednim pobliżu. W oparciu o prawo miejskie zwalczani przez mistrzów cechowych, jako zagrażajaca im konkurencja. Bronili się przed konfiskatą wyrobów, a także narzędzi pracy.
Dziś słowem partacz określa się kogoś, kto swą robotę wykonuje niefachowo, spod jego ręki wychodzą buble. Można powiedzieć, że ktoś spartaczył robotę.
Nie wykonuję żadnych usług w tej branży, więc trudno mnie podpiąć pod powyższą definicję, za to niektórzy fachowcy mają średniowieczne podejście do sprawy.
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - marcelon - 2006-08-31

moim zdaniem żaden problem
jak się pozbyć czynnika ??
kupić stację do odzysku - koszt powiedzmy ok.3000zł
jak napełnić układ ??
kupić pompe próżniową - koszt powiedzmy ok.1500zł
czynnik podobno masz
do tego jeszcze pare innych akcesori i w tym momencie z majsterkowicza stajesz się supermajsterkowiczem

a tak poważnie to czy jak Ci chleb nie smakuje to pieczesz go sam ??? daj zarobić parę złotych gościowi który wie jak to zrobić i tyle , a co do dziury ozonowej może to i durne przepisy ale jednak przepisy więc ich łamanie niczym się nie różni od jazdy po pijaku tylko musi upłynąć sporo czasu zanim to do nas dotrze...

pozdro...


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-09-03

Rzeczywiście ogromna inwestycja nadająca automatycznie status super fachowca co zjadł wszystkie rozumy. Czytając posty na tym forum łatwo zauważyć, że nie ma tu co liczyć na jakąkolwiek praktyczną pomoc, bo mamy do czynienia z prawie kosmiczną technologią. To jedyne forum w tym stylu bo wystarczy wejść na samochodowe, sprzętu RTV, telefonów komórkowych, satelitarne itd. gdzie można się dowiedzieć coś więcej poza radą by wezwać fachowca.
Bardzo serdecznie Państwa pozdrawiam i dziękuję za pomoc.


Wymiennik skuty lodem - Andrzej Molicki - 2006-09-03

Nie wiem jakiej odpowiedzi oczekowałeś ale z tego co widzę to nie odpowiedzi a cudu ci potrzeba.
Nie ma najmniejszego sensu zmieniać czynnika i wymiany oleju bo jest to kłopotliwe i pracochłonne ,tak jak pisali koledzy wyżej trzeba odessać układ i ponownie napełnić czynnikiem jaki był zastosowany bo kombinacje z rególy nie wychodza na dobre.
Kolego "Niemrawy" skończ że z tymi "eko bredniami" że 600 czy 1000g freonu doprowadzi do katastrofy ekologocznej i końca swiata bo to poprostu brednie .Sam jestem za najmniejszą możliwą emisją takich substancji ale nie ma co popadać w skrajnośći bo to niezdrowo. Tak jak już ktoś wspominał trzeba odessać czynnik do butli więc podstawowa aparatura taka jak pompa próżniowa ,butla na czynnik końcówki węże i manometry oraz sprężarka do odzysku są niezbędne i nie sądze żeby opłaciło ci się inwestować kupę kasy jeżeli nie będziesz tego robił zawodowo .


Wymiennik skuty lodem - YN - 2006-09-05

Szanowny Panie Niemrawy? (ładna ksywka !)
Trochę się czasowo zaniedbałem się ale jutro, jak sądzę, coś sensownego Panu i Pana dyskutantom postaram się doradzić.
Pozdrawiam


Wymiennik skuty lodem - YN - 2006-09-07

Szanowny Niemrawy
Według mojej oceny, znacznie łatwiej i prościej będzie ściągnąć R407c i załadować układ jeszcze raz tym nowym czynnikiem bez zmiany oleju. Cały układ chłodniczy posiada film olejowy dla R407c i jego zciągnięcie jest na tyle trudne co i nieracjonalne.
R407c jest czynnikiem wieloskładnikowym (mieszanina) o różnych temperaturach odparowania, a więc przy nieszczelności układu chłodniczego zmieniają się proporcje zawartości składu jego czynników co powoduje nieprzewidywalny proces chłodzenia, taki np. jaki Pan opisuje. Zastosowanie R22 i wymiana oleju, co jest konieczne, jest wątpliwa i nieopłacalna.
Przy wymianie czynnika trzeba zwrócić uwagę aby butla była powyżej króćca, przez który powtórnie jest napełniany układ. Wtedy przy napełnianiau nie nastąpi rozwarstwienie wprowadzanego do układu czynnika.
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam


Wymiennik skuty lodem - YN - 2006-09-07

Sorry
Nie dopowiedziałem jednej istotnej sprawy. Jeśli układ jest zmontowany na miedzianych rurkach (tańszych) do instalacji grzewczych lub ciepłej wody, to połączenia kielichowe są "jednorazowego użytku" i na pewno nie będą trzymały szczelności. Dodam jeszcze, że przy jakimkolwiek serisowaniu będą się nawet kruszyły.
Pozdrawiam


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-09-20

Dziękuję, mniej więcej o taką poradę mi chodziło.
Pzdr


Wymiennik skuty lodem - YN - 2006-09-20

Cieszę się za odpowiedź!!
Gdyby coś... będziemy dalej kombinować chociaż, jak sądzę, w termodynamice niewiele da się "wykręcić", chyba reszta to mechanika, precyzja i fachowość montażu.
Pozdrawiam


Wymiennik skuty lodem - Niemrawy - 2006-12-03

Cztery tygodnie temu przyjechał busem człowiek z ogłoszenia. Coś robił na zewnątrz przez niecałe pół godziny, nie wiem co bo akurat mnie nie było, wróciłem jak już skończył. Powiedział, że napełnił instalację. Wystawił fakturę na 150zł netto. Aktualnie klima jest używana do ogrzewania w pomieszczeniu usługowym ok. 35m2 i radzi sobie wspaniale(temp. na zewnątrz na razie jest dodatnia) . Ciekawe, czy niektórzy nazwą tego serwisanta złodziejem bo za mało wziął, przez co zaniża ceny i odbiera im chleb, a oni zainwestowali w jakąś pompę 3tyś. zł (czyli tyle ile kosztuje byle jaki laptop) i chcieli by to odrobić po trzech naprawach.

Pozdrawiam.