Forum Klimatyzacja
jakie cisnienie 410a - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: jakie cisnienie 410a (/showthread.php?tid=303)



jakie cisnienie 410a - darfa - 2006-10-16

Jakie jest prawidlowe cisnienie 410a przy odparowaniu 5-6st/c


jakie cisnienie 410a - YN - 2006-10-16

Nie wiem czy dobrze rozszyfrowałem ale "darfa" to kobieta??
Jeśli mamy mówić o ciśnieniach, oczywiście w obiegach chłodniczych, są one bardzo różne na odcinku obiegu chłodniczego tłoczenia i ssania. Na linii tłoczenia ciśnienie powinno wynosić ok. 26-28bar i na odcinku ssania 3,2 do 3,8bar.
Należy tu dodać, iż te ciśnienia są zależne od doboru sprężarki, zawooru rozprężnego i konfiguracji parowacza a także skraplacza.
Sądzę, iż te parametry jeśli będą optymalnie spełnione to układ powienien dobrze działać. Wydaje mi się, iż temperatura odparowania (jest to chyba split) jest zbyt niska. Dobrze, że mówimy o R410A, to nieco droższy od innych czynnik ale proekologiczny i w eksploatacji tańszy i bardziej efektywny niż inne.
Według mnie temperatura odparowania powinna być na poziomie 8-10C. Jest to bardziej wydajne energetycznie dla urządzenia i nie powoduje powstawania niekomfortowego strumienia nawiewanego powietrza.
Pozdrawiam


jakie cisnienie 410a - YN - 2006-10-24

Szanowny Panie mg_1
Zamiast literówek... oczekuję jakichkolwiek faktów. Zanim się przekwalifikuję, może mnie Pan czegoś nauczy.
Czekam


jakie cisnienie 410a - YN - 2006-10-25

mg_1
Stosując formę "pan" zawsze używam dużej litery, a ja na chyba nie zasłużyłem na tę formę lub jest to też samouctwo.
Dostałem kilka telefonów od swoich znajomych i przyjaciół z 20- i więcej -letnim doświadczeniem popartym rzetelną wiedzą tak teoretyczną jak też praktyczną. Namówili mnie abym nie wdawał się w tego typu polemiki bo byłoby to dla mnie żenujące.
A na zakończenie chiwla relaksu.
Podobno Miczurin też był samoukiem (tam jest wszystko możliwe) i skrzyżował jabłonkę z psem. Sama się podlewała i szczekała na złodziei.
To na tyle!!!!


jakie cisnienie 410a - Qnaro - 2006-11-02

No i po tej wymianie "grzeczności" :-) Darfa nie uzyskał odpowiedzi na pytanie. :-) A więc Pani/e Darfa, typowe ciśnienia na instalacji freonowej na 410a podczas pracy klimatyzatora na chłodzeniu (zakładając że w instalacji jest odpowiednia ilość freonu, urządzenie ,czyli parownik i skraplacz oraz filtry są czyste, i nie mamy uszkodzonych podzespołów) i podczas sprawdzania ciśnień na zaworkach serwisowych przy skraplaczu, powinno wynosić około 8 bar na "niskim" i 28-30 bar na "wysokim". Warto tu nadmienić iż bardzo rzadko widuje sie instalacje pracującą "książkowo", z uwagi na bardzo rozpowszechnione niechlujstwo i brak kultury technicznej osób montujących takie systemy, lub też z uwagi na brak serwisowania takowych urządzeń z powodu "cięcia kosztów" przez użytkownika :-) Pozdrawiam!


jakie cisnienie 410a - YN - 2006-11-02

Qnaro
R 410 pracuje na innych, zmiennych ciśnieniach, ale żeby uzyskać optymalny,fabryczny efekt chłodzenia, to przy jakich parametrach (wewnętrznych i zewnętrznych) powinny występować takie ciśnienia, o których mówisz.
Co decyduje o praktycznym, funkcjonalnym efekcie procesu chłodzenia?
Na Twoją odpowiedź oczekuje, szybko, wzw. wg. Ciebie tzw. EKSPERT


jakie cisnienie 410a - Qnaro - 2006-11-02

Bardzo przepraszam jeśli kogos urażę, ale nie mędrkujmy tutaj o teorii, a zamjijmy się praktyczną stroną problemu. Z dziesiątek układów które uruchamiałem na 410, każdy w NORMALNYCH warunkach pracował podobnie. Tzn wiadomo ze ma znaczenie temperatura na zewnątrz i wewnątrz, ale układy na 410 są na tyle rozbudowane pod względem automatyki, że praktycznie rzecz biorąc cisnienia rzędu, około 8 bar na "niskim" i około 30 na "wysokim", są według mnie optymalne, biorąc pod uwagę NORMALNE warunki pracy, czyli powiedzmy nowo zamontowany układ, instalacja do 10 metrów, napełniona zgodnie z zaleceniem producenta, wg tabliczki znamionowej i uwzględniając nasz kapryśny klimat. O utrzymanie poprawnych parametrów pracy troszczy sie właśnie rozbudowana (szczególnie w układach pracujących na 410) automatyka, ale myślę że są to sprawy na tyle oczywiste że nie warto tutaj o nich pisać. Poza tym, który czynnik nie wykazuje zmiennych cisnień w zależności od warunków otoczenia? Każdy bedzie reagował podobnie, czyli zmiennością ciśnień w każdym płytkim, pod względem automatyki, układzie.Ale takie wachania parametrów świadczą tylko i wyłącznie o awarii któregoś z podzespołów systemu, lub o braku profesjonalizmu i podstawowej wiedzy ekipy montującej, lub serwisującej dany układ. Pozdrawiam!


jakie cisnienie 410a - YN - 2006-11-02

Przepraszam naszych Czytelników
Ale powyższy tekst nie jest do czytania przez Fachwców, piszę to " z dużej litery" im chyba słusznie. Jest to żenujące.
Pozdrawiam i przepraszam za tzw. Gościa naszego PORTALU.


jakie cisnienie 410a - Qnaro - 2006-11-03

Moze zatem Pan EKSPERT udzieli nam odpowiedzi na pytanie , jakie ciśnienie na manometrach powinniśmy ujrzeć po podpięciu się do instalacji 410a , przy założeniu że urządzenie PRACUJE w funkcji chłodzenia, temp w otoczeniu skraplacza - 30 stopni, temp w otoczeniu parownika 25 stopni. Chciałbym się czegos nauczyć, gdyz z tego co pisze Pan Ekspert wynika, ze uruchomione przeze mnie instalacje ( notabene pracujące od roku BEZ AWARII ) nie pracują poprawnie. Dodam ze sa to jednostki zamontowane w większości w serwerowniach, gdzie używane są praktycznie przez cały rok, bez przerw. Pozdrawiam.


jakie cisnienie 410a - pascal - 2007-02-24

Panowie po ile lat macie?? zamiast skupic sie na odp to sobie nawzajem wbijacie, nie wydaje sie wam to troche załosne? a co do ciśnien to na "niskim" 7 bar, "wysokie" 28 bar i bedzie dobrze Wink ale napewno nie 3,8 !!!bo takie względnie to moze byc ale dla R22 Wink na "niskim cisnieniu"


jakie cisnienie 410a - pascal - 2007-02-24

przykro mi Panie "YN", ale chyba jeszcze trzeba sie troszke poduczyć Wink pozdrawiam


jakie cisnienie 410a - bobgreg - 2007-03-01

Ale jaja. zarejestrowałem się TUTAJ aby podyskutować o problemach a tu zwykły Sejm tyle że rodem z Moskwy. Przepraszam ale mykam z tąd.


jakie cisnienie 410a - senior - 2007-03-05

skoro uważasz że umiesz więcej niż my wszyscy to zmykaj!