Forum Klimatyzacja
Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? (/showthread.php?tid=6684)



Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - sq3hmn - 2012-11-24

Pracuje w firmie jako człowiek od spraw technicznych. Firma gastronomiczna ... no restauracja prawdę mówiąc. W restauracji jest zainstalowana centrala nawiewno/wywiewna z rekuperacją VTS, 2 klimatyzatory typu rooftop york (jeden na kuchnię drugi na salę jadalną), dodatkowo dołożone 3 splity z sufitowymi modułami wewnętrznymi. O ile jeden z tych splitów jest przeznaczony do dochładzania konkretnego zamkniętego pomieszczenia, o tyle 2 pozostałe są rozmieszczone w różnych miejscach otwartej dużej sali jadalnej.

Mam wrażenie, że ze wszystkimi urządzeniami jest coś nie tak i koszty eksploatacji są zbyt wysokie. W zimie jest za zimno, w lecie za ciepło.

Do rzeczy. Każde z tych urządzeń ma swoje sterowniki. Każde (no prawie każde) pracuje niezależnie. Czy tak powinno być? Czy może lepiej gdyby wszystkie urządzenia były spięte w całość i zarządzane jednym potężnym sterownikiem?!

Jeśli jakieś urządzenia są niefachowo nazwane to proszę pytać/zwracać uwagę to doprecyzuję bo użyłem potocznych nazw jakie od zawsze u mnie w firmie funkcjonowały, a nie wiem czy one są wystarczająco fachowe.

Z góry dziękuję za pomoc.
Marcin


Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - barbie - 2012-11-24

sterowniki nie mogą pracować w trybie automatycznym--wszystkie muszą grzać albo chłodzić .


Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - sq3hmn - 2012-11-25

To co to za automatyka skoro ma być ustawiona ręcznie? A w ogóle dlaczego? Poza tym nie mogą wszystkie pracować na grzanie albo na chłodzenie bo kuchnia wymaga chłodzenie ... czasami nawet w zimie a sala jadalna w tym samym czasie wymaga grzania.


Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - gregorkoz - 2012-11-25

kolego skąd jesteś można podjechać i pooglądać co tam masz.


Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - klimatolog - 2012-11-25

To problem doboru lub braku serwisu.W trybie automatycznym mogą pracować ale w tych samych funkcjach.Zapewne firma była tania i konkurencyjna.


Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - Shitashii - 2012-11-26

Proponuję wezwać kogoś, kto się zna i chociaż doradzi. To, że każde z urządzeń ma swój sterownik to nawet dobrze, ale trzeba wiedzieć co się na nich ustawia i dlazcego. Jeśli klimatyzacja jest ustawiona na 18*C, a centrala VTS np na 24*C, to przy dużej ilości wymian powietrza zurzycie prądu będzie duże (agregaty ciągle pracują) a efekt temperaturowy może być niezadawalający. Inna sprawa, że może jest potrzebny serwis i pewne naprawy. Na to nie ma tabletki bez recepty typu APAP.


Wiele sterowników czy jeden sterujący wszystkim? - sq3hmn - 2012-11-29

Na dniach będzie przegląd klimatyzacji przez sezonem grzewczym - może wtedy się czegoś dowiem więcej. Ale ostatnio jak byli specjaliści od klimy (bo na gwarancji) to twierdzili że wszystko jest sprawne i dobrze ustawione. Ci od dodatkowych splitów raczej nie mają nic do powiedzenia i nic mądrego nie wnieśli. W poniedziałek będę miał serwisantów od VTS - co przypilnować żeby ustawili żeby było dobrze??

Dzisiaj rano VTS sygnalizował że bierze świeże powietrze bez odzysku (tryb letni - tak mi kiedyś powiedzieli podczas montażu serwisanci) ale rooftop kuchnia włączał grzanie. W okolicy południa to się zmieniło i już nie grzał tylko chłodził i to nawet dwoma stopniami. A za to na sali jadalnej cały czas chciał i grzał, a po to w końcu jest ten odzysk ciepła żeby nie musiało się załączać grzanie przy tak nie wielkich temperaturach na dworze.

No chyba że ja coś źle myślę?