Forum Klimatyzacja
Prośba o pomoc w wyborze chillera. - Wersja do druku

+- Forum Klimatyzacja (https://forum.klimatyzacja.pl)
+-- Dział: Klimatyzacja.pl (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: EXPERT RADZI (https://forum.klimatyzacja.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Prośba o pomoc w wyborze chillera. (/showthread.php?tid=9369)



Prośba o pomoc w wyborze chillera. - pieczara2 - 2016-03-09

Witam.Nie jestem z branży więc proszę Was o opinię.Potrzebuję chillera do mojej pieczarkarni o mocy ok.300kw.Wiem że jakościowa góra to york,carierr,trane a climaventa i clivet to"marna włoszczyzna"(? przeczytałem to w jakimś poście z przed 2-3 lat).Te dwie firmy mają jednak dobrą ifo.,katalogi,typoszeregi,dobry konakt z handlowcami.Natomiast te z samej góry już nie koniecznie,uzyskać jakieś info i konkret(orient.cenę?) jest cięzko.Dodam,że chcę chillera zew. z free colingiem,modułem hydraul.i odzyskiem ciepła.Proszę o radę z Waszego doświdczenia co do firmy -jakość/cena,serwis,awaryjność.


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - mg - 2016-03-09

COOL. Polska produkcja, profesjonalne i elastyczne podejście do klienta.
Pozdrawiam oddział Lublin.


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - Amfan - 2016-03-10

Carrier i York ma fabryki ,przynajmniej miał w słonecznej itali. Zielona wytwornica YCAM Yorka w środku made in italy. Niestety te czasy kiedy urządzenia pracowały po 15 lat bez problemów już nie powrócą


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - pieczara2 - 2016-03-10

Czyli może faktycznie zlecić robotę polskiej firmie niż kupić "gotowca"?


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - Amfan - 2016-03-10

pieczara2 napisał(a):Czyli może faktycznie zlecić robotę polskiej firmie niż kupić "gotowca"?
nie ma gotowca ,tak duże urządzenia robione są pod konkretne zamówienia. Czas realizacji 4-6 tygodni.


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - mg - 2016-03-11

Amfan napisał(a):
pieczara2 napisał(a):Czyli może faktycznie zlecić robotę polskiej firmie niż kupić "gotowca"?
nie ma gotowca ,tak duże urządzenia robione są pod konkretne zamówienia. Czas realizacji 4-6 tygodni.

Dokładnie, ponadto zamawiając urządzenie u polskiego producenta możesz mieć pewność, że zna specyfikę pracy w naszym klimacie, jeśli chodzi o jakość wykonania to naprawdę bez różnicy.


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - AS - 2016-03-12

Kolego Pieczara2,
Zwracam Tobie uwagę , i przy okazji innym, że za 3,5 roku nastąpi koniec użytkowania czynników o GWP większym niż 2500. Także , jeśli myślisz o inwestycji długofalowej(15-20 lat), to raczej rozważałbym zakup czegoś, co będzie pracowało na jakimś "naturalsie": R290, R717.
Uważaj, żebyś nie dał sobie wcisnąć czegoś z czym będziesz miał późnej problem i wydatki.


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - pieczara2 - 2016-03-12

Czy to oznacza że za te 3 lata czeka wszystkich wymiana sprzętu?O ile droższe w zakupie i użytkowaniu są dziś te urządzenia pracujące na tych"naturalisach"?













'


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - AS - 2016-03-13

Otóż sytuacja z czynnikami chłodniczymi jest bardziej skomplikowana.
1.1.2020 GWP>2500 koniec serwisowania
1.1.2022 GWP>150 koniec serwisowania
Czyli za 5,5 roku w zasadzie wszystkie używane obecnie syntetyczne czynniki chłodnicze będą miały zakaz serwisowania. Także w chwili obecnej stan jest taki, że jak ulegnie awarii to należy instalację zutylizować, co wiąże się oczywiście z pieniędzmi, o czym niektórzy, wcale nie wspominają.
Także dla bezpieczeństwa długotrwałego użytkowania instalacji oraz możliwości jej amortyzacji, lepiej rozważyć czynniki naturalne.
Co do kosztów, niestety instalacje i urządzenia z naturalnymi czynnikami chłodniczymi są droższe, ale odpada ten cały zgiełk dotyczący certyfikacji, która moim skromnym zdaniem jest fikcją( w zakresie szkoleń i egzaminów), kontrolą szczelności, sprawozdaniami, papierologią ect. Za to są inne historie, związane z bezpieczeństwem.

pieczara2 napisał(a):Czy to oznacza że za te 3 lata czeka wszystkich wymiana sprzętu?O ile droższe w zakupie i użytkowaniu są dziś te urządzenia pracujące na tych"naturalisach"?













'



Prośba o pomoc w wyborze chillera. - pieczara2 - 2016-03-13

Dzięki za informacje.Czyli jeżeli chce mieć spokój przez ok.13-15 lat(teoretycznie) to powinienem szukać urządzeń pracujących na eko czynnikach?Czy pytając o takie nie będą patrzeć na mnie jak na oszołoma?Rozumiem że takie agregaty są już w sprzedaży?


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - freegass - 2016-03-13

AS napisał(a):1.1.2020 GWP>2500 koniec serwisowania
Już widzę oczyma wyobraźni jak WIOŚ wiesza kłódkę na ubojni, gdzie w 6-letniej wówczas instalacji chłodniczej jest 40 ton 404a. "Operator" będzie zachwycony.
Obecne różnice w cenie komponentów pomiędzy CO2 a standardem to minimum 100%, kompresory Bitzera są prawie trzykrotnie droższe.


Prośba o pomoc w wyborze chillera. - pieczara2 - 2016-03-18

To na jaki czynnik się decydować aby było to w miarę ekonomiczne(134,32?)i pozwoliło "przetrwać" przez min.15 lat w spokoju?